Gustowny wystrój domu lub mieszkania to marzenie niejednej osoby. Ale urzeczywistnienie takiego marzenia potrafi okazać się nie lada wyzwaniem. Z pomocą jednak przychodzą liczne style wystrojów, odpowiadające różnym upodobaniom estetycznym oraz użytkowym. I tak na przykład dużym zainteresowaniem cieszą się aranżacje w rodzaju skandynawskim. Kuszą bowiem nie tylko względami wizualnymi, ale i funkcjonalnością rozwiązań. Mowa tu o doborze barw lub materiałów, ciekawych dodatkach czy samych meblach, jak wygodne, stylowe sofy skandynawskie.
Wystrój wnętrza w stylu skandynawskim… czyli jakim?
Duża popularność stylu skandynawskiego przyczyniła się do rozwoju jego różnych odmian: folkowej, gustawiańskiej czy też scandi chic lub new nordic. Niemniej, we wszystkich odsłonach pozostaje dość dobrze rozpoznawalny, za sprawą ogólnej charakterystyki, którą można by nazwać oszczędną elegancją albo pięknem tkwiącym w prostocie. W tej estetyce fundamentalne znaczenie mają dwa aspekty: funkcjonalność oraz światło. Jak wiadomo, kraje północy, ale też położone w Europie centralnej, jak Polska, cechuje zdecydowanie mniej słoneczny klimat, co potrafi znacząco wpływać na jakość codziennego życia. Styl skandynawski jest praktyczną, a zarazem wizualnie atrakcyjną odpowiedzią na ten problem. Dlatego tak często decydujemy się na wystrój w tej estetyce.
Na czym generalnie polegają tego typu aranżacje? Wystrój w stylu skandynawskim charakteryzuje wykorzystanie dużych okien oraz dominacja jasnej palety barw – zwłaszcza bieli, ale też beży, brązów czy błękitów. Wszystkie te zabiegi mają na celu maksymalne, optyczne zwiększenie powierzchni oraz wpuszczenie do niej jak najwięcej światła. Dzięki temu nawet małe mieszkania z mało interesującym widokiem za oknem, dość osłonięte przez sąsiednie budynki, stają się żywe, ciepłe i przytulne. Komfort ten uzupełniają dodatkowe źródła sztucznego światła, a także lekkość aranżacji. Styl skandynawski stawia zazwyczaj na oszczędny wystrój wnętrz (bez nadmiaru rozpraszających, wybijających się z tej „łagodności” elementów dekoracyjnych), zawierający najpotrzebniejsze meble oraz sprzęty: proste, lekkie, łatwo ustawne i naprawdę funkcjonalne. Aranżacje rodem z krajów północy dość mocno akcentują swój praktyczny wymiar. Jednak w połączeniu z naturalnymi tkaninami, elementami z drewna (nierzadko bielonego), szkła, metalu lub kamienia czy dodatkami delikatnie przełamującymi wszechobecną jasność (np. w kolorze czerni bądź zdecydowanej czerwieni) pozwalają uzyskać efekt spokojnej, przytulnej, a zarazem niebanalnej, atrakcyjnej wizualnie przestrzeni.
Sofy skandynawskie – elegancja, komfort, funkcjonalność
Jak już wspomnieliśmy, istotne znaczenie dla charakteru stylu skandynawskiego ma również samo wyposażenie danej przestrzeni. Chodzi przede wszystkim o meble, cechujące się prostą, geometryczną formą, bezpośrednio przekładającą się na wygodę – zarówno przy aranżowaniu pomieszczeń, jak i użytkowaniu sprzętów. Często jednak ta lekkość minimalizmu idzie w parze z elegancją wykorzystanych materiałów, np. szkła i kamienia w stołach bądź wikliny w siedziskach.
Dowód na harmonijne połączenie stylu i funkcjonalności stanowią również sofy skandynawskie. Potrafią być nieco nowocześniejsze – np. w postaci obszernych narożników, o wyrazistszych kolorach – albo w klasycznej formie i stonowanych barwach. Przykryte ozdobnymi pledami, kocami czy poduszkami lub pozbawione dodatków. Niemniej zawsze podkreślają swoje istotne znaczenie w aranżacji (jako jednego z głównych, najpotrzebniejszych mebli) oraz fakt, że w danym pomieszczeniu króluje wygoda. Ich rozkładana konstrukcja, wyposażona w odpowiednio duże pojemniki na pościel, akcentuje użytkowe atuty mebla. Sofę skandynawską można w szybki i prosty sposób dostosować do wielu sytuacji: spotkania z przyjaciółmi, wymagającego większej przestrzeni w pokoju, a także do popołudniowej drzemki, komfortowego oglądania telewizji bądź spędzania czasu przed rozpalonym kominkiem. Tego typu meble wykonane są z dobrych materiałów (naturalne drewno, wiklina, rattan, modne tkaniny welurowe), zapewniają łatwość zagospodarowania przestrzeni oraz sprzyjają wygodnemu utrzymywaniu pomieszczenia w porządku. Wszystko to sprawia, że wspomniane sofy wciąż zdobywają salony polskich domów i mieszkań – i co więcej, nie tylko tych zaaranżowanych w stylu skandynawskim.
OLI