Świeca sojowa podbija obecnie serca nie tylko osób kochających aromaterapię, ale i dbających o zdrowie. Coraz bardziej zainteresowani są nią także ci, którym nieobce są kwestie ekologicznego stylu życia. Dlaczego coraz częściej wszyscy oni wybierają świece sojowe?
- Świeca parafinowa – sadza, szkodliwe substancje i ból głowy
- Dlaczego świeca sojowa?
Świeca parafinowa – sadza, szkodliwe substancje i ból głowy
Niestety mało osób nadal wie, jak szkodliwe są substancje zawarte w świecach parafinowych. Świece zapachowe dostępne w supermarketach i wielu innych miejscach to najczęściej właśnie zwykłe świece parafinowe, które wytwarzają podczas spalania szkodliwą dla człowieka i środowiska sadzę. Kopcąca świeca podnosi się poziom CO2 w atmosferze, zostawia więc ślad węglowy i negatywnie oddziałuje na środowisko. Zdarza się także, że przez obciążenie powietrza zapachem parafiny zamiast do poprawy nastroju, przyczynia się do bólu głowy. Ponadto, parafinowe świece zapachowe paląc się, uwalniają szkodliwe substancje, które wchodzą w reakcję z olejkami eterycznymi i eliminują część ich zapachu. Świece parafinowe palą się w wysokiej temperaturze, co oznacza, że niewłaściwy kontakt z nimi może grozić poparzeniem. Plamy z parafinowego wosku ciężko zaś usunąć.
Dlaczego świeca sojowa?
Świece sojowe to przede wszystkim produkty naturalne, biodegradowalne, które w żaden negatywny sposób nie wpływają na środowisko. W przeciwieństwie do pochodnej ropy naftowej, jaką jest parafina, wosk sojowy paląc się nie wydziela żadnych niebezpiecznych substancji, nie działa więc negatywnie ani na zdrowie człowieka, ani na otaczające ją środowisko. Ponieważ nie zawiera szkodliwych substancji i dodatków (choć tutaj trzeba uważać, bo w Chinach czasami do świec sojowych dodaje się ołów), paląc się, wydziela jedynie przyjemny zapach olejków eterycznych dodanych do wosku sojowego. Z pewnością nie powoduje ona bólu głowy, zamiast tego przyjemnie pachnie i pozwala się odprężyć. Umiejętnie tworzone kompozycje zapachowe nie tylko pomagają w wyciszeniu i odprężeniu, lecz także przyczyniają się do poprawy samopoczucia. Niektóre kompozycje zapachowe dodają energii, inne sprzyjają koncentracji i prawy umysłowej. Co ciekawe, część świec sojowych wykorzystywana jest również w salonach kosmetycznych. Nie stanowią one tam jedynie dekoracji, a użyteczny środek do masażu i pielęgnacji skóry. Pod wpływem ciepła wosk sojowy zmienia się w pachnący, przyjemnie ogrzewający skórę olejek, który idealnie nawilża skórę. Ponieważ wosk sojowy spala się w niższej temperaturze niż parafina, jest absolutnie bezpieczny dla skóry.
Materiał partnera zewnętrznego