Jak zostać opiekunką osób starszych w Niemczech?

Opiekunka osoby starszej
Zawód opiekuna osób starszych z pewnością należy do tych na które popyt będzie stale rósł. Podstawowym zadaniem osoby na tym stanowisku jest opieka połączona z pielęgnacją seniorów, organizacją ich czasu wolnego jak również przygotowywanie posiłków | fot.: StockAdobe.com

Zawód opiekunki do osób starszych jest jedną z tych profesji, które ostatnimi czasy stają się coraz popularniejsze. Wpływ na taki stan rzeczy ma szybko starzejące się społeczeństwo – nie tylko w Polsce, ale i całej Europie – a także zmieniający się model rodziny. Zamiast dzieci i wnuków zadanie opieki nad osobą starszą bierze na siebie wykwalifikowany opiekun. Co warto wiedzieć o pracy opiekuna osoby starszej, zwłaszcza w sąsiednich Niemczech?

Kim jest osoba pracująca jako opiekun?

Zawód opiekuna osób starszych z pewnością należy do tych na które popyt będzie stale rósł. Podstawowym zadaniem osoby na tym stanowisku jest opieka połączona z pielęgnacją seniorów, organizacją ich czasu wolnego jak również przygotowywanie posiłków.

W internecie można znaleźć wiele mitów na temat tego zawodu. Nie należy spodziewać się, że jest on łatwy, prosty i przyjemny. Osoby starsze oczywiście potrafią być serdeczne, uprzejme i przyjazne, nie zmienia to jednak faktu, że są często schorowane i wymagające pomocy w podstawowych czynnościach, co czyni z nich grupę ludzi szczególnie wymagających. Ponadto towarzyszące im choroby i schorzenia wymagają od opiekuna posiadania dodatkowej wiedzy z zakresu medycyny i umiejętności pielęgniarskich.

Aby rozpocząć pracę jako opiekun osób starszych niezbędne jest pozyskanie odpowiednich kwalifikacji. Część firm pośrednictwa pracy wymaga od kandydatów, by posiadali oni wykształcenie z dziedziny pielęgniarstwa, jednak w wielu przypadkach nie ma określonego profilu dotyczącego konkretnego wykształcenia.

Do przydatnych umiejętności zaliczyć możemy tutaj odbycie kursu pierwszej pomocy. Istotne jest również posiadanie czynnego prawa jazdy. Jednak czynnikiem mającym kluczowe znaczenie jest znajomość języka obcego w wypadku, gdy poszukujemy zatrudnienia zagranicą.

Cechy idealnego opiekuna

Decydując się na prace opiekuna warto zastanowić się nad tym, czy jesteśmy osobą empatyczną. Osoby starsze miewają także problemy z codziennym funkcjonowaniem, dlatego dobrze jest wykazywać się także cierpliwością.

Inną istotną cechą pożądaną na tym stanowisku jest komunikatywność i otwartość. Rozwinięte umiejętności społeczne z pewnością pomogą opiekunowi nawiązać nić porozumienia z podopiecznym, a także zmotywują go do działania.

Praca opiekuna wymaga od nas nie tylko dobrej kondycji fizycznej, ale także odporności psychicznej. Niejednokrotnie trzeba swego podopiecznego podnieść, pomóc mu wstać czy choćby przynieść zakupy. Dlatego zaleca się, by przed podjęciem pracy wykonać szereg badań, które wykluczą ewentualne przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania zawodu. Jednym z nich będą na przykład poważne problemy z kręgosłupem.

Praca dostępna w kraju i za granicą

Rodzimy rynek pracy cierpi obecnie na chroniczny brak opiekunów osób starszych. Sprawia to, że dostępnych staje się coraz więcej ofert pracy. Sytuacja ta przekłada się również na dużą ilość ofert pracy zarówno w kraju, jak i za granicą.

Szczególnie popularnym kierunkiem wyjazdów do pracy są Niemcy. Jest to w dużej mierze podyktowane bardzo atrakcyjnymi zarobkami, na jakie mogą liczyć osoby podejmujące pracę u naszego zachodniego sąsiada.

Obecnie mnóstwo ofert pracy dostępnych jest poprzez korzystanie ze współpracy z agencjami pracy. To w nich znajdziemy szereg ofert skierowanych dla opiekunów osób starszych. Firmy te pośredniczą w zatrudnieniu, przez co ilość formalności ograniczona jest do minimum.

Popyt na opiekunów osób starszych będzie z roku na rok większy. Jest to zawód wymagający cierpliwości, odpowiednich umiejętności i dyscypliny, jednak z pewnością osoby decydujące się na taką ścieżkę kariery nie będą miały trudności z zatrudnieniem przez najbliższe lata. Daje także mnóstwo satysfakcji płynącej z pomagania drugiemu człowiekowi.

Materiał powstał przy współpracy z https://caringpersonnel.pl/


OLI