5 wskazówek, jak zbudować domową bibliotekę

W zależności od wielkości mieszkania i własnych preferencji w tym zakresie, powinniśmy wybrać optymalną przestrzeń do stworzenia w niej biblioteczki | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Piękna domowa biblioteka potrafi dać każdemu miłośnikowi książek powód do wielkiej radości. Decydując się na wydzielenie przestrzeni na książki, warto zadbać o to, aby była ona wizualnie dopasowana do reszty pomieszczenia. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę, decydując się na budowę domowej biblioteczki?

Punkt 1. Wybór optymalnego miejsca pod budowę biblioteczki

W zależności od wielkości mieszkania i własnych preferencji w tym zakresie, powinniśmy wybrać optymalną przestrzeń do stworzenia w niej biblioteczki. W dużym rozłożystym domu świetnym miejscem jest jedna ze ścian w salonie, którą od góry do dołu zabudujemy swoimi zbiorami. Do tak stworzonego królestwa moli książkowych niezbędna jest drabinka biblioteczna, aby można było wygodnie sięgnąć po pozycje umieszczone na samej górze.

Punkt 2. Przechowywanie książek

Liczba miejsca zależy od tego, jaką liczbą książek dysponujemy. Zapaleni zbieracze powinni uwzględnić również zakupy nowych czytelniczych pozycji w najbliższej przyszłości i zostawić dla nich trochę miejsca. Wyjątkowe egzemplarze książek reprezentujących różne gatunki literackie można kupić lub sprzedać w antykwariacie dostępnym na stronie https://tezeusz.pl/info/skup-ksiazek-w-warszawie. Do mniejszych kolekcji można spokojnie użyć wolnostojącego regału lub nawet nowoczesnych półek, które mają ukryte mocowania. Ze względu na sporą wagę książek, warto pamiętać o solidnym zamocowaniu do ściany czy regału półek.

Punkt 3. Stwórz odpowiedni nastrój

Każdy czytelnik jest inny i każdy lubi inną atmosferę podczas czytania. W mieszkaniach urządzonych „z duszą”, warto sięgnąć po kolor luksusowego brązu, głębokiej czerwieni lub zieleni. Miłośnicy nowoczesnych przestrzeni mogą postawić na biblioteczki w kolorze bielonego drewna.

Punkt 4. Miejsce do siedzenia i czytania

W dobrze urządzonej biblioteczce musi znajdować się przestrzeń do czytania. Może to być wygodna narożna kanapa, bujany fotel przy kominku czy niski szeroki parapet pełen poduch. Aranżując przestrzeń do czytania, koniecznie należy zwrócić uwagę na rodzaj oświetlenia. Do pewnej godziny powinniśmy korzystać z dziennego naturalnego oświetlenia. Po zmroku zaś należy zadbać o odpowiednie oświetlenie miejsca czytelniczego wypoczynku.
 

Punkt 5. Pnij się w górę!

Osoby, którym brakuje realnie miejsca w domu, żeby zbudować obszerną biblioteczkę, mogą spróbować wykorzystać wysokość swojego pokoju. W tym celu można sięgnąć po wysoki regał, sięgający od podłogi do sufitu. Równie ciekawym pomysłem jest budowanie półek nad drzwiami prowadzącymi do pokoju.


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, , ,