Jeśli chcemy szybko stworzyć własne 4 kąty od podstaw, najlepszym wyborem będzie budowa drewnianego domu szkieletowego. Dla niektórych takie postawienie sprawy może być nieco szokujące. W końcu w Polsce przywiązanie do tradycji manifestuje się także przez zwyczaje budowlane. Niemniej jednak rosnąca popularność domów szkieletowych z drewna pokazuje, że Polacy poszukują ciekawych rozwiązań. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję należy dokonać odpowiednich wyborów już w fazie planowania i odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych pytań.
O historii słów kilka
Gdy myślimy o domach szkieletowych, często przychodzą nam na myśl amerykańskie bungalowy z drewna. Jest to jak najbardziej odpowiednie skojarzenie. Takie domy zaczęto tam budować już prawie 200 lat temu. W kraju rozwijającym się w takim tempie, potrzebny był sposób na prostą i szybką budowę domów. Nie były one jednak bez wad. Przez to, że ich szkielety powstawały z grubo ciosanych belek, były nietrwałe i słabo magazynowały ciepło. Dziś, dzięki najnowocześniejszym rozwiązaniom, współczesne budowle tego typu są już na szczęście wolne od tych i wielu innych problemów. Same domy z drewna zaś zdominowały nie tylko USA, ale i Kanadę znaną z surowego klimatu i mroźnych zim.
Komu zlecić budowę?
Jeśli decydujemy się na budowę domu szkieletowego z drewna, nie musimy mieć wiedzy ani doświadczenia. Wystarczy, że wybierzemy odpowiedniego producenta z wieloletnim doświadczeniem. Na rynku sporo jest firm bez rozbudowanego portfolio, które obiecują nowoczesne domy szkieletowe w niskich cenach. Jeśli zaś zależy nam na tym, by dom był inwestycją na lata, korzystanie z ofert takich firm powinno zostać poprzedzone solidną analizą. Wybierając producenta, który przez lata wyrobił swoją pozycję na rynku, jak na przykład Nardos – domy drewniane, zyskujemy spokój i możemy mieć pewność, że projekt dojdzie bezproblemowo do skutku. Dodatkowo będziemy mogli obejrzeć dotychczas wybudowane przez taką firmę budynki, skorzystać z podpowiedzi i dotychczasowych doświadczeń.
Strach przed nieznanym
Osobom rozważających wybór drewnianego domu szkieletowego w sposób oczywisty towarzyszy wiele obaw. Zastanawiają się one nad tym, czy dom będzie się mocno nagrzewał, czy nie zniszczy go wilgoć lub większy wiatr oraz, czy zimą domownicy zwyczajnie nie zmarzną. Wszystkie te lęki wynikają z niewiedzy lub błędnych wyobrażeń, warto je więc rozwiać.
Aby do domu nie wdarła się wilgoć, należy postawić go na odizolowanym fundamencie i na odpowiedniej wysokości. Jeśli zaś chodzi o jego izolację cieplną, dom w technologi szkieletowej może być tak dobrze odizolowany, że stanie się pasywny. Wystarczy wypełnić jego szkielet odpowiednimi materiałami i zapobiec powstawaniu mostków cieplnych. My sami nie musimy mieć większego pojęcia na ten temat. Jeśli nie wiemy nic na temat stosowania wełny mineralnej lub folii paroizolacyjnej, nic nie szkodzi. Gdy postawimy na odpowiedniego producenta domów tego typu, wybierze on dla nas najlepsze i sprawdzone rozwiązania, pozwalające zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Zadba on także o odpowiednią wymianę powietrza, dzięki czemu nie będziemy musieli obawiać się wilgoci skraplającej się na ścianach, co czasem zdarza się nawet w budynkach o tradycyjnej konstrukcji. Doświadczony producent zadba także o zastosowanie najnowocześniejszych rozwiązań ekologicznych, jakimi są na przykład pompy ciepła, maty grzewcze, szkło pienione, owczą wełnę czy zbrojenia konstrukcji drewnianych.
Do niewątpliwych i ważnych zalet budowy domu szkieletowego należy szybkość jego powstania. Lekkość jego konstrukcji sprawia, że można go ustawić na praktycznie każdym terenie. Jeśli chodzi o teren, dodatkowy atut zauważymy już podczas procesu budowy. Na placu budowy nie ma cementu, cegieł, wapna, które mogłyby zniszczyć teren dookoła domu. Największą zaś zaletą jest jego cena. Drewniane domy szkieletowe są o wiele tańsze od domów murowanych. Mimo niższej ceny dorównują innym konstrukcjom jakością wykonania, a w wielu innych aspektach są od nich po prostu lepsze. Warto także wiedzieć, że unikalny mikroklimat panujący w domach opartych o konstrukcję drewnianą pozwala zachować zdrowie i dobre samopoczucie na lata. Nie mniej ważne są także aspekty wizualne. Nowoczesne całoroczne szkieletowe domy drewniane wyróżnia prosty ale elegancki design. Tego typu konstrukcje wyraźnie wyróżnią nasze domostwo.
Pamiętajmy, że drewniane domy szkieletowe to rozwiązanie znane i praktykowane od lat nawet w krajach o bardziej surowym i wymagającym klimacie od naszego. Jeśli jednak dręczą nas wątpliwości, możemy rozwiać je kontaktując się z producentem, który odpowie na wszystkie dodatkowe pytania, wskaże realizacje, doradzi optymalny projekt i zastosuje indywidualne podejście do sprawy.
OLI