Wiele z osób decydujących się na zakup tabletu Apple, wybiera właśnie to urządzenie z myślą o możliwości rysowania, obrabiania zdjęć czy tworzenia notatek. To wysokiej klasy tablety, które dzięki swoim możliwościom artystycznym chętnie wybierane są przez rysowników, grafików czy po prostu studentów, lubiących pisanie za pomocą tego urządzenia.
Tablety iPad wyposażane są w dobrej klasy wyświetlacze, których jednak błyszcząca matryca powoduje trudniejsze manewrowanie rysikiem. Śliskie wykończenie ekranu sprawia, że mamy mniejszą kontrolę nad rysikiem, a zatem możemy wykonywać mniej precyzyjne ruchy. Istnieje jednak sposób, dzięki któremu śliska powierzchnia przestaje być przeszkodą. To matowa folia do rysowania, której chropowata struktura sprawia, że rysowanie i pisanie na tablecie staje się bardziej naturalne.
- Co wybrać szkło hartowane czy folię ochronną na ekran tabletu?
- Jakie są wady i zalety folii typu paperlike?
- Dla kogo odpowiednia jest folia typu paperlike?
- Folia do rysowania na tablecie – jaką wybrać?
1. Co wybrać szkło hartowane czy folię ochronną na ekran tabletu?
Jeśli zastanawiasz się nad zakupem produktu ochronnego do tabletu z pewnością przez myśl przeszły Ci dwa rozwiązania szkło hartowane lub folia ochronna. To dwa, zupełnie odmienne akcesoria, które różnią się od siebie twardością, a zatem i zapewnianym poziomem bezpieczeństwa, a także wykończeniem, matowym lub błyszczącym. Zanim przejdziemy do szczegółowego omawiania folii ochronnej typu paperlike warto co nieco, zaznajomić się z tym, jakie różnice są pomiędzy jednym a drugim produktem, żeby później być w pełni zadowolonym ze swojej decyzji.
Szkło hartowane na ekran tabletu jest szkłem poddawanym specjalnej obróbce termicznej, która zwiększa jego odporność, a także wpływa na jego strukturę, dzięki czemu nawet jeśli szkło się zbije, to nadal będzie dla nas bezpieczne. Szkło hartowane posiada bardzo wysoką twardość o poziomie 9H na 10-cio stopniowej skali Mohsa. Ten wysoki wynik mówi nam, że szkło jest wysoce odporne na zarysowania, a także, że świetnie chroni powierzchnię ekranu przed stłuczeniem. Jednak ze względu na swoją twardość jest również bardzo sztywne, a zatem może po prostu pęknąć pod wpływem nacisku.
Folia ochronna cechuje się natomiast całkowicie innymi właściwościami. Po pierwsze jej twardość oceniana jest na poziom 3H, a zatem trzykrotnie mniej niż w przypadku szkła hartowanego. Dla użytkownika oznacza to tyle, że folia ochronna zabezpieczy ekran tabletu przed drobnymi zarysowaniami, natomiast nie będzie ona stanowiła dobrego zabezpieczenia przed stłuczeniem. Jednak mimo swoich nie za dużych właściwości ochronnych, posiada ona jedną bardzo dużą zaletę – może mieć matowe i chropowate wykończenie, które doskonale imituje naturalną strukturę kartki papieru.
2. Jakie są wady i zalety folii typu paperlike?
- Folia ochronna typu paperlike jest prosta w instalacji
Powiedzieliśmy już sobie o jednej z właściwości folii ochronnych, którą jest twardość na poziomie 3H. Wiemy, że to stosunkowo niewiele, a z twardością tą wiążą się kolejne jej cechy. Folia ochronna posiada bardzo elastyczną strukturę, dzięki czemu jest ona w pewnym sensie łatwiejsza do nałożenia na tak duże powierzchnie, jakimi są ekrany tabletów. Kupując tego typu akcesorium, zwykle w zestawie załączane są od razu ramki instalacyjne, które usprawniają cały proces montażu. Jeśli jednak takowej nie znajdziemy, nie musimy się zbytnio martwić, ponieważ folia ochronna jest na tyle elastyczna, że jej montaż może odbywać się stopniowo, a nie poprzez jednorazowe nałożenie (takie, jakie jest w przypadku szkła hartowanego). W razie powstania bąbelków, folię możemy lekko odgiąć i za pomocą naklejki wyciągnąć drobinki kurzu powodujące pęcherze powietrza.
- Doskonale imituje naturalną fakturę papieru
Jej zaletą jest również to, że w porównaniu do szkieł hartowanych może posiadać matowe wykończenie. Jest to najważniejsza zaleta tego produktu, z której korzysta wielu artystów tworzących na tablecie. Folie ochronne typu paperlike posiadają matowe oraz lekko chropowate wykończenie, dzięki czemu zwiększa się tarcie między rysikiem a wyświetlaczem, jednocześnie zmniejszające poślizg. Osoba rysująca na tablecie zyskuje większą kontrolę nad rysowaną kreską, a charakterystyczny dźwięk wydobywający się spod rysika sprawia, że mamy wrażenie rysowania po naturalnej kartce papieru.
