Kto nie chciałby mieszkać w pięknym, stylowym domu, estetyką oddającym osobowość i upodobania domowników? Kto nie pragnie, aby mieszkanie stanowiło odpowiedź na najważniejsze potrzeby użytkowe oraz indywidualne, niestandardowe oczekiwania? To raczej pytania retoryczne. Jednak samodzielna realizacja opisanej wizji potrafi okazać się naprawdę niełatwa. Co innego jeśli chodzi o zawodowych architektów, zajmujących się profesjonalnym projektowaniem i aranżacją wnętrz.
Dlaczego warto pomyśleć o zatrudnieniu architekta wnętrz?
Rzeczywistość pokazuje, że Polacy coraz częściej w kwestii urządzania swoich czterech kątów korzystają z doradztwa i usług profesjonalistów w tej branży. Choć wiąże się to z dodatkowymi kosztami, chcą, aby zajął się tym zaufany architekt wnętrz, mający duże doświadczenie w projektowaniu aranżacji domów i mieszkań. Skąd się bierze rosnąca popularność tego rodzaju usług?
Bez względu na to, czy chodzi o urządzanie od podstaw mieszkania w stanie deweloperskim, planowanie budowy domu, czy też remont generalny albo jedynie prace wykończeniowe – zależy nam na uzyskaniu jak najlepszego efektu. I to zarówno w zakresie estetycznym, jak i użytkowym. Nierzadko jednak możemy napotkać trudności, wynikające z różnych względów. Czasem są to kolidujące ze sobą wizje, kiedy indziej przeoczenie istotnych aspektów, dotyczących funkcjonalnego zagospodarowania, albo po prostu – brak odpowiedniej wiedzy.
W końcu architektura wnętrz to cała, duża dziedzina, bynajmniej nie zawężająca się do „wrażeń wizualnych”. Polega ona nie tylko na znakomitej znajomości technicznych, funkcjonalnych czy dekoratorskich rozwiązań. Wymaga także umiejętności połączenia ich w całość, która z jednej strony zapewni domownikom komfort, z drugiej zaś – sprosta ich oczekiwaniom. Profesjonalne projekty wnętrz muszą uwzględnić m.in. koncepcje rozkładu ścian i pomieszczeń czy kwestie związane z hydrauliką, oświetleniem, ogrzewaniem i elektrycznością. Wykwalifikowani fachowcy jak architekt i dekorator wnętrz, za którymi stoją cenne doświadczenia i liczne realizacje w przestrzeniach prywatnych, komercyjnych i użyteczności publicznej, zapewnią to, że żadne ważne kryterium aranżacji nie zostanie pominięte. I doradzą, jak najlepiej wykorzystać możliwości danego domu lub mieszkania oraz urzeczywistnić wyobrażenia klienta.
Praca nad projektem aranżacji wnętrza – co może zawierać i ile kosztuje?
Współpraca z profesjonalną pracownią architektury potrafi mieć różny zakres i charakter – to już zależy od naszych potrzeb, oczekiwań i zakładanego budżetu. Czasem chodzi jedynie o konkretne zadania, jak doradztwo czy stworzenie wizualizacji, czasem o działania kompleksowe, których finałem jest pełna, funkcjonalna i stylowa aranżacja.
Rozleglejsze czynności projektowe będą uwzględniały wiele etapów. Pierwsze z nich będą związane z przeprowadzeniem wywiadu z klientem i opracowywaniem koncepcji, dotyczącej m.in. funkcjonalnego układu ścian i pomieszczeń, wyposażenia sanitarnego, a także planowanych sprzętów, urządzeń i mebli (wolnostojących bądź zabudowanych). Następnie przyjdzie czas na fotorealistyczne wizualizacje 3D przyszłej aranżacji oraz decyzje związane z użyciem konkretnych materiałów: np. w kwestii okładzin ceramicznych, kamiennych i drewnianych, parkietów, wykładzin, zabudów stolarskich itd. W końcu dojdzie do sporządzenia precyzyjnego rozrysu technicznego, będącego szczegółową instrukcją dla ekipy wykończeniowej. Dodatkowym elementem współpracy może być również nadzór autorski, mający na celu zweryfikowanie, czy wspomniana ekipa dobrze realizuje wytyczne projektu.
Ile może kosztować skorzystanie z usług profesjonalnego architekta wnętrz? Z pewnością będzie to podyktowane wspomnianym wcześniej zakresem działań. Ponadto, cena samego projektu – w zależności od wymagań i oczekiwań klienta oraz charakterystyki danego wnętrza, choćby jego powierzchni i liczby pomieszczeń – może wahać się między 100 a 300 złotych brutto za metr kwadratowy. Koszty te będą więc wymagały od nas dokładnego przemyślenia budżetu, jaki chcemy lub jesteśmy w stanie przeznaczyć na aranżację wnętrza.
Musimy przy tym pamiętać, że z jednej strony wysokość zakładanych funduszy nie będą miały wpływu na cenę projektu, ale z drugiej – projekt może nie uwzględniać wszystkich kosztów, np. sprzętów RTV i AGD, elementów dekoracyjnych, wynagrodzenia dla zewnętrznej ekipy wykończeniowej oraz użytych przez nią materiałów. Jest tak dlatego, ponieważ te kwestie zależą w przeważającej mierze od samych domowników i mogą znacząco ulec zmianie. Warto też zwrócić uwagę, że współpraca z biurem architektury wnętrz, choć wymaga stosownego budżetu, chroni od ciężaru konsekwencji przemyślanych decyzji, błędnych kroków poczynionych na własną rękę, nieznajomości dziedziny i związanych z tym wszystkim kosztów. W zamian natomiast – na bazie profesjonalnej, kompleksowej współpracy – pozwala uzyskać optymalny pod względem wizualnym i funkcjonalnym, skrojony na miarę naszych preferencji wystrój wnętrza prywatnego mieszkania bądź domu.
OLI