Za oknem pierwsze promienie wiosennego słońca. Czas więc najwyższy na przyozdobienie naszych balkonów i tarasów kolorowymi kwiatami. Bo cóż innego kojarzyć się może bardziej z wiosną niż kwitnące rośliny tuż za naszym oknem? Wbrew powszechnemu przekonaniu z zasadzeniem pierwszych roślin balkonowych nie trzeba czekać do lata. Można to zrobić, gdy tylko pozwoli na to pogoda.
Rośliny cebulowe – zwiastun ciepłych dni
Pierwszymi kwiatami, które zaczynają kwitnąć na wiosnę, są te, które zaliczyć można do tzw. roślin cebulowych. Część z nas sadzi je już jesienią, aby wiosną móc cieszyć się pierwszymi wzbijającymi się nad ziemię kwiatami. A co, jeśli zapomnieliśmy posadzić cebulek przed zimą? Nic straconego! Zakup gotowych do kwitnienia okazów to często wręcz lepszy pomysł. Kwiaty wystarczy przesadzić z doniczek produkcyjnych do balkonowych skrzynek. Większość z nich ma podobne wymagania glebowe i dobrze czuje się w podobnych warunkach oświetleniowych. Dlatego z powodzeniem można je ze sobą łączyć w dowolne kompozycje.
Do najpopularniejszych wiosennych kwiatów cebulowych zaliczamy narcyzy, tulipany, szafirki oraz hiacynty. Lubią przepuszczalne, wilgotne podłoże i słoneczne lub półcieniste stanowiska. Po przekwitnięciu warto wykopać cebulki, spryskać środkiem przeciwgrzybicznym, przesuszyć przez kilka miesięcy i ponownie umieścić w ziemi pod koniec września. Dzięki temu kolejnej wiosny nie trzeba będzie kupować nowych kwiatów.
Jaskry azjatyckie – jak mini róże
Białe i jasnoróżowe jaskry często wybierane są przez panny młode jako dodatek do wiązanek ślubnych. To dlatego, że swoim wyglądem przypominają delikatne różyczki. Czerwone jaskry mogą zaś imitować mięsiste tulipany. To niezwykle dekoracyjne rośliny, które znaleźć można w rozmaitych kolorach. Są doskonałym wyborem, gdy na naszym balkonie brakuje ciekawego, oryginalnego akcentu. Średnica samych kwiatów może sięgać nawet 10 centymetrów. Znakomicie komponują się z roślinami cebulowymi. Jednak ze względu na bogatą kolorystykę mogą doskonale wyglądać również w jednogatunkowych aranżacjach.
Jaskry azjatyckie preferują słoneczne, ale osłonięte od wiatru stanowiska. Podłoże, w którym je posadzimy, powinno być przepuszczalne i żyzne. Dobrze czują się w temperaturach nieprzekraczających 20 st. C. Uwagę należy zwrócić na odpowiednie podlewanie. Nie lubią suszy, ale nie wolno ich przelać. Grozi to zgniciem podziemnych bulwek, które po odpowiednim przesuszeniu można przechowywać i sadzić w ziemi następnej wiosny.
Bratki, stokrotki, niezapominajki
To kolejne z wiosennych kwiatów, które doskonale nadają się do balkonowych kompozycji. Bratki zachwycają kolorami swoich aksamitnych płatków. Są odporne na niższe temperatury i potrafią bardzo długo kwitnąć, szczególnie gdy usuwamy wszystkie przekwitnięte kwiatostany. Podobnie długo można cieszyć oczy widokiem stokrotek. Wśród nich znajdziemy nie tylko te białe z żółtym oczkiem, ale też czerwone i różowe. Kiedy decydujemy się na ich wyższe odmiany, warto sadzić je raczej w towarzystwie równie wysokich niezapominajek, a nie niziutkich bratków. Wszystkie trzy gatunki dobrze radzą sobie na słonecznych ekspozycjach. Pamiętać jednak należy o ich regularnym podlewaniu.
Jak widać, na kolorowy balkon nie trzeba czekać aż do cieplejszych, letnich dni. Kwiaty w balkonowych skrzynkach i donicach sadzić można jak tylko minie ryzyko silnych przymrozków. Dzisiaj w sklepach ogrodniczych znajdziemy setki roślin, które uprzyjemnią nasze dni swoimi niepowtarzalnymi kształtami i barwami.
KBR