- Zapewnia mniejszą ochronę niż szkło hartowane
Folia ochronna do rysowania jest naprawdę świetnym rozwiązaniem dla wszystkich artystów tworzących na tablecie, jednak i ona posiada drobne wady, o których oczywiście warto wiedzieć. Jedną z nich jest to, że nie zapewnia ona tak wysokiego bezpieczeństwa, jak szkło hartowane, a wręcz chroni wyłącznie przed zarysowaniem ekranu. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że tablet jest dużej wielkości urządzeniem, z pewnością wielu z nas będzie posługiwało się nim bardzo ostrożnie, uważając żeby nie upadał oraz, by nie przebywał w towarzystwie ostrych przedmiotów takich, jak chociażby klucze. Niska ochrona folii typu paperlike nie musi być jednak wadą jeśli wyposażymy się w odpowiednie etui do iPad’a. Ochronne etui do iPad Airoraz iPad Pro, same z siebie bardzo dobrze ochronią powierzchnię wyświetlacza.
3. Dla kogo odpowiednia jest folia typu paperlike?
Folia ochronna paperlike sprawia, że praca rysikiem staje się dużo bardziej wygodna oraz precyzyjna. Produkt ten posiada matowe wykończenie, które zwiększa tarcie rysika, sprawiając, że użytkownik zyskuje nad nim większą kontrolę. Mimo swoich licznych zalet, również i ten produkt posiada swoje małe wady, którymi jest np. powodowanie ziarnistości ekranu. Warto o tym wiedzieć, by podjąć odpowiednią decyzję zakupową.
Biorąc pod uwagę całe spektrum wad oraz zalet tego produktu zdecydowanie polecilibyśmy go wszelkim twórcom, którzy w swojej codziennej pracy wykorzystują rysik Apple Pencil. Matowe wykończenie folii sprawia, że cały proces tworzenia grafiki staje się dużo przyjemniejszy i bardziej naturalny w odczuciu. A zatem tego typu folię polecilibyśmy ilustratorom, grafikom i rysownikom, jednak nie tylko im, a również i tym, którzy lubią pisać i tworzyć notatki na tablecie. Kluczową kwestią jest tutaj to do czego używamy Apple Pencil. Jeśli jest to rysowanie oraz pisanie – możesz być niemal całkowicie pewny, że folia paperlike będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.
Komu jednak bardziej niż folię paperlike polecilibyśmy zwykłe szkło hartowane? Wszystkim „regularnym” użytkownikom tabletu, czyli tym, którzy wybrali iPad’a do pracy oraz rozrywki. Szkło hartowane niczym nie będzie różniło się od oryginalnego szkła ekranu, dzięki czemu zachowa ono doskonałą jakość wyświetlanego obrazu. W związku z czym tworząc prezentację lub dokument tekstowy, grając w gry czy oglądając seriale i filmy, będziemy mogli w pełni korzystać z tego, co oferuje wysokiej klasy wyświetlacz naszego iPad’a.
4. Folia do rysowania na tablecie – jaką wybrać?
Poszczególne modele folii typu paperlike raczej niewiele się od siebie różnią, przez co bardziej niż marką możemy kierować się wysokością naszego budżetu. To, co tak naprawdę może wpłynąć na jakość naszej folii to jej ziarnistość. Raczej nie warto decydować się na tańsze modele, w których matowa powłoka szybko się ściera, stając się bardziej śliską i mniej wygodną do rysowania.
Przykładowe modele folii do rysowania na tablecie to Spigen Paper Touch oraz ESR Paper Feel. Obydwa produkty posiadają zbliżoną do siebie jakość, a to co je tak naprawdę różni to cena oraz zawartość zestawu. W pierwszym z nich znajdziemy dwu-pak, który może nam się przydać jeśli wiemy, że w szybkim czasie zużyjemy naszą folię. Jeśli jednak korzystamy z naszego tabletu umiarkowanie, raczej w zupełności wystarczy nam pojedynczy egzemplarz.
Cena: 129.00 zł
Cena: 59.00 zł
5. Gdzie mogę kupić folię ochronną do rysowania na tablecie?
Mamy nadzieję, że powyższy poradnik rozwiał wszelkie Wasze wątpliwości i pomoże w wybraniu odpowiedniego produktu, dopasowanego do Waszych potrzeb. Być może folia do rysowania nie zapewni najwyższego poziomu ochrony, jednak jako jedyna zagwarantuje pełne spektrum możliwości artystycznych. Jej matowa powierzchnia sprawi, że rysik nie będzie ślizgał się na ekranie, dając uczucie naturalnego rysowania po papierze.
W dzisiejszym poradniku znalazły się akcesoria, pochodzące ze sklepu internetowego Flavour-Design. Jeśli zainteresował Cię ten temat lub jeśli masz do niego pytania, zachęcamy do odwiedzenia sklepu GSM Flavour-Design.pl, w którym otrzymasz fachowe porady oraz wskazówki odnośnie tego, jakie akcesoria warto wybrać do Twojego modelu tabletu.
Materiał partnera