Być może właśnie rozpoczynasz naukę gry na gitarze lub już należysz do grona zaawansowanych gitarzystów. Jesteś pozytywnie zakręcony na punkcie tego instrumentu i chcesz nie tylko podnosić swoje umiejętności, ale też interesują cię nowinki dotyczące sprzętu. Nie wystarcza ci wiedza dostępna w czasopismach branżowych, chcesz także posłuchać, jak brzmi dany instrument czy efekt. Jeśli na co dzień trapią cię tego typu rozterki, najwyższa pora, byś otworzył YouTube’a i poznał gitarowy świat, który z niecierpliwością czeka tam właśnie na ciebie.
Polskie podwórko
W mowie potocznej utarło się powiedzenie, że Polak potrafi. Lubimy w ten sposób podnosić swoje morale, choć bardzo często stwierdzenie to ma uzasadnienie w życiu codziennym, kiedy my sami jesteśmy dumni z naszych osobistych dokonań, a media donoszą o sukcesach naszych rodaków w różnych dziedzinach na forum międzynarodowym. Nie inaczej jest w kwestii polskich gitarowych YouTuberów, którzy dość prężnie przyczyniają się do rozwoju tej gałęzi filmowego serwisu. Nagrywane przez nich treści charakteryzują się nie tylko profesjonalną oprawą audiowizualną, ale też wysoką wartością merytoryczną. Oto kilka kanałów, które przyczyniają się do popularyzacji rzemiosła gitarowego w Polsce:
- e–gitarzysta TV – kanał prowadzony przez Jarosława Nyckowskiego obejmuje zagadnienia edukacyjne oraz porusza problemy, które na swojej drodze napotyka każdy gitarzysta, takie jak brak motywacji. Wśród filmów znajdziemy również wywiady z najlepszymi gitarzystami świata. Nyckowski przez YouTube’a promuje swoją własną działalność artystyczną, czego przykładem jest najnowszy projekt JAROCY.
- Bartosz Baz0k Zelek – główną osią kanału jest nauka gry. Bartosz Zelek przygotowuje materiały, w których pokazuje różnego rodzaju techniki gitarowe. Dodatkowo urozmaica je testami gitar, wzmacniaczy czy innych akcesoriów, jednak stanowią one treść dodatkową internetowej twórczości gitarzysty.
- Rockdaypl – osobą tworzącą video jest Wojtek Pietraszek. Na jego kanale znajdziemy swoisty miszmasz – od lekcji gry, przez testy sprzętu, na mowach motywacyjnych kończąc.
- CTG TV – kanał, którego twarzą jest Jacek Brzezicki. To właśnie on występuje w przeważającej części filmów, w których testuje różnego rodzaju sprzęt. Muzyk tłumaczy też specyfikę działania urządzeń oraz zasadność ich użytkowania zarówno w przypadku grania domowego, jak i scenicznego.
- ksantyp77 – W głównej mierze, podobnie jak CTG TV, skupia się on na prezentacji sprzętu, jednak lwią część treści stanowią testy gitar. Ksantyp często przedstawia zagadnienia w formie luźnych pogadanek.
Giganci z zagranicy
Na YouTube znajdziemy też filmy zagranicznych gitarzystów, wśród których prym wiodą muzycy z USA, których sukces spowodowany jest produkcjami w języku angielskim. Poniżej kilka przykładów kanałów, które zna każdy fan gitary:
- Jared Dines – główną osią internetowej twórczości muzyka z USA są zagadnienia gitarowe, jednak często przeplata je tematami perkusyjnymi i wokalnymi. Stawia też na działalność rozrywkową, poprzez którą należy rozumieć przedstawianie różnego rodzaju śmiesznych sytuacji przytrafiających się muzykom.
- Rob Scallon – Amerykanin przez YouTube’a promuje swoją działalność artystyczną. Stara się zaskakiwać widzów niekonwencjonalnymi rozwiązaniami, jak choćby graniem ciężkich utworów metalowych na banjo czy sitarze.
- Ola Englund – zagraniczny twórca wyłamujący się ze schematu popularności spowodowanej amerykańskim obywatelstwem. Ola pochodzi ze Szwecji, jednak filmy nagrywa po angielsku. Muzyk testuje sprzęt, prezentuje swoją twórczość oraz promuje własną markę gitar, Solar Guitars.
- Frog Leap Studios – kolejny YouTuber, który nie mieszka w USA, a odniósł globalny sukces. Kanał prowadzi Norweg Leo Moracchioli, a główną treścią są uploadowane co piątek covery znanych piosenek w aranżacji metalowej i rockowej. Ponadto od czasu do czasu Leo dzieli się swoją wiedzą z zakresu sprzętu gitarowego oraz technik rejestrowania piosenek, gdyż na co dzień prowadzi studio nagraniowe.
Dla każdego coś ciekawego
Osoby zafascynowane tematami gitarowymi z pewnością znajdą na YouTube coś dla siebie. Platforma ta jest doskonałym miejscem zarówno do nauki gry, jak i poszerzania swojej wiedzy z zakresu sprzętu. Swoją cegiełkę do edukacji gitarowej dokładają też polscy twórcy, których materiały wcale nie odbiegają jakością i treścią od zagadnień przygotowywanych przez zagranicznych kolegów.
APU