Refraktometr to urządzenie, które pomaga określić właściwości cieczy przy pomocy załamania światła. Sprzęt ten jest często stosowany w laboratoriach, aby określić parametry, jakie posiada dana substancja, zaczynając od jej stężenia, poprzez inne właściwości, takie jak zawartość cukru, czy odporność na temperaturę, na stopniu zanieczyszczenia danej cieczy kończąc. Najczęściej stosowanym refraktometrem jest urządzenie opracowane w XIX wieku przez Ernesta Abbego, natomiast istnieją również sprzęty bardziej ukierunkowane w swojej budowie i działaniu do poszczególnych rodzajów badań. Czemu jeszcze mogą służyć refraktometry, gdzie są używane oraz jakie parametry są istotne przy wyborze danego modelu?
Zastosowanie refraktometrów
Wbrew pozorom, refraktometry nie mają zastosowania tylko i wyłącznie w warunkach laboratoryjnych – są też często używane przez osoby prywatne. W laboratoriach służą do badań podczas testów silników, płynów do spryskiwaczy oraz wielu innych cieczy, które mają wpływ na działanie maszyn, takich jak płyny hamulcowe oraz substancje służące do chłodzenia mechanizmów, czy oleje. Refraktometry są również używane w przemyśle spożywczym. To one pomagają określić stężenie alkoholu w produktach niefabrycznych, takich jak wina, wódki i inne wyroby z produkcji domowej. Refraktometry stosuje się ponadto do badania ilości cukru, soli, czy wody. Sprzęty te pomagają bardzo jasno określić ilość cukru w sokach, syropach oraz napojach mlecznych. Podobnie z solą. Określenie ilości wody przy użyciu refraktometru pomaga oszacować jakość miodu lub mleka, ponieważ im więcej wody, tym będzie ona niższa. Refraktometry są również stosowane do badań zdrowotnych i laboratoryjnych. Dzięki tym urządzeniom można dokonać pomiaru ciężaru właściwego, białka surowicy oraz indeksu refrakcji moczu, zarówno u ludzi, jak i u zwierząt, dzięki czemu znajdują stosowane również w weterynarii.
Rodzaje refraktometrów
Istnieje wiele rodzajów refraktometrów. Większość z nich jest już obecnie zaopatrzona w wyświetlacz cyfrowy, który ma służyć do odczytania wyników i ustawiania odpowiednich parametrów. Najdokładniejszymi urządzeniami są refraktometry laboratoryjne. Posiadają one ogromne możliwości I cechuje je największa wrażliwość. Modele ręczne lub kieszonkowe są mniej dokładne, ale za to dostępniejsze oraz poręczniejsze w użytkowaniu. Ponadto, wyniki pomiarów są wystarczające również w przemyśle, dlatego wiele osób, które nie wymagają od refraktometru ogromnej dokładności, korzysta właśnie z tego typu, tańszych rozwiązań. Na użytek domowy oraz w przypadku, kiedy badania mogą być wykonane poza laboratorium, jest to najlepsze rozwiązanie. Istnieją również refraktometry zanurzeniowe, które badają daną substancję po zanurzeniu w niej urządzenia. Jest to również bardzo wygodne w użyciu rozwiązanie, zwłaszcza, że modele takie są dość małe.
Refraktometry służą wykonaniu analizy ilościowej, jakościowej oraz fizykochemicznej. Najważniejszym elementem, który należy brać pod uwagę podczas wyboru urządzenia, jest określenie jego przeznaczenia oraz miejsca, w którym będzie ono używane. Szeroką ofertę refraktometrów można znaleźć w firmie Danlab.
Materiał partnera zewnętrznego