Jak namówić rodziców na psa? Proste wskazówki

rodzina z psem w lesie
Decyzja o adopcji zwierzęcia nie jest jednak źródłem samej radości i zabawy. Warto pamiętać o tym, że przede wszystkim jest to obowiązek na lata | fot.: materiał partnera

Pies od setek lat nazywany jest największym, najszczerszym przyjacielem człowieka. Marzy Ci się adopcja pieska, ale nie wiesz, jak nakłonić do tego rodziców? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad, które pomogą Ci namówić rodziców na psa.

Wiele osób chciałoby przygarnąć pieska. Jest on przecież znakomitym kompanem, towarzyszem, wiernym i niezawodnym. Piesek wnosi ogrom radości do niemalże każdego domu i szybko staje się pełnoprawnym, kochanym członkiem rodziny. Decyzja o adopcji zwierzęcia nie jest jednak źródłem samej radości i zabawy. Warto pamiętać o tym, że przede wszystkim jest to obowiązek na lata. Odpowiednie zadbanie o zaadoptowanego zwierzaka wymaga nie tylko uwagi i chęci, ale także pieniędzy, czasu i odpowiedniej przestrzeni – dodaje Mariusz Michalski z serwisu zwierzaki.pl

Adopcja psa. Co trzeba najpierw przemyśleć?

Zanim zaczniesz namawiać rodziców na przygarnięcie (bądź zakupienie w hodowli) psa, przemyśl dobrze kilka zagadnień, które po adopcji okażą się kluczowe.

Czas i pieniądze

Zapewnienie zwierzęciu odpowiedniej dawki aktywności fizycznej, ruchu, zabawy, a także właściwego, zdrowego wyżywienia i opieki weterynarza, w przypadku nagłej, niespodziewanej choroby wymaga nakładów pieniężnych, a sama opieka nad pieskiem — czasu. Jeśli zarówno Ty, jak i Twoi rodzice nie macie go zbyt wiele, adopcja zwierzęcia może nie być najlepszym warunkiem.

Warunki

Osoby, które żyją w domu z ogrodem, spokojnie mogą zdecydować się na zwierzątko. Mieszkańcy bloków, apartamentów, kamienic muszą bardziej się nagłowić. O ile tylko będziesz w stanie regularnie wyprowadzać pieska, nie stanowi to żadnej przeszkody.

Przemyślałeś powyższe zagadnienia i wiesz już, że Twoja rodzina może sobie pozwolić na adopcję psa? Znakomicie! Oto argumenty, którymi przekonasz rodziców.

Jak namówić rodziców na psa?

Rady, które dla Ciebie przygotowaliśmy, można zawrzeć w kilku punktach. Poniżej każdy z nich omówiliśmy nieco szerzej, aby nie pozostawić Cię z żadnymi wątpliwościami. Z pomocą naszych wskazówek z łatwością i bez większego wysiłku przekonasz nawet najbardziej opornych i nieskorych do dyskusji rodziców.

  • Wykaż swoją odpowiedzialność
  • Wytłumacz, dlaczego adopcja psa jest dla Ciebie taka ważna
  • Zadeklaruj wzięcia na siebie części obowiązków i (jeśli to możliwe) kosztów
  • Pokaż, co piesek wniósłby do Waszej rodziny

Odpowiedzialne, dojrzałe zachowanie

Aby Twoi rodzice zgodzili się na zwierzątko, musisz udowodnić im nie tylko, że naprawdę zależy Ci na piesku, ale również to, że jesteś gotów, aby się nim zaopiekować. Przyłóż się do obowiązków domowych czy nauki. Unikaj kłótni i zawsze rozsądnie argumentuj swoje stanowisko, starając się nie ulegać emocjom. Dzięki temu rodzice zauważą Twoją dojrzałość i odpowiedzialność.

Adopcja psa — dlaczego jest dla Ciebie akurat tak ważna?

Pokaż, że przygarnięcie pieska jest dla Ciebie naprawdę ważne. Opowiedz rodzicom o tym, że od dawna o nim marzysz i że jest to świadome pragnienie, a nie nagły zryw. Dobierz odpowiednie argumenty, np. pies sprawi, że częściej będziesz spędzać aktywny czas, spacerując czy bawiąc się w ogrodzie, parku albo pomoże Ci w łagodzeniu wybuchów emocjonalnych.

Obowiązki i koszta

Jeśli rodzice są niechętni adopcji zwierzęcia, jedną z przyczyn może być fakt, że sądzą, iż wszystkie obowiązki związane z opieką nad psem spadną na ich barki. Weź na siebie spacery, karmienie czy wizyty u weterynarza. Możesz być pewien, że deklarując zakup chociażby obroży, smyczy czy legowiska z własnego kieszonkowego, rodzice jeszcze przychylniej spojrzą na Twoją prośbę.

Zalety z posiadania pieska

Twoi rodzice w dzieciństwie posiadali pieska, kota czy innego pupila? Przypomnij im, ile radości, uciechy i spontaniczności wniósł w życie ich rodziny. Dzięki obecności pieska będziecie mogli spędzać razem więcej czasu, na wspólnych spacerach czy zabawie z pupilem.

Dzieci, które wychowują się z psem, wyrastają na troskliwsze, bardziej opiekuńcze. Twoi rodzice bez dwóch zdań docenią te zalety z posiadania zwierzątka.


Materiał partnera zewnętrznego