Najczęstsze przyczyny uporczywych wymiotów lub biegunek
Wymioty i biegunki najczęściej kojarzone są z zakażeniami układu pokarmowego na tle bakteryjnym lub wirusowym. Rzeczywiście, jest to najczęstsza przyczyna tych dolegliwości, jednak nie jedyna. Uporczywe wymioty lub biegunki mogą również wystąpić w przebiegu:
- choroby refluksowej żołądka;
- zapalenia wyrostka robaczkowego;
- ostrego zapalenia trzustki;
- zapalenia pęcherzyka żółciowego;
- niewyrównanej cukrzycy;
- przyjmowania niektórych leków, zwłaszcza antybiotyków, hormonów tarczycy, leków antyarytmicznych oraz leków przeczyszczających;
- zatrucia grzybami lub alkoholem.
Co można ocenić za pomocą badania USG jamy brzusznej?
Badanie ultrasonograficzne to nieocenione narzędzie w rękach doświadczonego specjalisty. Metoda ta umożliwia nieinwazyjną ocenę lokalizacji, rozmiaru oraz miąższu narządów położonych w obrębie jamy brzusznej. Za pomocą USG brzucha można skontrolować stan:
- wątroby i dróg żółciowych;
- trzustki;
- śledziony;
- nerek i nadnerczy;
- wyrostka robaczkowego;
- pęcherza;
- aorty brzusznej.
Badanie ultrasonograficzne to pierwszy krok w kierunku diagnostyki patologii narządów jamy brzusznej. Ujawnia ono nie tylko toczące się stany zapalne, ale również zmiany o potencjalnym charakterze nowotworowym.
Jak przygotować się do badania USG brzucha?
Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej jest nieinwazyjne i w pełni bezpieczne, jednak wymaga od pacjenta wcześniejszego przygotowania. Na trzy dni przed planowanym badaniem należy rozpocząć przyjmowanie symetikonu w celu odprowadzenia nadmiaru gazów jelitowych. W przeddzień badania zaleca się także wprowadzenie lekkostrawnej diety z wykluczeniem surowych warzyw, owoców oraz surowego pieczywa. W dniu badania należy zgłosić się na czczo, unikając wcześniejszego żucia gumy czy palenia papierosów. Jeżeli USG jamy brzusznej połączone jest z USG układu moczowego lub USG ginekologicznym, zaleca się wypicie co najmniej 1 litra wody niegazowanej na godzinę przed badaniem.
Materiał partnera