Grzybica pochwy – objawy i leczenie

Piękna kobieta trzyma ręce na brzuchu
Nie ma kobiety, która nie byłaby narażona na zakażenie grzybicze, niezależnie od wieku czy kondycji. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Grzybica pochwy to jedna z najczęstszych infekcji intymnych! Sprawdź czym się objawia oraz jak ją leczyć.

Kto jest narażony na grzybicę pochwy?

Nie ma kobiety, która nie byłaby narażona na zakażenie grzybicze, niezależnie od wieku czy kondycji. Warto jednak zauważyć, że grzybica pochwy (lub inaczej kandydoza) najchętniej atakuje osoby o zaburzonej florze bakteryjnej. Do zachwiania jej homeostazy może dojść m.in. na skutek leczenia antybiotykami lub w wyniku zmian hormonalnych (np. podczas menopauzy).

Ta z pozoru błaha infekcja może doprowadzić do poważnych powikłań: zakażenia kanału szyjki macicy lub jajowodów, zapalenia przydatków, a nawet… bezpłodności! Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj na portal kobiecosc.info – znajdziesz tu informacje o wszystkim, co dotyczy zdrowia (i nie tylko!) kobiet.

Grzybica pochwy – objawy

Naturalnie wydzielina z pochwy się zmienia w zależności od momentu cyklu owulacyjnego. Kiedy kobieta jest zdrowa, śluz jest przejrzysty lub lekko białawy, nie pachnie i jest śliski. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w jego konsystencji, kolorze lub zapachu – może to oznaczać infekcję intymną.

W przypadku grzybicy pochwy wydzielina staje się biała, grudkowata i pachnie słodkawo (zapach ten kojarzy się z drożdżami). Oprócz tego bardzo często infekcja grzybicza wywołuje świąd i pieczenie, suchość pochwy. Może również pojawić się obrzęk oraz zaczerwienienie w miejscach intymnych.

Grzybica może przebiegać także całkowicie bezobjawowo – o jej obecności dowiesz się więc dopiero podczas rutynowej wizyty u ginekologa. To dlatego tak ważne są regularne badania!

Grzybica pochwy – leczenie

Jeśli jednak zauważysz powyżej opisane objawy (lub część z nich), nie ignoruj ich! Już przy pojawieniu się pierwszych symptomów zacznij stosować probiotyki dopochwowe z pałeczkami kwasu mlekowego. W ten sposób rozpoczniesz naprawę zniszczonej naturalnej flory bakteryjnej pochwy.

Nie zwlekaj też z wizytą u ginekologa – tylko on jest w stanie wskazać Ci dalsze kroki w leczeniu. Nigdy też nie przerywaj terapii, nawet jeśli ustąpią nieprzyjemne objawy! Grzybica ma bowiem tendencję do powracania i samoistnego zanikania. Pozbycie się objawów nie musi oznaczać powrotu do właściwego stanu zdrowia.


Materiał partnera zewnętrznego