Kremy do twarzy – jak wybrać odpowiedni?

krem do twarzy
To w dużej mierze od tego, czy wybierzesz dobry krem do twarzy, zależy kondycja twojej cery. Pamiętaj jednak, aby stosować go regularnie | fot.: materiał partnera

Choć pielęgnacja twarzy to nie czarna magia, wybierając kosmetyki do twarzy, można szybko poczuć dezorientację. Na sklepowych półkach znajdują się dziesiątki pudełek z kremami, które różni nie tylko marka, ale też przeznaczenie. Czy szczególnym wyróżniają się te kosmetyki? Kiedy i które z nich stosować? Rozwiewamy wątpliwości!

Kosmetyki do cery tłustej, mieszanej i suchej – rodzaj kremu ma znaczenie!

Jeżeli twoja skóra szybko się przetłuszcza, często się błyszczy, masz problem z zaskórnikami i rozszerzonymi porami, to dotyczy cię problem cery tłustej. Na drugim biegunie są osoby z szorstkim, mało elastycznym i matowym naskórkiem. Są to typowe objawy cery suchej. Natomiast skóra mieszana miejscowo się przesusza, a w innych obszarach jest bardziej tłusta i błyszczy się. 

Każdy z tych typów cery wymaga innego rodzaju pielęgnacji, dlatego powstają kremy ze składnikami wspierającymi kondycję różnych rodzajów skóry. 

Krem do twarzy do pielęgnacji cery suchej

Cerę suchą można dostać „w spadku” po rodzicach. Bywa jednak, że jej przesuszenie jest spowodowane błędami pielęgnacyjnymi lub rozregulowaną gospodarką hormonalną. W każdej z tych sytuacji podstawą codziennej pielęgnacji jest dobry krem do twarzy.

Jeżeli twoja cera jest sucha, wybierz kosmetyk, który pomoże ją nie tylko nawilżyć, ale też ochronić przed czynnikami zewnętrznymi oraz wzmocnić jej barierę ochronną – płaszcz hydrolipidowy. 

W składzie takiego kremu mogą znajdować się m.in.:

  • ceramidy – to lipidy wspierające naturalne funkcje ochronne skóry. Pomagają one uszczelnić i odbudować płaszcz hydrolipidowy, aby ograniczyć ucieczkę wody z naskórka,
  • kwas hialuronowy – wspiera głębokie nawilżenie skóry,
  • lanolina – wspomaga uelastycznienie i zmiękczenie skóry, 
  • skwalan, gliceryna i wosk pszczeli – tworzą na skórze warstwę okluzyjną, która pomaga chronić skórę przed nabierany odparowywaniem z niej wody,
  • naturalne olejki – np. z wiesiołka czy z kiełków pszenicy – wspierają one odżywienie, nawilżenie oraz regenerację skóry.

Do pielęgnacji suchej i podrażnionej cery sprawdzą się kremy z wyciągiem z aloesu, wodą termalną, alantoiną i pantenolem. Składniki te pomogą ukoić suchą, wrażliwą skórę. 

Krem do twarzy do pielęgnacji cery tłustej

Cera tłusta jest bardziej niż inne narażona na trądzik, zmiany ropne oraz zaskórniki. Często błyszczy się – zwłaszcza w strefie T (na nosie i czole). Jednak mimo tego nie można jej przesuszać – wymaga ona troskliwej, dopasowanej do swoich potrzeb pielęgnacji. Stosowanie kosmetyków przesuszających naskórek przynosi efekt odwrotny do zamierzonego. Gdy gruczoły łojowe „wyczuwają”, że skóra jest sucha, zaczynają produkować coraz więcej sebum. 

Krem do pielęgnacji cery tłustej powinien zawierać składniki pomagające:

  • głęboko nawilżyć skórę – np. kwas hialuronowy i wyciągi roślinne (np. z nasturcji większej),
  • regulować pracę gruczołów łojowych i wydzielanie sebum – np. niacynamid, kwasy AHA i BHA, cynk,
  • zapobiegać rozwojowi bakterii – np. kwas salicylowy,
  • łagodzić zmiany skórne i stany zapalne – np. ekstrakt z aloesu i rumianku.

W kremie do cery tłustej nie może być składników komedogennych, czyli zatykających pory. Jeżeli masz taką skórę i wybierasz kosmetyk dla siebie, sprawdź, czy nie ma w nim lanoliny, masła kakaowego, parafiny, oleju kokosowego, arganowego i z awokado. Konsystencja takiego kremu powinna być lekka, aby mógł on jak najszybciej wchłaniać się w skórę. 

