Swędzenie pochwy – czy zawsze jest objawem infekcji?

Pani z piórkiem
Swędzenie okolic intymnych to niepokojący objaw, który często towarzyszy infekcjom pochwy. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Swędzenie okolic intymnych to niepokojący objaw, który często towarzyszy infekcjom pochwy – grzybicy, zakażeniu rzęsistkiem, czy waginozom bakteryjnym. Ginekolodzy przekonują jednak, że nie zawsze świąd jest związany ze stanem chorobowym. Jakie są inne przyczyny swędzenia okolic pochwy?

Reakcja alergiczna

Swędzenie pochwy i okolic intymnych to bardzo częsta reakcja na czynnik wywołujący alergię i podrażnienia. Czasem wystarczy dodanie zbyt dużej ilości proszku do prania czy noszenie bielizny wykonanej ze sztucznych, nieprzewiewnych tkanin, żeby wystąpiły nieprzyjemne objawy. Alergie mogą również powodować niektóre lubrykanty – kosmetyki stosowane w trakcie stosunku seksualnego czasami podrażniają delikatny nabłonek waginy i powodują uczucie swędzenia. Do wystąpienia nieprzyjemnych objawów przyczyniają się również perfumowane środki higieniczne czy używanie niektórych środków myjących.

Podrażnienia spowodowane depilacją

Usuwanie owłosienia z okolic intymnych bardzo często wiąże się z nieprzyjemnymi skutkami, np. w postaci wrastających włosków czy podrażnienia skóry. Środki chemiczne służące do rozpuszczania owłosienia – np. kremy do depilacji, także mogą wywołać swędzenie pochwy. Żeby temu zapobiec, należy ostrożnie dobierać kosmetyki i używać jedynie sprawdzonych produktów. Warto również sięgnąć po nawilżające i łagodzące kremy po depilacji, które delikatnie, ale skutecznie zadbają o wrażliwą skórę.

Menopauza

W okresie przekwitania poziom pH pochwy zaczyna wzrastać – z prawidłowego odczynu oscylującego w granicach 4,7 zwiększa się nawet do 7. Dodatkowo zmniejsza się także ilość wydzieliny z pochwy, co może powodować suchość i uczucie swędzenia. Wszystko to dzieje się przez spadek ilości estrogenów w organizmie kobiety w wieku menopauzalnym. Jeśli dokuczają Ci nieprzyjemne objawy, warto udać się do lekarza ginekologa, który przepisze leki na bazie estrogenu. Tabletki, plastry lub krążki dopochwowe powinny zaradzić problemowi świądu i pieczenia w okolicach pochwy.


Materiał partnera zewnętrznego