Hamak warto wstawić do ogrodu z jednego zasadniczego powodu: W porównaniu z innymi meblami ogrodowymi zapewnia najlepszy relaks i wypoczynek. Można go zamontować w dowolnym miejscu w ogrodzie, nawet na otwartej przestrzeni, jeśli skorzysta się ze stelażu. Gdzie i jak zamontować hamak ogrodowy?
Hamak to obecnie jeden z najbardziej rozchwytywanych obiektów należących do szeroko pojętej „strefy rekreacyjnej”. Umożliwia wygodny wypoczynek zarówno w dzień jak i w letnie, ciepłe wieczory. W zależności od użytego materiału, może nawet ochładzać (jedwab spadochronowy) lub ogrzewać (wełna z formy). Wybór form i materiałów na rynku jest duży – jest w czym wybierać!
Gdzie i jak montować hamak do ogrodu?
Hamak w ogrodzie najczęściej umieszcza się w miejscu lekko osłoniętym i zacisznym, aby można było z niego korzystać przez cały dzień bez narażania na kontakt z bezpośrednim promieniowaniem słonecznym. To jeden z powodów, dla których hamaki instaluje się w pobliżu drzew – kolejny to łatwość montażu, np. między dwoma pniami. Hamak można jednak ustawiać także na otwartym terenie. To opcja przydatna w mniej słoneczne dni. Taką możliwość zapewnia stelaż do hamaka. Poszczególne modele mają zazwyczaj masę własną 20–30 kg, dzięki czemu dość łatwo można je przenosić w dowolne miejsce. Stelaż składa się z kilku części, które łączy się ze sobą, na przykład za pomocą śrub. W skład zestawu mogą wchodzić także haki, łańcuszki, karabińczyki – i oczywiście instrukcja obsługi. Montaż jest bardzo łatwy i nie zajmuje dużo czasu.
Jaki stelaż do hamaka wybrać?
Optymalny hamak dla dorosłej osoby ma wymiary 3–3,5 × 1,2–1,3 m, a dla dziecka – 2,5 × 1,2 m. Stelaż przede wszystkim powinien być dopasowany do rozmiarów hamaka; zwykle ma kształt łuku. Poszczególne konstrukcje mają zazwyczaj 3–4 m długości. Przy wyborze kluczowe są także takie elementy, jak szerokość i wysokość stelażu. Właściwie dobrane parametry pozwalają na łatwy montaż i wygodne użytkowanie. Trzeba zwrócić uwagę na maksymalne dopuszczalne obciążenie (np. 110–140 cm). Z większych hamaków ustabilizowanych na solidnym stelażu mogą korzystać naraz dwie dorosłe osoby. Na rynku dostępne są stelaże budowane z różnorodnych materiałów, w tym stali, aluminium lub drewna. Ten ostatni, np. zbudowany z klejonych łuków drewnianych, jest o tyle wartościowy, że jest to materiał naturalny, łatwo wtapiający się w otoczenie. Szczególnie efektownie prezentuje się w nastrojowych, romantycznych i wiejskich ogrodach, chociaż w zasadzie w tym wypadku nie ma ograniczeń względem stylu urządzania. Jako materiał konstrukcyjny często wykorzystuje się drewno świerkowe – dość tanie a przy tym wytrzymałe. Stelaż do hamaka to koszt mieszczący się w granicach 500–1000 zł, przy czym zazwyczaj posiada dwa lata gwarancji. Warto jednocześnie zdecydować się na zakupy w renomowanym i sprawdzonym punkcie sprzedaży, np. Leroy Merlin, który gwarantuje wysoką jakość za przystępną cenę.
Wykorzystanie stelażu do montażu hamaka daje większe możliwości (dowolność) wyboru miejsca w ogrodzie i zapewnia większą stabilność niwelując ryzyko upadku. Warto zdecydować się na takie rozwiązanie, aby wypoczynek był jeszcze efektywniejszy i przyjemniejszy.
Materiał partnera zewnętrznego