Żylaki nóg – objawy, przyczyny, leczenie

żylaki
Pierwszym sygnałem świadczącym o niewydolności żylnej jest uczucie ciężkich i obolałych nóg | fot.: materiały partnera

Żylaki nóg przysparzają wielu problemów. Poza nieestetycznym wyglądem, budzącym pewien dyskomfort, nieleczone żylaki mogą skończyć się różnymi powikłaniami. W niektórych skrajnych przypadkach konieczna może być nawet amputacja nogi. Jakie są przyczyny żylaków nóg? Jak je rozpoznać? Jak wybrać lek na żylaki?

Żylaki nóg – przyczyny

Żylaki na nogach są skutkiem niewydolności żylnej. Powstają w momencie, gdy krew w żyłach zaczyna się cofać. Dzieje się to zwykle w sytuacji, gdy zastawki “pchające” krew do góry ulegają uszkodzeniom i przestają działać prawidłowo. Spływająca krew podnosi ciśnienie w naczyniach krwionośnych i powoduje rozszerzanie się żył. Stąd też charakterystyczne na początku pajączki, a w późniejszej fazie – wybrzuszenie żył.

Czynniki sprzyjające rozwojowi żylaków nóg:

  • Predyspozycje genetyczne – rodzinne występowanie żylaków jest bardzo powszechnym zjawiskiem,
  • brak aktywności fizycznej,
  • niezdrowa dieta – pełna cukru i konserwantów,
  • ciąża,
  • nadwaga,
  • długie i gorące kąpiele,
  • przebywanie zbyt długo w pozycji siedzącej lub stojącej, np. w pracy.

Rozwojowi żylaków nóg mogą sprzyjać również bardzo intensywne, siłowe treningi. W przypadku ciąży żylaki na nogach wynikają głównie z dwóch powodów – zwiększonej objętości krwi oraz zmian hormonalnych. Do tego pojawia się wzrost masy ciała i mniejsza aktywność fizyczna, co sprzyja obrzękom.

Żylaki nóg – objawy. Jak rozpoznać?

Pierwszym sygnałem świadczącym o niewydolności żylnej jest uczucie ciężkich i obolałych nóg. Początkowo odczuwalne jest to głównie po zbyt długim siedzeniu czy staniu. Z czasem dolegliwość ta może towarzyszyć przez cały dzień.

Typowym objawem są również:

  • opuchnięte kostki,
  • nasilony ból nóg,
  • skurcze.

Na początkowych etapach pojawiają się pajączki – małe rozszerzenia żył. Z czasem jednak mogą się zwiększać i przekształcać w żylaki.

Po zauważeniu pierwszych symptomów należy podjąć odpowiednie działanie farmakologiczne, inaczej schorzenie będzie się pogłębiać i wywoływać powikłania. Najpoważniejsze z nich to: zakrzepica – w ostateczności prowadząca do zawału, oraz owrzodzenie żył – mogące zakończyć się amputacją nogi.

Sposoby na żylaki – jak leczyć?

Wymienione czynniki ryzyka rozwoju PNŻ mogą podlegać pewnym modyfikacjom, a inne można wręcz całkowicie wyeliminować. Niezwykle ważne jest możliwie wczesne i konsekwentne wdrażanie odpowiednich działań minimalizujących niekorzystny ich wpływ na układ żylny. Czyli przede wszystkim profilaktyka niewydolności żylnej.- np. aktywność ruchowa.

W leczeniu  niewydolności żylnej korzysta się z kilku metod:

  • farmakoterapii,
  • kompresjoterapii,
  • skleroterapii,
  • laseroterapii.

Farmakologiczne leczenie żylaków polega przede wszystkim na stosowaniu odpowiednich preparatów, dostępnych w aptece bez recepty. Lek na żylaki dostępny jest w formie tabletek, maści czy żeli, tak jak np. diosminex. Łagodzi uporczywe objawy niewydolności żylnej oraz wzmacnia i uelastycznia naczynia krwionośne – żyły stają się odporne na rozciąganie.

Działanie to jest zasługą diosminy – substancji uszczelniającej naczynia krwionośne. Preparaty te są pomocne przy pierwszych oznakach niewydolności żylnej.

Kompresjoterapia wiąże się głównie z noszeniem pończoch i rajstop uciskowych, dzięki nim nacisk rozkładany jest równomiernie – nie dochodzi do sytuacji, w której krew zbierałaby się w jakiejś części żyły.

Z kolei skleroterapia polega na wstrzykiwaniu bezpiecznego środka, wywołującego mały stan zapalny, co powoduje obkurczenie żyły. W bardziej zaawansowanych przypadkach korzysta się z chirurgicznego usunięcia żyły.

Lek na żylaki – jak wybrać

Przy pojawieniu się pierwszych sygnałów wskazujących na niewydolność żylną, można poradzić sobie z tym samodzielnie. Kluczowe znaczenie ma tutaj odpowiednia profilaktyka i dobrze dobrany lek na żylaki, dostępny bez recepty, np. diosminex.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze leku? Przede wszystkim na zawartość diosminy, zarówno w tabletkach jak i w maści. Jest to najważniejsza substancja uszczelniająca i wzmacniająca żyły. To ona zapobiega ich dalszemu rozszerzaniu się i chroni przed działaniem wysokiego ciśnienia krwi. Przyspiesza przepływ krwi i zmniejsza jej zastój.  Tabletki Diosminex bazują wyłącznie na zawartości zmikronizowanej diosminy. W zależności od rodzaju preparatu (klasyczny lub w wersji MAX) dawka tej substancji wynosi 500 mg lub 1000 mg. Zaleca się spożywanie 1 tabletki dziennie  w przypadku dawki 1000 mg i 2 tabletek (rano i wieczorem) przy dawce 500 mg.

W żelu  Diosminex poza diosminą, znajdują się również flawonoidy. Mają one bardzo korzystny wpływ na uszczelnianie i wzmacnianie naczyń krwionośnych. Dodatkowo preparat  zawiera mentol. Dzięki temu żel  daje przyjemny, chłodzący efekt, co jest sporą ulgą przy opuchniętych i obolałych nogach. Zmniejsza uczucie ich zmęczenia oraz poprawia wygląd skóry – napina ją i sprzyja redukowaniu pajączków. Żel można stosować kilka razy dziennie, w zależności od potrzeb.

Uwaga! Preparaty te pomagają wyłącznie w łagodzeniu objawów niewydolności żylnej i wzmocnieniu naczyń krwionośnych. Nie są przeznaczone do leczenia zaawansowanych żylaków.  Przed użyciem zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Materiał partnera

Tags from the story