Nowoczesne technologie wpływają na wiele sfer naszego życia. Umożliwiają szybki dostęp do informacji oraz korzystanie z różnych usług bez wychodzenia z domu, co wcześniej było nierealne. Jak pod wpływem rewolucji technologicznych zmienił się sektor finansowy? Poznaj 5 technologii, dzięki którym potrzebne pieniądze są na wyciągnięcie ręki.
1. Porównywarki usług finansowych
Wprowadzanie nowoczesnych technologii do sektora finansowego zaowocowało powstaniem branży Fintech. Jednym z charakterystycznych dla niej elementów są porównywarki usług finansowych. Teraz możesz zestawić ze sobą nie tylko przedmioty codziennego użytku, ale również produkty finansowe. Po przejściu na odpowiedni serwis otrzymujemy dostęp do bazy pożyczek, kredytów czy też ubezpieczeń. Dzięki temu oszczędzamy czas, ponieważ nie musimy wchodzić na stronę każdej firmy lub instytucji osobno. Kiedy wybierzemy interesującą nas sekcję, powyżej listy ofert znajdziemy wirtualny kalkulator. Za pomocą suwaków określamy interesującą nas kwotę oraz okres kredytowania, a następnie sprawdzamy koszt.
Warto zaznaczyć, że porównywarki usług finansowych to nie tylko możliwość sprawdzenia kosztów, ale również liczne opinie ekspertów, poradniki oraz zestawienia ofert, przykładowo ranking pożyczek. Korzystając z jednego serwisu, otrzymujemy wiele dodatkowych rozwiązań, dzięki którym znalezienie odpowiedniego wsparcia finansowego zajmie dosłownie chwilę.
2. Wnioski dostępne online
Internet zrewolucjonizował całe nasze życie. Jednak sektor finansowy potrzebował więcej czasu na dostosowanie oferty do nowych potrzeb klienta. W efekcie możemy korzystać nie tylko z bankowości elektronicznej, ale również wnioskować o wsparcie pieniężne przez internet. Firmy pożyczkowe przeniosły swoje oddziały do wirtualnej rzeczywistości, udostępniając swoim klientom możliwość ubiegania się o pożyczkę w dowolnym miejscu i czasie. Nie musimy martwić się wizytami w placówkach stacjonarnych czy godzinami pracy danej instytucji. Jak to działa?
Teraz wystarczy wejść na stronę pożyczkodawcy, a następnie za pomocą suwaków określić kwotę oraz okres kredytowania. Kolejnym krokiem jest wypełnienie krótkiego formularza wniosku podstawowymi danymi osobowymi, adresowymi, kontaktowymi oraz finansowymi. Jeżeli to zrobimy, pozostaje nam jedynie zweryfikowanie tożsamości i dochodów. Po zatwierdzeniu wszystkich danych musimy jedynie poczekać na decyzję kredytową, a następnie przelew środków.
3. Weryfikacja przez konto bankowe
Wróćmy do ostatniego z etapów wnioskowania, czyli weryfikacji tożsamości. Do niedawna mogliśmy skorzystać z tradycyjnych rozwiązań, takich jak rozmowa telefoniczna, podpisanie umowy w obecności kuriera czy standardowy mikroprzelew. Jednak w każdym z tych przypadków pojawiał się problem, którym był długi czas oczekiwania. Aby uniknąć takich zakłóceń, pożyczkodawcy wprowadzili do swoich ofert możliwość weryfikacji za pomocą konta bankowego. W tym celu należy skorzystać ze specjalnych aplikacji typu Kontomatik lub Instantor. Po wybraniu odpowiedniego rozwiązania zostaniemy przekierowani na podstronę logowania do bankowości elektronicznej. Jednak nie musimy się martwić, że nasze dane wpadną w niepowołane ręce. Programy przeznaczone do weryfikacji tożsamości oraz dochodów wykorzystują metodę screen scrapingu, czyli czytanie informacji widocznych na ekranie. Dlatego też szyfrowane dane logowania są dla nich niedostępne.
Następnie program pobiera z naszego rachunku interesującego go informacje. Są to oczywiście dane właściciela konta oraz podstawowa historia transakcji. Następnie pożyczkodawca otrzymuje raport, dzięki któremu może nie tylko potwierdzić tożsamość wnioskodawcy, ale również wstępnie ocenić jego zdolność kredytową.
4. Pożyczka na selfie?
Instytucje należące do sektora finansowego stale udoskonalają proces wnioskowania. Jednym z najnowszych rozwiązań jest weryfikacja tożsamości przez selfie, które znajduje się w fazie testowej. Jeżeli zostanie ono wprowadzone, wówczas wystarczy zrobić wyraźne zdjęcie twarzy z dowodem osobistym, aby potwierdzić swoje dane. W tym celu wykorzystuje się technikę OCR, czyli optyczne rozpoznawanie znaków. Odczytane z dokumentu tożsamości informacje zostaną wpisane do formularza wniosku, przez co formalności ograniczają się do niezbędnego minimum. Obecnie z tego rozwiązania można skorzystać, zakładając konto bankowe w banku PKO BP.
5. Aplikacje mobilne pożyczkodawców
Ostatnią z nowości, o której warto wspomnieć, są aplikacje mobilne. Coraz więcej pożyczkodawców umożliwia swoim klientom pobranie ich ze sklepu Google Play lub AppStore. Dzięki temu mamy w zasięgu ręki wszelkie informacje dotyczące aktywnego już zobowiązania oraz możemy wnioskować o następne bez przechodzenia na stronę firmy. Cały proces wnioskowania odbywa się z poziomu aplikacji na telefon. Dodatkowo niektórzy pożyczkodawcy umożliwiają ustawienie powiadomienia o nadchodzącej płatności. W ten sposób unikniemy problemów z nieterminową płatnością. Proste, prawda?
Artykuł przygotowany przez ekspertów https://pozyczkowy–portal.pl/.