Jeszcze nie jest gorąco, ale już i nie bardzo zimno. Wyprawy wiosną należą do najprzyjemniejszych. Trzeba się jednak do nich przygotować równie starannie, jak i przy innych porach roku. Z pogodą też może być różnie, zwłaszcza jak jest to dłuższa wyprawa.
Jak ubrać się na wiosenny trekking?
Wybierając się na trekking wiosną, trzeba się przygotować na różne warunki atmosferyczne. Zazwyczaj temperatura w tym okresie jest przyjemna. Mogą się jednak pojawić problemy takie jak: mocne słońce, deszcz, silny wiatr, zimno. Kompletując odzież i dodatki, trzeba się przygotować na każdą z tych sytuacji. Choć to nie lato, więc nie powinno być gorąco, może się przydać coś do ochrony głowy przed słońcem.
Niezbędny jest ubiór warstwowy, czyli koszulka, bluza, kurtka. Jeśli wycieczka jest dłuższa, potrzebne są bielizna i skarpety na zmianę. Kurtkę trzeba wziąć, nawet jak jest ciepło. W czasie wiosennych wypraw ma chronić przed deszczem i wiatrem. Powinna mieć kaptur. Ogromne znaczenie ma wybór butów. Muszą być wygodne, solidne i nieprzemakalne. Gruba, żłobiona podeszwa chroni przed zimnem i przed poślizgnięciem się. Buty trekkingowe to idealny wybór na taką wyprawę.
Jaki plecak dla wędrowca?
Nawet jak wyprawa potrwa dwa czy trzy dni, to sporo trzeba ze sobą zabrać. Na wyprawy trekkingowe potrzebny jest lekki i wytrzymały plecak turystyczny. Jak dużą ma mieć pojemność, to zależy od tego, jak wiele weźmie się ze sobą. To zaś zależy od czasu trwania wycieczki. By łatwiej było dźwigać ekwipunek, plecak powinien mieć pas biodrowy. Dzięki niemu ciężar rozkłada się równomiernie. Odciąża się w ten sposób kręgosłup. Ważnym dodatkiem jest też pas piersiowy. Te dodatkowe pasy, jak i szelki, muszą mieć możliwość regulacji. Łatwiej przemieszczać się z plecakiem, gdy dobrze przylega do sylwetki.
Co zabrać ze sobą na wyprawę?
Jest ubiór i plecak. Co jeszcze się przyda? Na dłuższych trasach potrzebny jest śpiwór. Warto mieć latarkę, kompas, scyzoryk, mapę papierową, solidny telefon z długo działającą baterią. Konieczne są jedzenie, woda, podstawowe lekarstwa. O tym, co wziąć na wyprawę trekkingową wiosną, decydują też indywidualne plany i potrzeby. Wiele osób nie wyobraża sobie wycieczki bez aparatu fotograficznego. Dziś możliwość robienia zdjęć zapewniają telefony. Warto jednak oszczędzać baterię w telefonie, a i często tradycyjny sprzęt fotograficzny robi lepsze zdjęcia. Niektórzy mogą potrzebować notesu, czegoś do pisania czy jakiejś książki. Warto się zastanowić nad czasem wypoczynku od wędrówki. Będzie wiadomo, co ze sobą wziąć. Nie należy jednak brać zbyt dużo. Już to, co konieczne, sporo waży.
Wyprawy trekkingowe nie muszą być dużym wyzwaniem. Wycieczka piesza, zwłaszcza wiosną, to opcja dla każdego. Zacząć można od tras, które nie są bardzo długie. Na początek wyprawa dwu- czy trzydniowa to odpowiedni stopień trudności. Namioty nie są potrzebne, ponieważ nocuje się w wybranych wcześniej obiektach noclegowych. Trzeba zaplanować noclegi, zanim się wyruszy.
SBA