Krem do twarzy do pielęgnacji cery mieszanej 

Pielęgnacja cery mieszanej jest skomplikowana. Krem do takiej skóry musi zawierać składniki pomagające przywrócić balans między przesuszonymi a zbyt tłustymi obszarami twarzy. Takie kosmetyki to formuły o starannie wyważonych proporcjach. W ich składzie znajdziesz zarówno składniki pomagające normalizować skórę i głęboko ją nawilżyć, jak i te wspierające jej barierę ochronną i regulację funkcjonowania gruczołów łojowych.

Jakiego i ilu kremów do twarzy potrzebujesz?

Jeden krem do twarzy może okazać się niewystarczający. Nie bez powodu na niektórych opakowaniach znajduje się napis „na noc”, a na innych „na dzień”. Ich składy mają różną specyfikę, gdyż skóra ma inne potrzeby w ciągu dnia i inne, gdy śpisz. 

Dlaczego potrzebujesz specjalnego kremu na dzień?

Krem do twarzy na dzień to podstawa rutyny pielęgnacyjnej. Powinien mieć on lekką konsystencję, szybko się wchłaniać i nie pozostawiać na twarzy tłustego filmu. Taki kosmetyk z powodzeniem zastąpi tradycyjną bazę pod makijaż.

Niezależnie od pory roku stosuj krem do twarzy na dzień z filtrem UV. Promienie słońca przez cały rok aktywują wolne rodniki, które przyczyniają się starzenia się skóry. Aby z nimi walczyć, warto stosować również kosmetyki z antyoksydantami – np. w postaci witaminy C. Pomoże ona też rozjaśnić cerę, która w ciągu dnia, pod wpływem zanieczyszczeń często szarzeje. 

Oprócz tego w kremie na dzień powinny znajdować się składniki wspierające nawilżenie skóry oraz jej odżywienie. Jego formuła musi być też dopasowana do rodzaju cery.

Krem do twarzy na noc – wsparcie regeneracji skóry

Kiedy ty śpisz, twoja skóra ciężko „pracuje”. Zachodzą w niej procesy regeneracyjne. Dzięki temu po przebudzeniu może być gładsza i wyglądać na wypoczętą. Aby wzmocnić procesy regeneracyjne, należy poświęcić więcej uwagi wieczornej pielęgnacji skóry i stosować dobry krem do twarzy na noc.

Taki kosmetyk powinien zawierać składniki pomagające:

  • odbudować płaszcz hydrolipidowy skóry,
  • głęboko ją nawilżyć,
  • ukoić podrażnienia skórne,
  • cofnąć zmiany związane z czynnikami zewnętrznymi, na które skóra jest narażona w ciągu dnia.

W składzie dobrych kremów na noc znajdują się m.in.:

  • witaminy A, C i E,
  • antyoksydanty – np. flawonoidy wchodzące w skład wyciągów i ekstraktów roślinnych,
  • prebiotyki,
  • ceramidy,
  • retinol,
  • peptydy,
  • kwas hialuronowy. 

Krem na noc należy zawsze stosować na wcześniej dokładnie oczyszczoną cerę. Należy najpierw starannie wykonać jej demakijaż, umyć łagodną pianką lub żelem i przemyć tonikiem pomagającym normalizować jej pH. 

Po co używać kremu pod oczy?

To właśnie pod oczami warstwa skóry jest najcieńsza. Znajduje się w niej śladowa liczba gruczołów łojowych, które produkują sebum – naturalną substancję ochronną. Ma ona tendencję do podrażnień, przesuszania się, a w efekcie do szybkiego powstawania zmarszczek. Aby maksymalnie opóźnić ich pojawienie się, należy do swojej rutyny pielęgnacyjny włączyć dobry krem pod oczy.

Taki kosmetyk powinien zawierać składniki wspierające:

  • utrzymanie prawidłowego nawilżenia cienkiej skóry – np. glicerynę i kwas hialuronowy,
  • zachowanie młodego wyglądu skóry – np. peptydy, koenzym Q10, witaminę A, aminokwasy,
  • mikrokrążenie w skórze, a w efekcie redukcję obrzęków – np. kofeinę,
  • łagodzenie podrażnień np. ekstrakty z kory brzozy, chabru bławatka oraz świetlika.

To w dużej mierze od tego, czy wybierzesz dobry krem do twarzy, zależy kondycja twojej cery. Pamiętaj jednak, aby stosować go regularnie. Nie zaniedbuj też nocnej pielęgnacji oraz wyjątkowo wymagającej skóry pod oczami. Jeżeli na poważnie podejdziesz do rutyny pielęgnacyjnej, cera odwdzięczy ci się pięknym, świeżym i młodym wyglądem.

Artykuł partnera zewnętrznego

Tags from the story
,