Jak uzupełnić dietę zimą? Podpowiadamy!

zimowe warzywa
W sezonie jesienno-zimowym wiele osób cierpi na niedobory witamin i minerałów | fot.: materiał partnera

Co wprowadzić do swojego jadłospisu zimą, by zapewnić sobie wszelkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i dobrego samopoczucia witaminy, minerały oraz makro- i mikroelementy? Czy odpowiednia dieta wystarczy, by uzupełnić ewentualne niedobory?

Przyczyny niedoboru witamin i minerałów w sezonie jesienno-zimowym

W sezonie jesienno-zimowym wiele osób cierpi na niedobory witamin i minerałów. Przyczyn tego stanu rzeczy należy dopatrywać się przede wszystkim w braku słońca oraz świeżych owoców i warzyw, które są bogatym źródłem cennych mikro- i makroelementów.

W najzimniejsze miesiące w roku najczęściej pojawić się mogą niedobory witaminy D, a także witamin z grupy B, E i C. Braki te warto uzupełnić odpowiednio skomponowanym jadłospisem, a także dodatkowym wsparciem w postaci suplementacji. Szczególnie dotkliwe niedobory to brak witaminy D3 oraz B12, a także nazywanego pierwiastkiem życia magnezu i potasu.

Skutki niedoboru witamin i minerałów

Mniej warzyw i owoców w codziennym jesienno-zimowym jadłospisie oraz znacznie mniejsza ekspozycja na słońce, skutkują niższą odpornością, osłabieniem organizmu, a także podwyższonym ryzykiem na złapanie infekcji wirusowej, przeziębienia lub grypy. Zimą wielu Polaków cierpi na nawracające choroby zatok, katar, chroniczny kaszel i stany grypopodobne.

Niedobory witamin i minerałów objawiać się mogą również symptomami, takimi jak pogorszenie samopoczucia, pamięci i koncentracji, gorszy stan włosów, paznokci i skóry, ogólne zmęczenie, a także zmniejszenie gęstości kości, co może skutkować urazem, zwichnięciem lub w najgorszym wypadku złamaniem.

Jadłospis na sezon jesienno-zimowy

Jakie produkty warto włączyć do swojego zimowego jadłospisu, by uzupełnić niedobory witamin i minerałów? Mocno rekomendowane są kiszonki, nazywane polskim superfood. Kiszone warzywa lub owoce to bomba witaminowa – przykładowo kapusta kiszona jest bogatym źródłem witaminy C, magnezu, potasu, żelaza i wapnia.

W menu warto uwzględnić całoroczne warzywa i owoce, takie jak cebula, kapusta, marchew, jabłka, gruszki oraz sprowadzane z zagranicy owoce cytrusowe. Najlepiej jeść je na surowo i ze skórką lub w innej, ale jak najmniej przetworzonej formie, bo wtedy mają najwięcej witamin.

Bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe ryby, orzechy i nasiona to kolejny punkt na liście produktów, które warto jeść – nie tylko zimą. Poza witaminami inną ich zaletą jest fakt, że zwiększają przyswajalność niektórych mikro- i makroelementów np. magnezu. Kilka witamin jest dobrze rozpuszczalnych w tłuszczach, dlatego do surówki czy sałatki można dolać kilka kropli oliwy z oliwek lub roślinnego oleju.

Czy zbilansowana dieta wystarczy?

Dobrze skomponowana dieta niekoniecznie będzie wystarczająca. Dlaczego? Wiele witamin i minerałów wchłania się z pożywienia tylko w niewielkim stopniu, z reguły nie jest to więcej niż kilkanaście-kilkadziesiąt procent. Przykładowo dzienne zapotrzebowanie na magnez u osoby dorosłej wymaga spożycia 375 mg tego pierwiastka. Po doustnym podaniu magnezu wchłania się od 30 do 60% całej dawki.

By pierwiastki, witaminy, a także inne mikro- i makroelementy lepiej się wchłaniały, warto sięgać po najlepiej przyswajalne ich formy – przykładowo w przypadku witaminy C jest to forma askorbinianów. Często witaminy i pierwiastki dobrze się wchłaniają z innymi witaminami – wchłanianie magnezu zwiększa do 40% witamina B6. Istnieje również grupa czterech witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, są to witaminy: A, D, E, K. By najlepiej się wchłonęły, należy spożywać również tłuszcz.


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, ,