Zalet soku pomidorowego jest wiele. Świetnie wpływa na cały organizm: od układu odpornościowego po cerę. Ze względu na niską kaloryczność i niewielką zawartość cukru chętnie sięgają po niego wszyscy, którzy trzymają dietę zwłaszcza diabetycy, sercowcy i ciśnieniowcy.
Cały sekret tkwi w naturze
Sok pomidorowy jest przede wszystkim bogatym źródłem potasu, czyli podstawowego kationu wewnątrzkomórkowego, który odpowiada za przewodnictwo nerwowe, aktywuje enzymy komórkowe, pomaga utrzymać równowagę kwasowo-zasadową i wodno-elektrolitową w organizmie oraz reguluje poziom cukru we krwi (pobudza wydzielanie insuliny). Oprócz potasu zawiera duże ilości 1) antyoksydantów usuwających toksyny i powstrzymujących powstawanie wolnych rodników, 2) karotenoidów zmniejszających ryzyko nowotworu i zlepiania się płytek krwi oraz 3) witamin młodości (A i C). Niektóre soki pomidorowe, np. pikantny firmy Hortex (z chili), mają dodatkowo zwiększoną dawkę błonnika, który korzystnie wpływa na przemianę materii.
Szklanka soku rano i po wizycie na siłowni
Rozpoczynanie dnia od wypicia szklanki soku pomidorowego to dobry nawyk, który sprawia, że skóra długo zachowuje młody wygląd. Produkuje więcej kolagenu, broni się przed stresem oksydacyjnym, powstawaniem zmarszczek i niedoskonałości. Na tym codziennym zdrowym rytuale zyskuje też układ immunologiczny. Ci, którzy wzmacniają organizm sokiem pomidorowym, rzadziej chorują na przeziębienie i łapią inne infekcje. Poza tym sok pomidorowy pomaga zadbać o serce. Reguluje jego kurczliwość, poprawia krążenie krwi, obniża poziom cholesterolu, zapobiega miażdżycy i zatorowości. Co więcej, pomaga ustrzec się choroby zwyrodnieniowej stawów i osteoporozy oraz przeciwdziała zaparciom. Chociaż nie jest anabolitykiem, pośrednio przyspiesza przyrost tkanki mięśniowej. Dzieje się tak gdyż wpływa na produkcję insuliny, która stymuluje rozwój muskulatury. Napój ten jest cenny dla sportowców również z innego powodu. Dietetycy przekonują, że po treningu lepiej sięgnąć po szklankę soku pomidorowego niż po napój energetyczny czy izotoniczny. To dlatego, że likopen zmniejsza uszkodzenia oksydacyjne, które powstają w organizmie w wyniku intensywnego wysiłku fizycznego, a co za tym idzie – pozwala szybciej odzyskać siły.
Kuchenne pomysły z sokiem pomidorowym
Sok z pomidorów jest nie tylko smacznym napojem, lecz także składnikiem wielu dań, głównie kuchni włoskiej, hiszpańskiej i meksykańskiej. Można z niego zrobić zarówno rozgrzewającą zupę (do tego nadaje się zwłaszcza wersja pikantna), jak i chłodnik (gazpacho). Wspaniale wzbogaca smak makaronu cannelloni z mięsem. Można go wykorzystać także do ugotowania tradycyjnej zupy pomidorowej. W każdej wersji będzie bardziej wartościowy pod względem odżywczym niż świeże warzywa, ponieważ organizm przyswaja najwięcej cennego karotenoidu (likopenu), gdy pomidory zostaną poddane obróbce termicznej.
Materiał partnera zewnętrznego