Błyszcząca i elegancka stal nierdzewna ma wielu fanów. Wyroby wykonane z takiego materiału: balustrady, poręcze, schody, ale również inne, drobne dodatki, doskonale odnajdują się we wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych. W których jeszcze nurtach można wykorzystać wyroby ze stali nierdzewnej? Przedstawiamy 4 style wraz z krótką charakterystyką każdego z nich.
Styl minimalistyczny, czyli mniej znaczy więcej
Styl ten charakteryzuje się surowością i bardzo skromną liczbą dekoracji – rezygnuje się z ozdób oraz niefunkcjonalnych mebli i innych elementów. Nurt ten łatwo zrealizować we wnętrzu, poprzez zastosowanie funkcjonalnych mebli, geometrycznych kształtów i kombinacji zwykle nie więcej niż dwóch podstawowych kolorów (najczęściej biel uzupełnia się jakimś odcieniem szarości). W minimalistycznym projekcie wnętrza niezwykle ważne jest prawidłowe podzielenie przestrzeni. Im więcej wolnego miejsca, tym lepiej – niewskazane są ścianki działkowe czy inne rozwiązania, dzielące pomieszczenia na mniejsze części. Materiały, które królują w stylu minimalistycznym, to stal (nierdzewna lub chromowana), szkło, ceramika, kamień (sztuczny i naturalny) oraz drewno. Pokoje są jasne, króluje dużo światła: zarówno naturalnego, jak i sztucznego. W skrócie o stylu minimalistycznym można napisać dwa słowa: elegancka prostota.
Styl industrialny – jak w starej fabryce
W stylu industrialnym charakterystyczne są duże, metalowe okna oraz surowe odsłonięte cegły lub drewniane belki (np. przy suficie). Ten nurt czerpie inspiracje z wnętrz starych magazynów, fabryk i innych konstrukcji przemysłowych. Na wystrój w stylu industrialnym składają się surowe cegły, metal, stal i drewno, a także materiały z odzysku lub recyklingu. Jeśli chodzi o meble, to są one solidne, często z drugiej ręki, najczęściej drewniane. Inne – poza drewnem – popularne materiały to żelazo, stal, cyna, kamień, miedź. Charakterystyczna jest drewniana podłoga, inna bardzo modna i niedroga opcja to beton polerowany. W stylu industrialnym pojawiają się kamienne blaty, widoczne stalowe belki, tynkowane ściany. Charakterystyczny jest otwarty plan. Niekiedy duża np. pofabryczna przestrzeń to jeden wielki pokój podzielony na kilka sekcji. By uzyskać industrialny charakter – poza elementami we wnętrzu – również na zewnątrz można zastosować elementy nawiązujące do wystroju fabryk i magazynów, np. balustrady ze stali nierdzewnej lub inne wyroby wykonane z tego materiału (schody i poręcze).
Elegancja i błysk, czyli styl glamour
Styl glamour to tradycyjna i klasyczna baza, a efekt WOW uzyskuje się poprzez ozdobne detale, tworzą one we wnętrzach oszałamiający, lśniący, elegancki wygląd. Jeśli chodzi o materiały i faktury, to pojawia się aksamit, błyszczący metal lub stal, szkło i lustra. Te materiały można ze sobą łączyć – typowe dla wnętrza glamour są meble metalowe ze szklanymi elementami, np. stolik kawowy z metalowymi nóżkami i szklanym lub lustrzanym blatem. Kolory? Przede wszystkim jasne i pastelowe: białe, kremowe, szare, ale również czerń, złoty i srebrny, niekiedy – na niewielkiej powierzchni – fiolet i róż.
W stylu glamour istotne jest zastosowanie reguły 60-30-10. Na czym ona polega? Zalecane jest użycie palety trzech kolorów: udekoruj 60% pokoju kolorem dominującym, 30% kolorem dodatkowym i 10% trzecim kolorem: srebrnym, złotym, fioletowym lub różowym. Gładkie powierzchnie skontrastowane są z wzorami (bardzo popularny to chevron, czyli zygzak), gdzieniegdzie pojawiają się również zwierzęce printy, np. lampart lub zebra. Jeśli chodzi o błyszczące dodatki lub bibeloty, to mogą to być np. metalowe lampy, kryształowe żyrandole, lśniące wazony, bogato zdobiona rama lustra. Blask i błysk wprowadzić do wnętrz można również przy pomocy odpowiedniego oświetlenia. Do dwupoziomowego mieszkania urządzonego w stylu glamour idealnie sprawdzą się poręcze i schody ze stali.
Styl nowoczesny – estetyka i użyteczność
Styl nowoczesny to coś dla fanów stonowanych wnętrz i prostoty. Dekoracje czy ozdobne dodatki mogą się pojawić, ale poza walorami estetycznymi muszę być również użyteczne, np. błyszczący blat stołu lub kuchennej wyspy. Jeśli chodzi o kolory, to podstawową paletę stanowi biel, czerń oraz wszelkie odcienie szarości. Jedynie na drobnych akcentach i detalach mogą pojawić się intensywne barwy: niebieski, czerwony, żółty, ale również złoto, miedź, kolor stali lub metalu. Największy nacisk kładzie się na linie proste (poziome i pionowe). W nowoczesnych wnętrzach jest dużo naturalnego światła, a na oknach najczęściej wiesza się proste i zajmujące mało miejsca rolety. Materiały? Najczęściej naturalne, takie jak niepomalowane drewno i forniry, skóra oraz naturalne tkaniny. W dodatkach i akcesoriach pojawia się błysk – np. na chromowanej, stalowej lub szklanej powierzchni.
Biura i budynki użyteczności publicznej
Poza wymienionymi powyżej popularnymi stylami aranżacji wnętrz, elementy wykonane ze stali nierdzewnej – bez względu na nurt – królują w wielu nowoczesnych obiektach, takich jak biurowce, baseny czy centra handlowe. Również na klatkach schodowych – w prywatnych i publicznych obiektach – często spotykane są poręcze i schody ze stali nierdzewnej. Za sprawą wyjątkowej trwałości i odporności, stal nierdzewna jest materiałem tak powszechnie stosowanym w charakterze materiału wykończeniowego. Również wszędzie tam, gdzie znajdują się balkony, poręcze i balustrady ze stali nierdzewnej mają zastosowanie.
Materiał partnera zewnętrznego