Potrzebujesz gotówki, dlatego przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu bankowego? Dzięki tej formie wsparcia rzeczywiście szybko możesz zasilić swój domowy budżet. Pamiętaj jednak, że takie rozwiązanie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Sprawdź, jakie opłaty może narzucić bank.
Chociaż wielu Polaków decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, również kredyty konsumpcyjne cieszą się dużym zainteresowaniem. W ten sposób można sfinansować właściwie dowolny cel: począwszy od zakupu nowego sprzętu, a skończywszy na wakacyjnym wyjeździe zagranicznym. Aby jednak dokonać słusznego wyboru, warto zwrócić uwagę na najtańsze kredyty gotówkowe – dzięki nim można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Tyle bowiem mogą wynosić różnice w kosztach nakładanych na kredytobiorcę przez bank.
Za co płacimy bankom?
Banki mają prawo narzucać na kredytobiorców opłaty związane z udzieleniem wsparcia finansowego. Są one różne – często w zależności od rodzaju wsparcia finansowego.
Oprocentowanie
To główna opłata, która obejmuje wszystkie kredyty na finanse.rankomat.pl udzielane – nie ma przy tym znaczenia, czy jest to kredyt gotówkowy, hipoteczny czy samochodowy.
Na oprocentowanie składa się stopa procentowa (ustalana przez Radę Polityki Pieniężnej) oraz marża (ustalana przez bank).
Prowizja
To opłata, która stanowi zarobek dla banku. Pobierana jest w zamian za udzielenie wsparcia finansowego. Jej wysokość kształtuje się indywidualnie – w zależności od konkretnego kredytobiorcy oraz wewnętrznej polityki banku.
Prowizja, chociaż może być pobrana jednorazowo, najczęściej doliczana jest do miesięcznych rat.
Opłata przygotowawcza
Niektóre banki pobierają również tzw. opłatę przygotowawczą związaną z rozpatrzeniem wniosku. Do jej uregulowania zobowiązany jest kredytobiorca w momencie składania dokumentów. W razie negatywnej decyzji kredytowej, opłata przygotowawcza nie jest zwracana.
Ubezpieczenie
Między innymi ubezpieczenie na życie oraz ubezpieczenie w razie utraty pracy lub nagłego zachorowania stanowią zabezpieczenie dla banku w razie niezdolności kredytobiorcy do spłaty zobowiązania.
Koszty ubezpieczenia wliczane są w miesięczną ratę. Obejmują cały okres trwania umowy kredytowej.
Wybierasz kredyt? Sprawdź RRSO
Jak wynika z powyższego, kierowanie się wyłącznie oprocentowaniem przy wyborze kredytu nie ma sensu. Informacje o wszystkich kosztach obejmuje RRSO – rzeczywista roczna stopa oprocentowania odnosząca się do odsetek i kosztów pozaodsetkowych. Im niższy ten parametr, tym niższa całkowita kwota zobowiązania do spłaty. Warto więc wziąć ją pod uwagę.
Materiał partnera zewnętrznego