Na ratunek skórze – czyli pielęgnacja po lecie

jesienna pielęgnacja skóry
Nadmierna i długotrwała ekspozycja na promieniowanie słoneczne odwadnia skórę i wysusza włosy, w rezultacie traci ona nawilżenie, jędrność i napięcie, co uwidacznia się w postaci zmarszczek, wiotkiej skóry, rozszerzonych naczynek czy przebarwień | fot.: Fotolia

Okres letni to cudowny czas, który niestety zazwyczaj szybko mija i potrafi zostawić wspomnienia zarówno te przyjemne, jak i niekorzystne. Po powrocie z wakacji nasza skóra często potrzebuje intensywnej regeneracji. Przebarwienia, popękane naczynka, przesuszona i niedotleniona skóra, puszące się i łamliwe włosy to niektóre niekorzystne wspomnienia jakie może pozostawić po sobie suche powietrze, słońce, chlorowana woda.

Okres jesienno-zimowy to zdecydowanie najlepszy czas na wykonywanie zabiegów w gabinetach kosmetycznych, ponieważ nie ma już intensywnego słońca, które jest zazwyczaj przeciwwskazaniem w większości zabiegów. W gabinetach kosmetycznych  w celu regeneracji skóry po lecie wykonuje się więc zabiegi przede wszystkim złuszczające, laseroterapię i mezoterapię.” – wyjaśnia Emilia Rechul, kosmetolog gabinetu Qclinique w Warszawie

Nadmierna i długotrwała ekspozycja na promieniowanie słoneczne odwadnia skórę i wysusza włosy, w rezultacie traci ona nawilżenie, jędrność i napięcie, co uwidacznia się w postaci zmarszczek, wiotkiej skóry, rozszerzonych naczynek czy przebarwień.

„Warto jest ustalić z klientką jakiś plan działania na najbliższe miesiące i rozpisać całą kurację, ponieważ tylko zabiegi wykonywane systematycznie w seriach przynoszą długotrwałe korzyści i efekty. Na początku zalecamy zabiegi złuszczające i oczyszczające, natomiast później nawilżenie i regeneracja w postaci np. mezoterapii igłowej lub laseroterapii” – tłumaczy Emilia Rechul

  1. Złuszczanie i oczyszczanie

Gabinet:

Pierwszym krokiem regenerującym skórę po lecie są zabiegi oczyszczające i złuszczające,   celem których jest pozbycie się martwych komórek naskórka oraz przygotowanie skóry przed zabiegami nawilżającymi czy regenerującymi. Najpopularniejszymi zabiegami są : peeling kawitacyjny – oczyszczanie ultradźwiękami, oxybrazja – peeling wodno-tlenowy, oczyszczanie solą fizjologiczną pod ciśnieniem – polecany szczególnie przy cerze delikatnej, wrażliwej i naczynkowej, lub mocniejsze złuszczanie typu eksfoliacja kwasami i  mikrodermabrazja.

Pielęgnacja domowa:

W zaciszu domowym można wykonywać raz w tygodniu peeling enzymatyczny, który delikatnie oczyszcza skórę.

  1. Nawilżenie

Gabinet:

Po odpowiednim i dokładnym przygotowaniu skóry, kolejnym istotnym krokiem w pielęgnacji jest nawilżenie. Różnego rodzaju ampułki i maseczki polecamy szczególnie do użytku domowego, w gabinecie zaś warto wykonać bardziej profesjonalne zabiegi. Idealnie sprawdza się infuzja tlenowa, czyli podanie składników aktywnych w głębsze warstwy naskórka za pomocą tlenu hiperbarycznego. Zabieg jest skuteczny, bezbolesny i przynosi ukojenie dla podrażnionej słońcem skóry.

Pielęgnacja domowa:

W domu warto stosować różnego rodzaju serum, ampułki i maseczki o działaniu nawilżającym, czyli bogate w składniki takie jak witaminy, A,C,E, kwas hialuronowy, ceramidy.

  1. Regeneracja

Gabinet:

W przypadku regeneracji skóry szczególnie polecane są zabiegi laseroterapii czy mezoterapii igłowej. Zabiegi powinny zostać wykonane w odstępach 3 tygodniowych w serii ok 5 zabiegów. Zabiegi te wpływają przede wszystkim na spowolnienie procesu starzenia skóry, wygładzenie zmarszczek, ujednolicenie kolorytu skóry, poprawę jędrności, gęstości skóry oraz wspomagają fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny.

Pielęgnacja domowa:

Do pielęgnacji domowej polecane są szczególnie kremy, maseczki z takimi składnikami jak kolagen, koenzym Q10, Retinol.

  1. Redukcja przebarwień

Gabinet:

Po lecie często zostają nam niemiłe pamiątki w postaci mało estetycznych plam, piegów czy przebarwień. W celu ich redukcji stosuje się w gabinetach między innymi takie zabiegi jak: eksfoliacja kwasami, mikrodermabrazja natomiast w przypadku intensywniejszych i         głębszych przebarwień – laser.

Pielęgnacja domowa:

Preparaty dermokosmetyczne zawierające w składzie arbutynę lub kwas azelainowy, w szczególności apteczne typu Skinoren. Po za tym chcąc domowymi sposobami wpłynąć na   rozjaśnienie przebarwień powinno się dołączyć kosmetyki z dużą zawartością witaminy C

  1. Zamykanie naczynek

Gabinet:

Często po nadmiernej ekspozycji słonecznej w parze z nierównym kolorytem skóry, przebarwieniami idą popękane i rozszerzone naczynka krwionośne.

W gabinetach kosmetycznych często wykonuje się zabiegi zamykania naczynek w okresie jesienno-zimowym. Zabiegi przynoszą najlepsze rezultaty tylko wtedy gdy wykonuje się je w serii dostosowanej indywidualnie do klientki, zazwyczaj ok 5 zabiegów w przypadku zamykania laserem. Inną metodą jest elektrokoagulacja, czyli zamknięcie pojedynczych naczynek, teleangiektazji, i zazwyczaj wystarczy wykonać jeden zabieg. Zabiegami delikatniejszymi są zabiegi uszczelniające i wzmacniające naczynka, składające się z wprowadzania nieinwazyjnymi metodami ampułek uszczelniających naczynka jak i maski.

Pielęgnacja domowa:

W celu podtrzymania efektów po zabiegach zamykania naczynek kluczowym elementem jest stosowanie kremów z filtrem ochronnym, jak i delikatnych i łagodnych kremów do cery   wrażliwej i naczynkowej.

Rodzaje zabiegów jak i ich częstotliwość powinna być dobrana indywidualnie do każdego klienta, ponieważ każda skóra jest inna i inaczej reaguje. Po wszystkich zabiegach istotna jest pielęgnacja domowa jak i fakt iż mimo że zabiegi wykonywane są w okresie jesienno-zimowym- fotoprotekcja. Po za stosowaniem odpowiedniej pielęgnacji domowej jak i specjalistycznych zabiegów w gabinetach bardzo ważna jest odpowiednia dieta i nawodnienie organizmu od wewnątrz. W celu przywrócenia jej odpowiedniego kolorytu i zdrowego, świeżego wyglądu powinno się wprowadzić do diety więcej warzyw i owoców a także około 2 litrów płynów.


RED