Fotowoltaika – czy to się opłaca?

fotowoltaika na domu
Panele fotowoltaiczne to ekologiczne, tanie i ekonomiczne źródło energii | fot.: materiał partnera

Popularność fotowoltaiki stale rośnie. Dzieje się to za sprawą zarówno systemów wsparcia jak dotacje, ale i niepodważalnym korzyściom jaki niesie ze sobą ten rodzaj pozyskiwania energii. Jak działa fotowoltaika i jakie są jej główne zalety? Czy opłaca się zainwestować w panele fotowoltaiczne.

Fotowoltaika – jak to działa?

Instalacja fotowoltaiczna wytwarza prąd z promieniowania słonecznego. Panele fotowoltaiczne to ekologiczne, tanie i ekonomiczne źródło energii. A jak to działa? Gdy promienie słoneczne padają na panele, zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, które polega na przekształceniu energii słonecznej w energię elektryczną. Panele wytwarzają prąd stały, który następnie trafia do inwertera. Dzięki temu urządzeniu prąd stały zamieniany jest na prąd zmienny, który może zasilić urządzenia w naszym domu. Prąd wyprodukowany z fotowoltaiki zużywany jest na bieżące potrzeby, a nadwyżki, których nie wykorzystamy trafiają do sieci, gdzie są magazynowane. Dzięki bilansowaniu nadwyżka prądu z fotowoltaiki może zostać odebrana przez prosumenta, gdy produkcja jest niewystarczająca – np. zimą. Wprowadzając prąd do sieci, prosument może odebrać wprowadzoną energię zgodnie z systemem opustów: 0,8 kWh za każdą wyprodukowaną 1kWh energii (w przypadku instalacji poniżej 10 kWp) oraz 0,7 kWh za każdą wyprodukowaną 1kWh energii (w przypadku instalacji od 10 do 50 kWp).

Fotowoltaika – zalety

Fotowoltaika to szereg korzyści, zarówno ekonomicznych jak i ekologicznych.  Fotowoltaika to przede wszystkim darmowy prąd i związane z tym oszczędności. Dzięki instalacji rachunki za prąd spadają jedynie do niewielkich opłat stałych, ponoszonych na rzecz dystrybutora. Zamiast płacić kilkaset złotych miesięcznie płacimy kilka, lub kilkanaście w zależności od naszej umowy ze sprzedawcą. Panele fotowoltaiczne to również niezależność od podwyżek cen prądu i pewna inwestycja, która szybko się zwraca. Dodatkowo instalacja podnosi wartość i atrakcyjność nieruchomości. Coraz częściej panele fotowoltaiczne są wybierana ze względów ekologicznych. Fotowoltaika nie emituje zanieczyszczeń i hałasu, a panele fotowoltaiczne można poddać recyklingowi. Ten aspekt, zwłaszcza dziś gdy głośno mówi się o smogu i zmianach klimatu, ma szczególne znaczenie.

Główne zalety paneli fotowoltaicznych:

  • odnawialne źródło energii,
  • brak emisji szkodliwych substancji do środowiska,
  • instalacja fotowoltaiczna jest cicha i nie wymaga obsługi ani serwisowania,
  • darmowa energia słoneczna jest dostępna dla każdego,
  • rachunki za prąd niższe nawet o 90%,
  • inwestycja na pokolenia.

Opłacalność fotowoltaiki

Fotowoltaika to darmowe źródło prądu. Jej żywotność szacowana jest na ponad 30 lat.

Biorąc pod uwagę wciąż rosnące ceny prądu i i wzrastające zapotrzebowanie energetyczne Polaków, jest to bardzo opłacalna inwestycja. Szacuje się, że instalacja spłaca się już w około 7 lat, później to czysty zysk. Przez kolejne lata oszczędzasz na rachunkach za prąd. W zależności od tego jak były one wysokie przed montażem instalacji, może być to nawet kilka tysięcy złotych rocznie.

Fotowoltaika to oszczędność, niezależność i inwestycja zabezpieczająca domowy budżet na lata. Opłacalność fotowoltaiki to argument, któremu ten rodzaj pozyskiwania energii zawdzięcza tak dużą popularność.


Materiał partnera zewnętrznego