4 najlepsze metody przyspieszające metabolizm

przyspieszenie metabolizmu
Pierwszym i bardzo ważnym czynnikiem, który pozwoli nam przyspieszyć procesy metaboliczne w organizmie, jest oczywiście aktywność fizyczna | fot.: materiał partnera

Każda osoba, która choć raz w życiu próbowała się odchudzać, marzy o tym, by przyspieszyć swój metabolizm. W najtrudniejszej sytuacji są kobiety, które wykonują siedzącą pracę i pierwszą młodość mają za sobą. Niestety, prędkość procesów przemiany materii z roku na rok spada. Co zatem zrobić, by kawałek ciasta, czy pizzy nie odkładał się od razu w biodrach?

Czym jest metabolizm?

Metabolizm to zbiór procesów i mechanizmów zachodzących w żywych komórkach, który prowadzi do pozyskania, wykorzystania i zmagazynowania energii ze składników pokarmowych dostarczonych do organizmu. Procesy te umożliwiają życie komórek i funkcjonowanie organizmu. Najprościej ujmując to przetwarzanie na energię składników odżywczych pochodzących z pożywienia. Co możemy zrobić, żeby go przyspieszyć?

Sport ruch trening

Pierwszym i bardzo ważnym czynnikiem, który pozwoli nam przyspieszyć procesy metaboliczne w organizmie, jest oczywiście aktywność fizyczna. Im więcej ruchu w naszym życiu, tym więcej energii potrzebujemy do utrzymania homeostazy – pewnej stałej. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że trening siłowy, którego tak bardzo obawiają się kobiety, to idealny sposób, by te procesy przyspieszyć. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ podczas treningu siłowego, do wzrostu pobudzane są mięśnie, a to właśnie mięśnie potrzebują znacznie więcej energii do funkcjonowania niż np. tkanka tłuszczowa. Sumując, im większa masa mięśniowa, tym większe zapotrzebowanie kaloryczne. W przypadku odchudzania jest to idealne rozwiązanie. Jemy tyle samo, ale chudniemy.

Sen odpoczynek regeneracja

Tak jak i ruch, tak i jego brak ma wpływ na procesy przemiany materii. Należy jednak podkreślić, że nie chodzi o wieczorne siedzenie przed ekranem, lecz o odpoczynek w postaci snu. Jeśli prowadzimy aktywny tryb życia, lub jeśli wprowadziliśmy do rozkładu dnia więcej ruchu np. wspomniany wyżej trening siłowy, to nasze ciało potrzebuje odpowiedniej regeneracji. W przeciwnym wypadku, zamiast chudnąć, będziemy odkładać tkankę tłuszczową, którą nasz ustrój zachowa na wypadek jeszcze większych przeciążeń niż ma do tej pory.

Regularność kaloryczność białko

Nic nie przyspiesza metabolizmu tak jak odpowiednie pożywienie. Regularnie spożywane posiłki, o dużej gęstości odżywczej – czyli nasycone substancjami odżywczymi, gwarantują nie tylko zdrowie, ale również szybki metabolizm i szybką przemianę materii. Należy równie podkreślić, że nasz organizm potrzebuje dwukrotnie więcej energii na spalenie białek, niż węglowodanów. Stąd zdolność białka do przyspieszania procesów metabolicznych. Jeśli natomiast chodzi o regularność posiłków, to dzięki systematyczności dajemy naszemu ciału sygnał, że nie musi się obawiać sytuacji, w której posiłku nie otrzyma i nie musi magazynować pokładów energii, w postaci tłuszczu. Dla wielu osób zmiana przyzwyczajeń jest niezmiernie trudna, warto wówczas udać się do dietetyka lub psychodietetyka, aby wspólnie obrać najlepszą taktykę. Jeśli nie mamy środków na taką wizytę, a nasza sytuacja jest coraz trudniejsza, warto skorzystać z pożyczki gotówkowej na ten cel.

Woda i nawodnienie

Woda jest jednym z kluczowych substancji mająca bezpośredni wpływ na wszystkie procesy, jakie zachodzą w naszym ciele. Jeśli nie dostarczamy wody, to każda reakcja zachodzi wolniej lub w nieprawidłowy sposób. Według naukowców już 500 ml wody może przyspieszyć metabolizm do 30%.

Czy warto sztucznie przyspieszać metabolizm? Odpowiedź jest jednoznaczna – nie. Najpierw warto zmienić nawyki i wprowadzić powyższe rady, by w późniejszym okresie móc skorzystać z koła ratunkowego.

Materiał partnera

Tags from the story
,