Dobre garnki do gotowania – jak je wybrać?

Kuchnia z płytą indukcyjną
Garnki powinny być solidne i funkcjonalne, wygodne podczas używania, świetnie, jeśli pasują do wystroju naszej kuchni, a na dodatek nie są drogie. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Nie da się przygotować smacznych, domowych potraw bez dobrych garnków. Wybór porządnego zestawu garnków to dość skomplikowana sprawa. Powinny być solidne i funkcjonalne, wygodne podczas używania, świetnie, jeśli pasują do wystroju naszej kuchni, a na dodatek nie są drogie. Czy da się to wszystko pogodzić podczas zakupów? Na co zwracać uwagę przy wyborze zestawu garnków?

Cechy dobrego garnka

W dobrych garnkach bez problemu przygotujemy smaczne potrawy bez obaw, że coś nam się przypali. Aby gotowanie było przyjemnością, każdy garnek musi posiadać kilka konkretnych cech. Po pierwsze liczy się grubość dna. Im grubsze, tym lepiej. Najlepiej szukać garnków z wielowarstwowym dnem, które zagwarantuje równomierne rozprowadzanie ciepła po całej powierzchni naczynia. Zminimalizuje to ryzyko przypalania się potraw.

Garnki dobrej jakości powinny posiadać również wskaźnik temperatury, który ułatwia gotowanie. Zwróćmy również uwagę na kształt raczek i uchwytów, które powinny wygodnie dopasowywać się do dłoni. Minimalizuje to ryzyko, że garnek wyślizgnie nam się z ręki. Najlepiej, jeśli rączki są zrobione z materiału, który się nie nagrzewa podczas gotowania. Wtedy bez problemu będziemy mogli zdejmować garnki z gazu bez ryzyka, że się poparzymy. Szukajmy uchwytów z tworzyw sztucznych dobrej jakości lub drewnianych.

Jakie jeszcze cechy są ważne? Jeśli planujemy myć nasze garnki w zmywarce, szukajmy modeli, które na to pozwalają. Ważne jest również to, czy korzystamy z tradycyjnej kuchenki, czy z płyty indukcyjnej. Na płytach indukcyjnych sprawdzą się tylko garnki wykonane z niektórych materiałów (na przykład żelaza lub stali). Takie garnki są oznaczone odpowiednim znakiem (symbol cewki).

Wiele osób zastanawia się również, czy warto kupować cały zestaw garnków, czy wybierać każdy osobno. W przypadku zestawu mamy gwarancje, że wszystkie garnki mają jednakowe parametry i właściwości. Dodatkowo można je łatwo przechowywać, wkładając jeden w drugi. Samodzielny wybór daje nam za to możliwość wyboru rozmiarów poszczególnych garnków, nic nie jest narzucone z góry. Zwróćmy też uwagę, czy wszystkie garnki w zestawie mają dopasowane pokrywki. Najlepiej wybrać pokrywki z możliwością odprowadzania pary z wnętrza naczynia. Stalowe pokrywki są energooszczędne, za to w przypadku szklanych możemy zajrzeć do zawartości garnka bez potrzeby podnoszenia pokrywki. Każdy musi sam zdecydować, która opcja jest dla niego korzystniejsza. W przypadku szklanych pokrywek sprawdzajmy, czy są zrobione z hartowanego szkła. Liczy się również materiał, z jakiego zostały zrobione nasze garnki. Każdy materiał ma swoje mocne i słabe strony. Zawsze szukajmy jak najcięższych garnków.

Rodzaje garnków – wady i zalety

Materiał, z jakiego są zrobione nasze garnki, musi być odporny na wysoką temperaturę, nie powinien mieć w składzie toksycznych domieszek, które mogłyby wniknąć do jedzenia, musi być odporny na zarysowania oraz łatwy w utrzymaniu w czystości. Na rynku mamy do wyboru garnki wykonane z wielu różnych tworzyw.

Bardzo popularne są garnki zrobione z aluminium, które dobrze przewodzą ciepło, są bardzo wytrzymałe, tanie i można ich używać w piekarniku w temperaturach to 180 stopni. Niestety aluminiowe garnki, które nie są pokryte powłoką ceramiczną lub teflonową, mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Pod wpływem wysokiej temperatury wydzielają szkodliwe substancje, które przenikają do gotujących się potraw. Szybko też tracą ciepło i nie każdy model nadaje się do użycia na płytach indukcyjnych.

Lepszym wyborem będą garnki stalowe. Są wytrzymałe, nie rysują się, dobrze przewodzą ciepło, można ich używać na tradycyjnych kuchenkach, płytach indukcyjnych i w piekarniku. Najlepiej inwestować w garnki ze stali nierdzewnej, które są oznaczone symbolem 18/10. Niestety nie nadają się dla osób uczulonych na nikiel. Dobrej jakości garnki ze stali nierdzewnej można kupić na http://www.tefal.pl/garnki-patelnie-stal-nierdzewna.

W sklepach znajdziemy również garnki miedziane, które są bardzo wytrzymałe i ciężkie, ale mają wysoką cenę i trzeba je odpowiednio pielęgnować. Podobnie sprawa wygląda w przypadku garnków żeliwnych, dlatego nie każdy może sobie na nie pozwolić. Popularność zyskują za to garnki szklane, które dobrze przewodzą ciepło, szybko i równomiernie się nagrzewają, pochłaniają i nie oddają zapachów oraz nadają się do kuchenek indukcyjnych. Niestety tak szybko, jak się rozgrzewają, równie szybko tracą ciepło i łatwo je uszkodzić. Pokryte emalią lub inną powłoką będą bardziej odporne na zniszczenie.

Jak dbać o garnki?

Jeśli wybraliśmy już idealne garnki, to warto wiedzieć, jak o nie odpowiednio zadbać. Kluczem to tego, by cieszyć się naszym zestawem przez długie lata, jest ich regularna pielęgnacja. Garnki cały czas są narażone na wysokie temperatury i kontakt z gorącym olejem. Nic dziwnego, że na ich powierzchni pojawiają się okopcenia, przypalenia, nalot lub osad. Ważne, żeby regularnie usuwać wszystkie zabrudzenia, by nie zaczęły na stałe szpecić naszych garnków. Zapomnijmy o szorstkich myjkach i agresywnych środkach chemicznych. Jeśli chcemy, żeby garnki zachowały ładny wygląd, wszystkie przypalenia najlepiej jest namoczyć w gorącej wodzie z płynem do mycia naczyń. Potem normalnie myjemy zabrudzoną powierzchnie. Jeśli zdarzyło nam się wyjątkowo mocno przypalić garnek, możemy sięgnąć po specjalistyczne środki przeznaczone do czyszczenia naszego typu garnków. W ten sposób możemy bezpiecznie i delikatnie usunąć uporczywe zabrudzenia, bez obawy, że zniszczy powierzchnie garnków.


Materiał partnera zewnętrznego