Jadalniany savoir vivre – to warto wiedzieć!

Jak się zachować na oficjalnej kolacji
O ile na rodzinnych obiadkach lub w tracie wyjść ze znajomymi niemal wszystko ujdzie nam na sucho, tak na wystawnej kolacji z okazji awansu, warto wykazać się dobrą znajomością savoir-vivre | fot.: Fotolia

Co jakiś czas zdarza nam się zjeść posiłek w doborowym towarzystwie. Od tego, jak zachowujemy się przy stole, może wiele zależeć, dlatego też warto nauczyć się kilku podstawowych zasad, które nie uczynią nas mistrzami stołowej etykiety, ale z pewnością sprawią, że pozostawimy po sobie dobre wrażenie.

Zasady savoir-vivre różnią się w zależności od kraju i danej kultury. Musimy pamiętać, że to, co w jednym miejscu uchodzi za pozytywne zachowanie, w drugim może oznaczać całkowitą obrazę dla gospodarzy.

Kolejność spożywania posiłku

Niezależnie od tego, jak bardzo jesteśmy głodni, nie powinniśmy rozpoczynać jedzenia przed innymi. Jako pierwszy spożywanie posiłku powinien rozpocząć gospodarz, po upewnieniu się, że wszystkie dania zostały już wydane, a goście i domownicy wygodnie się rozsiedli. Jeśli zasada ta nie będzie przestrzegana, przy stole może zapanować chaos. Każdy będzie rozpoczynał i kończył jedzenie w dowolnym momencie, co stanowi ogromny kłopot dla osób podających dania.

Utrzymywanie prawidłowej postawy przy stole

Przy stole obowiązuje całkowity zakaz garbienia się, zakładania nogi na nogę i opierania łokci o blat stołu. Powinniśmy siedzieć prosto, nie porozumiewać się nadmiernie i jeść powoli. Jeśli potrawa jest zbyt gorąca, należy poczekać, aż trochę ostygnie. Dmuchanie nie jest mile widziane. W dobrym guście jest także próbowanie potrawy, przed jej doprawieniem. Pod żadnym pozorem nie należy siorbać i bekać, a serwetka służy do ocierania ust, a nie nosa. Wszelkie rozmowy przez telefon należy odłożyć na później.

Niezwykle ważny jest również nasz ubiór. O ile, gdy jesteśmy sami w domu, nie ma to większego znaczenia, tak kontaktując się z innymi ludźmi, powinniśmy ubierać się odpowiednio do okoliczności. Jeśli zostaliśmy zaproszeni na wystawną kolację, powinniśmy ubrać się elegancko. Podobne zasady obowiązują, gdy wybieramy się do ekskluzywnej restauracji. W mniej formalnych miejscach możemy pozwolić sobie na nieco większą dowolność.

Umiejętne używanie sztućców

Umiejętność korzystania ze sztućców jest bardzo istotna. O ile na rodzinnych obiadkach lub w tracie wyjść ze znajomymi niemal wszystko ujdzie nam na sucho, tak na wystawnej kolacji z okazji awansu, warto wykazać się dobrą znajomością savoir-vivre. Przede wszystkim nie powinniśmy nakładać sobie jedzenia przy użyciu własnych sztućców. Zwłaszcza jeśli już z nich korzystaliśmy. Raz zdjęte ze stołu, nie mogą już na niego wrócić. Sztućcami nie wolno także wymachiwać i wskazywać, za ich pomocą, innych osób.

Nóż powinien znajdować się po prawe stronie talerza, łyżki i widelce po lewej. Nad talerzem jest natomiast miejsce na łyżeczkę oraz widelczyki deserowe.

Zasady dla gospodarza

Uznaje się, że uczestników danego wydarzenia powinno zapraszać się z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem. Wszystkie osoby powinny znaleźć miejsce przy stole oraz otrzymać pełną zastawę. Optymalna ilość osób wynosi od 6 do 8, gdyż przy większych ilościach zaczynają tworzyć się grupki, a rozmowy przypominają wzajemne przekrzykiwanie się. Należy pamiętać, by nie zapraszać jednocześnie osób, które za sobą nie przepadają, a także osób starszych i nastolatków.

JMI

Tags from the story
,