W dzisiejszych czasach wszyscy korzystają z telefonów komórkowych. Większość ludzi wybiera nowoczesne i zaawansowane technologicznie smartfony. Czym są smartfony i jaki jak zmienił się przez ostatnie lata? Jaki smartfon najlepiej wybrać, aby spełnił oczekiwania kupującego? Jakiej firmy kupić smartfon?
- Historia smartfonów
- Ekran waga i inne parametry fizyczne
- Wybór systemu operacyjnego
- Pamięć
- Dodatkowe funkcje i możliwości
- Jakiej firmy kupić smartfon?
Wybór telefony, zwłaszcza smartfona dla zakup na najbliższe kilkanaście miesięcy. Warto zatem poświęcić chwilę i przeanalizować najważniejsze aspekty, które mogą pomóc w wyborze odpowiedniego urządzenia.
Historia smartfonów
Smartfon to chyba jedno z najbardziej rozpowszechnionych przenośnych urządzeń multimedialnych. Łączy w sobie funkcję telefonu komórkowego oraz komputera osobistego. Pierwsze tego typu urządzenie pojawiło się na rynku już na początku lat 90. Poza funkcją telefonu posiadało książkę adresową, kalendarz, kalkulator. Pozwalał również na odczytywanie wiadomości mailowych, robienie notatek i korzystanie z zainstalowanych gier. Z upływem czasu w smartfonach zaczęły pojawiać się jeszcze bardziej rozbudowane funkcję – stał się przenośnym aparatem, kamerą. Dzięki korzystaniu z bardziej zaawansowanych edytorów tekstowych możliwe było przeniesienie pracy biurowej na telefon i rozwój pracy zdalnej.
Ekran, waga i inne parametry fizyczne
Wybierając smartfon należy skupić się na wielu czynnikach. Pierwszą z takich grup są cechy fizyczne produktu. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnić się mogą między sobą przekątną i rozdzielczością ekranu, wielkością danego modelu czy też jego wagą. Coraz częściej większa przekątna ekranu, a co za tym idzie większa powierzchnia do obsługi nie wiąże się ze wzrostem rozmiarów urządzenia. Producenci coraz częściej proponują swoim klientom zmniejszenie obudowy z zamian za zwiększenie dotykowej części telefonu. Zabiegiem takim może być również wydzielenie niewielkiej części, w której znajduje się aparat i pozostałe czujniki z ekranu smartfona. Każdy z użytkowników stara się, aby jego telefon był wygodny w korzystaniu, także jego waga i wytrzymałość. Producenci prześcigają się w „odchudzaniu” urządzeń, często zamieniając metalowe elementy plastikowe. Zmniejszając wagę, producenci pragną osiągnąć największe zadowolenie klientów. Ostatnim elementem, który wpływa na wybór smartfona jest żywotność jego baterii, czyli to jak długo telefon będzie funkcjonowała bez ładowania.
Wybór systemu operacyjnego w smartfonie
Decydując się na wybór smartfona kolejnym czynnikiem jest wybór systemu operacyjnego, w którym pracuje dany telefon. Obecnie na rynku dostępne są trzy różne systemy operacyjne. Nadal można kupić smartfony oparte na Windows – mobilnej wersji oprogramowania Microsoft. System ten znajduje się głównie z telefonach Noki oraz nielicznych Samsungach czy też Sony. Drugim dostępnym oprogramowaniem smartfona jest powszechnie znany Android, który w oczach konsumentów cieszy się największym powodzeniem. Oprogramowanie to posiada również najbogatsze wsparcie techniczne i ofertę aplikacji, które pozwalają na dostosowanie urządzenia do potrzeb użytkownika. Ostatnim dostępnym oprogramowaniem jest IOS. System ten dedykowany jest użytkownikom smartfonów marki Apple i charakteryzuje się bardzo wysokim poziomem wydajności.
Pamięć
Smartfon pełni obecnie wiele funkcji, staje się mobilnym centrum rozrywki. Dla użytkowników jest więc ważne, aby posiadał sporo wbudowanej pamięci. Pojęcie pamięci należy rozważać w smartfonach w dwóch aspektach: pamięci RAM oraz pamięci wbudowanej. Pamięć RAM, podobnie jak w komputerach pozwala na przechowywanie procesów, które urządzenie wykonuje w czasie rzeczywistym. Jej zadaniem jest więc zapewnienie płynnej pracy urządzenia. Obecnie przyjmuje się, że spełnienie tego zadania pozwala 1-2 GB pamięci RAM. Drugim aspektem pamięci w smartfonie jest pamięć wbudowana, czyli możliwość zapisu plików i aplikacji na urządzeniu. Dostępne na rynku smartfony posiadają wbudowane od 4 do 256 GB pamięci. Dodatkowo większość z modeli – poza smartfonami opartymi na systemie IOS – posiada wbudowane gniazdo na kartę SD, co umożliwia zwiększenie jej pamięci.
Dodatkowe funkcje i możliwości
Wybierając nowe urządzenie warto skupić się na dodatkowych funkcjach, jakie oferuje dla użytkownika. Część smartfonów wyposażona jest w możliwość użytkowania dwóch kart SIM (tzw. dual sim) – pozwala to na korzystanie z dwóch numerów na jednym urządzeniu. Dodatkowymi funkcjami jest również bezprzewodowe ładowanie czy też wodoszczelna i wytrzymała obudowa.
Jakiej firmy kupić smartfon?
Na rynku dostępnych jest wielu producentów nowoczesnych telefonów komórkowych. Firma Apple proponuje swoim klientom wyłącznie urządzenia z wyższej półki. Szeroka jest natomiast gama producentów, dostępnych dla klientów o różnej zasobności portfela. Kupując smartfon można skorzystać z oferty m.in. Samsunga, Sony, Huawei, HTC, Lenovo czy XIAOMI. Wybór powinien być odzwierciedleniem oczekiwań klienta i jego możliwości finansowych.
Materiał partnera zewnętrznego