Wybieramy okap kuchenny – na co zwrócić uwagę?

wyspa kuchenna salon
Działanie okapu polega przede wszystkim na usuwaniu tłuszczu, wilgoci i zapachów kuchennych z kuchni poprzez odprowadzanie powietrza i filtrację – za co odpowiadają dedykowane filtry przeciwtłuszczowe | fot.: materiał partnera

Projektując kuchnię, należy wziąć pod uwagę wiele rzeczy, od materiałów, z których wykonana jest szafka, po elementy wyposażenia ścian. Z pewnością będziesz musiał również wybrać odpowiednie urządzenia do swojej kuchni. Jednym z najbardziej dominujących urządzeń, którym należy się przyjrzeć, jest okap. To naprawdę istotna część kuchni, dlatego musisz wiedzieć, jak dobrać odpowiedni okap kuchenny – czyli taki, który jest bardzo funkcjonalny i estetyczny.

  1. Okapy kuchenne – czym są i jaka jest ich funkcja?
  2. Jakie wyróżniamy rodzaje okapów kuchennych – co będzie idealnym rozwiązaniem?
  3. Na jaką moc postawić typując okapy kuchenne?
  4. Czym kierować się przy wyborze obszaru zasięgu okapu kuchennego?
  5. Filtr pochłaniacza – czy ma znaczenie ma przy wyborze konkretnego modelu?
  6. Jak wybrać okap?

Jeśli chodzi o wybór okapów kuchennych – jest sporo rzeczy, które należy uwzględnić. W tym poradniku zwracamy uwagę na najważniejsze z nich.

Okapy kuchenne – czym są i jaka jest ich funkcja?

Zanim przejdziemy do konkretnych porad odnośnie do kupowania okapu, najpierw musimy dowiedzieć się, czym jest okapOkap kuchenny to urządzenie składające się z wentylatora mechanicznego umieszczonego nad płytą kuchenną. Działanie okapu polega przede wszystkim na usuwaniu tłuszczu, wilgoci i zapachów kuchennych z kuchni poprzez odprowadzanie powietrza i filtrację – za co odpowiadają dedykowane filtry przeciwtłuszczowe. System filtracji w okapach usuwa tłuszcz i inne cząstki. Obecnie posiadanie okapu kuchennego inaczej znanego pod nazwą pochłaniacz kuchenny – to trend w sprzęcie kuchennym, którego nie można przegapić.

Jakie wyróżniamy rodzaje okapów kuchennych – co będzie idealnym rozwiązaniem?

Prawdą jest, że okapy kuchenne występują w różnych formach. Różnią się one wyglądem i funkcjonalnością. Spójrzmy na kilka najczęściej używanych projektów – wśród których każdy może znaleźć okap dla siebie. Okap podszafkowy jest przymocowany do spodu szafki nad płytą kuchenną, kierując się do szybu wentylacyjnego. Może mieć różne moce i style. Jeśli jest zamontowany na ścianie, staje się okapem naściennym. Są też okapy wyspowe zwisające z sufitu nad wyspą kuchenną. Taki okap może wisieć nad płytą grzejną w twojej kuchni – nadając wyspie bardziej efektowny wygląd. Okap kominowy jest montowany nad płytą kuchenną lub nad płytą kuchenną. Ten projekt nadaje kuchni tradycyjny wygląd – choć również może mieć nowoczesne oświetlenie led. Inne rodzaje okapów kuchennych, o których warto wspomnieć to okapy teleskopowe i ich różne wersje.

 

Na jaką moc postawić typując okapy kuchenne?

Obecnie okapy kuchenne na pełnej mocy mogą wydobywać maksymalnie 650 m3/h. Producenci okapów mogą dodać funkcję doładowania, ale można ją aktywować dopiero po kilku minutach. W tym czasie pochłaniacz może odessać dodatkowo do 100 m3 powietrza. W związku z tym okap teleskopowy bądź inny, który oferuje dużą wydajność odciągu, będzie miał funkcję doładowania 1000 m3/h, ustawienie maksymalnej mocy około 650 m3/h oraz wiele poziomów mocy, w tym niski poziom minimalny. Jeśli chcesz by Twój pochłaniacz wyróżniał się tak wysoką wydajnością – są to rodzaje okapów na które powinien zwrócić szczególną uwagę.

Czym kierować się przy wyborze obszaru zasięgu okapu kuchennego?

Patrząc na dostępne w sklepach pochłaniacze – następną rzeczą jest obszar ich zasięgu. Twój okap – bez względu na to, czy chodzi o modele skośne czy jakiekolwiek inne – powinien być wystarczająco duży, aby zakryć rogi i krawędzie Twojego pieca. Co więcej, jego otwór musi również pochłaniać wszelkie opary, które powstają podczas gotowania, jednocześnie nie dopuszczając do ucieczki cząstek. Tutaj warto wiedzieć, że opary z gotowania są rozproszone w różnych etapach i gdy cząsteczki te podniosą się nad piecem, zaczną rozprzestrzeniać się w powietrzu. Odpowiedni rodzaj okapu w wystarczającym stopniu pokryje całość kuchenki i zapobiegnie rozprzestrzenianiu się tych cząstek. 

Filtr pochłaniacza – czy ma znaczenie ma przy wyborze konkretnego modelu?

Jeśli przyłożysz się przy wyborze okapu i dokładnie sprawdzisz budowę okapów, zdasz sobie sprawę, w jaki sposób powietrze jest recyrkulowane przez nie, aby mogło zostać uwolnione z powrotem do kuchni. Zwykle przechodzi przez dwa różne filtry. Należą do nich filtr przeciwtłuszczowy i filtr węglowy. Warto zauważyć, że wszystkie okapy wyposażone są w filtr przeciwtłuszczowy, ale nie wszystkie posiadają filtry węglowe, dobrze jest o tym wiedzieć w kontekście utrzymania pochłaniacza w dobrej kondycji. Jako właściciel kuchni powinieneś przede wszystkim nauczyć się, jak konserwować urządzenia kuchenne, takie jak okapy kuchenne. Obejmuje to dbanie o stan czystość okapu i utrzymywanie go w dobrym stanie. Chcąc to zrobić, musisz wyczyścić filtr przeciwtłuszczowy, gdy się zabrudzi, myjąc go na przykład w zmywarce – raz na miesiąc, o ile producent nie zarekomenduje inaczej. Z drugiej strony filtr węglowy należy wymieniać co dwa do trzech miesięcy, w zależności od tego, jak często używasz okapu kuchennego. Tak czy inaczej, jeśli często czyścisz filtry, możesz pomóc w utrzymaniu żywotności silnika okapu kuchennego.

Jak wybrać okap?

Przed wyborem urządzenia warto zwracać uwagę na kilka aspektów, takich jak klasa energetycznasterowaniewymiary. Dobrze sprawdzić, czy nadaje się do zabudowy, czy lepsze będą opcje przyścienne, czy sufitowe. Istotne są też funkcje dodatkowe, które wpłyną na gotowanie w pomieszczeniu

Materiał partnera