Najczęstsze przyczyny kontuzji

uraz kolana
Niestety, niektóre kontuzje wynikają z braku odpowiedniego rozgrzania mięśni | fot.: stock.adobe.com

Osoby, które kochają aktywność są zdecydowanie bardziej narażone na kontuzję aniżeli ci, którzy takiej aktywności nie prowadzą. Nie zmienia to jednak faktu, że „wypadki chodzą po ludziach” i nawet pozornie najprostszy dystans do przejścia może skończyć się upadkiem, a nawet poważną kontuzją. Doskonale jest to widoczne w okresie zimowym, gdzie nawet delikatne poślizgnięcie ma realny wpływ na dalsze skutki. O ile niektórych sytuacji nie jesteśmy w stanie ominąć, to jednak na niektóre z nich mamy mniejszy bądź większy wpływ. Jakie są najczęstsze przyczyny kontuzji? Dowiecie się o tym z naszego tekstu.

Niepoprawne wykonywanie ćwiczeń

Jest to jeden z częściej występujących powodów, które kończą się kontuzjami. Widać to szczególnie na siłowni, gdzie spora część osób wykonuje ćwiczenia niepoprawnie. To bardzo niebezpieczne, ponieważ może to doprowadzić do poważnych urazów ciała. Nikt przecież nie chce skończyć na wózku inwalidzkim albo stać godzinami w kolejkach do specjalistów. Mogą występować urazy tkanki chrzęstnej, którą można odbudować korzystając z Easy Go 1,8%, aczkolwiek stosowanie tego preparatu wymaga konsultacji medycznej i podanie powinno nastąpić przez lekarza. 

Aby uniknąć takiego niepoprawnego wykonywania ćwiczeń, należy zapoznać się z należytą techniką. W dobie internetu nie ma z tym większego problemu, jak również na siłowni z pewnością można spotkać bardziej doświadczonych sportowców. którzy chętnie pomogą. Na samym końcu chodzi przecież o nasze zdrowie, a to mamy tylko jedno.

Brak odpowiedniej rozgrzewki

Niestety, niektóre kontuzje wynikają z braku odpowiedniego rozgrzania mięśni. Wynika to z lekceważenia, a efekty takiej postawy mogą zakończyć się bardzo źle. Przeświadczenie o tym, że „nic się nie stanie” jest ogromnym błędem. Niezależnie od tego czy jest to lekki 5 kilometrowy jogging, czy też mecz piłkarski, trzeba przygotować mięśnie do ogromnego wysiłku.

Rozgrzewka powinna się rozpocząć od górnych partii ciała, przechodząc coraz niżej. Zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć, więc poświęcenie kilku minut na rozgrzewkę może chronić nasze stawy. Osoby, które miały taką sytuację, z pewnością będą w przyszłości dbać o dobre rozgrzanie mięśni. Dotyczy to również tych, którzy dopiero co wracają do formy po urazach.

Bagatelizowanie odpoczynku

Mięśnie mają swój „termin ważności”, którego nie przekroczymy. W przypadku ciężkiego wysiłku trzeba dać mięśniom odpocząć. Są osoby, które są przekonane o tym, że nic się nie stanie, ale nawet najlepsza dieta oraz rozpisany plan treningowy mogą nie pomóc. Musi być dzień, który jest poświęcony na regenerację organizmu, ponieważ on też ma swoje limity. Katowanie go kolejnymi ćwiczeniami niekoniecznie musi prowadzić do dobrego, a nawet może to potęgować kolejne urazy.

Jeżeli chcemy, by sytuacja, w której odnieśliśmy kontuzję się nie powtórzyła, zadbajmy o to, by pozwolić na regenerację. Można dodatkowo zakupić maści, kremy oraz suplementy diety wspierające mięśnie. Dzięki temu nasza regeneracja przebiegnie łatwiej i nie będziemy odczuwać takiego zmęczenia. 

Materiał partnera

Tags from the story
, ,