„The OA” oraz „13 Reasons Why”, czyli co ciekawego w Netflixie

The OA
"The OE" to współczesna wersja historii Jezusa z Nazaretu | fot.: Netflix

Jeszcze kilka lat temu rynek seriali był de facto zdominowany przez produkcje pochodzące od dwóch stacji: amerykańskiego giganta HBO („Gra o Tron”, „Detektyw”) oraz małą amerykańską stację AMC, znaną z ambitnych i popularnych produkcji, które co roku zgarniały mnóstwo prestiżowych nagród („Mad Men”, „Breaking Bad”, „The Walking Dead”). Jednak od kiedy na rynku pojawił się Neftlix, sytuacja w branży uległa radykalnej zmianie.

Obecnie można powiedzieć, że najciekawsze seriale są produkowane właśnie przez Neftlixa. Oczywiście, spośród tytułów wydanych przez tę platformę na przestrzeni ostatnich parunastu miesięcy największą popularność zyskał sobie serial „Stranger Things”. Istnieją jednak również dwa inne seriale pochodzące od Neftlixa, które niewątpliwie zasługują na uwagę widzów. Mowa tutaj o „The OA” oraz niedawno wydanych „13 Reasons Why”.

The OE

Ten serial nie zdobył sobie zbyt dużej popularności wśród widowni na całym świecie i można powiedzieć, że nie ma w tym nic zaskakującego. Jest to bowiem trudna produkcja, wymagająca od widza nie tylko uwagi oraz chęci „wmyślenia” się w treść serialu ale również pewnego oczytania, przede wszystkim z dziedziny psychologii oraz psychologii wierzeń religijnych. Najkrócej mówiąc, można stwierdzić, że „The OE” to współczesna wersja historii Jezusa z Nazaretu. Na jednym z forów ktoś napisał, że serial ten traktuje o „roli mitu w kształtowaniu się wierzeń religijnych”. Niewątpliwie, jest to słuszne stwierdzenie, jednak wydaje się, że „The OA” jest produkcją posiadającą również wiele innych, niezwykle istotnych wymiarów. Na poziomie samej fabuły, jest to opowieść chorej psychicznie dziewczyny, który gromadzi wokół siebie grono oddanych słuchaczy, „uczniów”, którym opowiada swoją historię. Jest tu oczywiście obecny pierwiastek nadnaturalny a ponadto, tak samo jak w przypadku Jezusa, w wielu momentach uczniowie OA (takie jest imię, albo raczej kryptonim głównej bohaterki) przeżywają zwątpienie w prawdziwość opowiadanej im historii. Pomimo tego, chcą wierzyć, że jest to prawda i ostatecznie to właśnie wiara, a nie przesłanki natury racjonalnej, wydaje się tryumfować.

The OA
Na poziomie samej fabuły, jest to opowieść chorej psychicznie dziewczyny, który gromadzi wokół siebie grono oddanych słuchaczy, „uczniów”, którym opowiada swoją historię | fot.: Netflix

13 Reasons Why

„13 Reasons Why” to kolejna ciekawa i ważna produkcja Neftlixa. Tym razem jest to historia dziewczyny, która pod wpływem nękania, jakiego doświadczyła ze strony swoich rówieśników, postanawia odebrać sobie życie. Wcześniej jednak nagrywa 13 taśm, czyli tytułowe „Trzynaście powodów”, na których opowiada, w porządku chronologicznym i ze szczegółami, dlaczego podjęła taką decyzję. Każda z taśm jest poświęcona jednej z osób, która skrzywdziła ją, odtrąciła lub po prostu zawiodła. Wbrew pozorom, nie jest typowe kino dla nastolatków „z morałem”. Historia Hannah Baker(tak brzmi imię i nazwisko głównej bohaterki) to krytyka nie tylko współczesnego społeczeństwa, które jest pełne przemocy oraz patriarchalnych, seksistowskich schematów postępowania, które powielają młodzi mężczyźni. Można powiedzieć, że jest również krytyczne spojrzenie na ludzkość jako taką, na mechanizmy psychologiczne i socjologiczne, które organizują myślenie i postępowanie poszczególnych jednostek.

13 reasons why
Wbrew pozorom, nie jest typowe kino dla nastolatków „z morałem” | fot.: Netflix

Co łączy obie opisane powyżej produkcje? Z pozoru niewiele, ponieważ są to seriale zasadniczo traktujące o dwóch różnych problemach. Jednak i „The OE” i „13 Reasons Why” to produkcje ciężkie w odbiorze, momentami przytłaczające i, przede wszystkim, zmuszające do myślenia oraz refleksji, zarówno nad sobą samym, jak i nad otaczającym nas światem.


RŁO