Jeśli panujesz adopcję psa, z pewnością zastanawiasz się nad wyborem rasy. Jednym z istotnych kryteriów, jakie należy wziąć pod uwagę w takiej sytuacji, jest z pewnością wielkość czworonoga – opieka nad małym psem wygląda inaczej niż zajmowanie się jego dużym kolegą.
Mały pies mały kłopot?
Małe rasy psów są chętnie wybierane przez osoby mieszkające w bloku. Pupil o niewielkich rozmiarach nie potrzebuje zbyt wiele miejsca, a ponieważ je mniej od dużych czworonogów, wydatki na karmę w tym przypadku będą niższe. Wiele osób uważa, że nad małym psem znacznie łatwiej zapanować, a w razie konieczności można go wziąć na ręce i uniknąć potencjalnego konfliktu. Z drugiej strony małe psy nierzadko mają opinię bardziej nerwowych i skłonnych do agresji wobec innych zwierząt. Dlatego też tak ważna jest socjalizacja pupila i nauczenie go, że spotkane na spacerze psy niekoniecznie stanowią zagrożenie, za to mogą być świetnymi kompanami do zabawy. Istotne jest również spełnienie innych potrzeb pupila, a więc np. zapewnienie mu pożywienia o dobrym składzie, które jednocześnie będzie łatwo pogryźć jak np. Josera Mini Junior.
Wady i zalety posiadania dużego psa
Duży pies jest z pewnością droższy w utrzymaniu i zajmuje więcej miejsca, dlatego zdecydowanie lepiej będzie czuł się w domu z ogrodem lub przestronnym mieszkaniu niż w kawalerce. Pokaźnych rozmiarów czworonóg budzi respekt, dlatego jego właściciel na spacerze może poczuć się pewniej. Z drugiej strony wiele osób ma obawy, że nad dużym i ciężkim psem znacznie trudniej będzie zapanować. W rzeczywistości jednak wiele zależy od charakteru zwierzaka i, podobnie jak w przypadku małych ras, istotne znaczenie ma w tym przypadku socjalizacja. Nie do końca jest też prawdziwe stwierdzenie, że większy pies potrzebuje długich spacerów, ponieważ wśród dużych ras wymienić można i takie, których przedstawiciele wolą krótsze przechadzki, jak np. mastify. Jeśli jednak planujemy adopcję lub zakup czworonoga będącego wulkanem energii i wymagającego wybiegania się na świeżym powietrzu, powinniśmy zadbać o jego bezpieczeństwo. Ćwiczenie komendy przywołującej pupila, odpowiednia smycz oraz obroża przeciwkleszczowa dla dużego psa to niezbędne minimum. Decydując się na sporych rozmiarów zwierzę musimy też wiedzieć, że może ono mieć problemy ze stawami i prawdopodobnie będzie żyło krócej od mniejszego czworonoga.
Mały czy duży pies – który lepszy?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bo wiele zależy od oczekiwań przyszłego właściciela oraz takich czynników, jak chociażby wielkość mieszkania czy domu. Psich ras jest jednak tak wiele, że każdy z pewnością znajdzie odpowiedniego zwierzaka dla siebie, nie tylko jeśli chodzi o rozmiary, ale też charakter czy aktywność.
Więcej na Zoopers.pl.
Materiał partnera zewnętrznego