Wybierając się na wczasy, wiele osób decyduje się na wyprawę własnym samochodem, nawet jeśli w drodze do celu trzeba pokonać kilka tysięcy kilometrów. Pomimo tego, dla większości turystów jest to wygodniejsze i ekonomiczniejsze rozwiązanie niż np. podróż samolotem czy pociągiem. Do zalet, które płyną z wykorzystania takiego środka transportu, należy m.in. możliwość zabrania ze sobą większego bagażu i szansa na rozpoczęcie zwiedzania już w trakcie jazdy, ponieważ po drodze można zatrzymywać się w dowolnych miejscach. Jednak, aby podróż była w pełni komfortowa, konieczne jest odpowiednie wyposażenie auta. Warto zabrać lodówkę samochodową, która wielu turystom przyda się nie tylko w drodze, ale również po dotarciu na miejsce. Jednak jaki sprzęt wybrać? Istnieje kilka parametrów, na które warto zwrócić uwagę, aby dokonać najlepszego zakupu.
Zalety korzystania z lodówki samochodowej w trakcie podróży
Ze względu na swoją podstawową funkcję, lodówka samochodowa nazywaną jest również turystyczną i przenośną. Wszystkie te określenia po części charakteryzują urządzenie, które łatwo można przenosić i mieć ze sobą w podróży, aby móc cieszyć się świeżym jedzeniem i przyjemnie chłodnymi napojami nawet w trakcie kilkugodzinnej jazdy samochodem podczas gorących wakacji. Co więcej, nowoczesne lodówki turystyczne mają dodatkową funkcję grzania, pomocną w przechowywaniu gorących, gotowych potraw.
Lodówka samochodowa przydaje się nie tylko podczas podróży, ale również po dotarciu na miejsce. Sprawdzi się bowiem wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do kuchni i tradycyjnej chłodziarki, a więc na kempingu, w pensjonacie czy pokoju hotelowym bez aneksu kuchennego, a nawet na plaży i pikniku. Warto też wykorzystać lodówkę turystyczną do tego, aby przewieźć z wakacji lokalne przysmaki takie, jak ryby z nadmorskiej miejscowości, francuskie sery czy oliwę prosto znad Morza Śródziemnego.
Rodzaje lodówek samochodowych
Ze względu na sposób działania, wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje przenośnych lodówek:
- lodówka samochodowa na wkłady mrożące – jej główną zaletą jest działanie bez dostępu do zasilania, ponieważ wkłady chłodzące umieszczone wewnątrz lodówki utrzymują niską temperaturę. Jednak czas chłodzenia zazwyczaj wynosi maksymalnie 6 godzin, w związku z czym lodówka nie sprawdzi się podczas dłuższej podróży. Plusem tego rodzaju urządzenia jest także niewielka waga sięgająca do 1,5 kilograma, co ułatwia przenoszenie lodówki i zabieranie jej ze sobą np. na plażę. Niestety, niewielka waga wiąże się z mniejszym rozmiarem, a więc i z niedużą pojemnością (zazwyczaj jest to ok. 20 litrów);
- lodówka samochodowa zasilana prądem – wystarczy podłączyć ją do zapalniczki samochodowej albo do sieci 220-240 V, aby zaczęła działać i chłodziła żywność przez nieograniczony czas. Tego rodzaju lodówki utrzymują temperaturę niższą nawet o 20 stopni Celsjusza od temperatury, która panuje na zewnątrz. Jednak wbudowany system chłodzenia zwiększa wagę urządzenia (ok. 4,5 kilograma), ale większa jest także pojemność (powyżej 25 litrów), co stanowi dużą zaletę. Niektóre modele posiadają również miejsce na wkłady mrożące, dzięki którym można odłączyć lodówkę od zasilania i zabrać ze sobą w dowolne miejsce. Jeszcze jedną dodatkową funkcją, którą posiada wiele nowoczesnych lodówek zasilanych prądem jest możliwość grzania. Takie rozwiązanie umożliwia dłuższe przechowywanie gorących potraw.
Spośród dwóch wymienionych rodzajów lodówek samochodowych, zdecydowanie więcej funkcji posiada urządzenie, które jest zasilane prądem, a dodatkowo ma miejsce na wkłady mrożące i dysponuje możliwością grzania. Minusem dla niektórych osób może być jednak większa waga spowodowana wbudowanym systemem chłodzącym.
Pojemność
Wybierając lodówkę samochodową dobrze jest obiektywnie ocenić, jaka pojemność urządzenia jest rzeczywiście potrzebna i zostanie w pełni wykorzystana. Dostępne na rynku lodówki turystyczne mają różnorodne pojemności – od kilku do nawet kilkudziesięciu litrów:
- lodówki samochodowe na wkłady chłodzące – pojemność wynosi do 25 litrów,
- lodówki samochodowe zasilane prądem – pojemność wynosi do 50 litrów.
Do najpopularniejszych należą modele o pojemności 20-35 litrów. Decydując się większą lodówkę, trzeba jednocześnie liczyć się z jej większą wagą i trudnością w przenoszeniu, np. na plażę.
Temperatura chłodzenia
Wybierając lodówkę turystyczną, trzeba pamiętać o tym, że większe urządzenie potrzebuje więcej czasu na schłodzenie. Z kolei im niższa temperatura chłodzenia, tym większa gwarancja, że przechowywane jedzenie nie zepsuje się, a napoje będą przyjemnie orzeźwiające. Zazwyczaj lodówki samochodowe utrzymują w swoim wnętrzu temperaturę niższą o 20 stopni Celsjusza od tej, która panuje na zewnątrz urządzenia. To wystarczająco, aby utrzymać świeżość żywności.
Alternatywa dla lodówki samochodowej
W przypadku niewielkich potrzeb świetnie sprawdzi się torba termoizolacyjna. Choć ma znaczenie mniejsze możliwości niż lodówka samochodowa, to w wielu sytuacjach okazuje się być wystarczająca. Do jej głównych zalet należą: niewielka waga, brak konieczności podłączania do zasilania sieciowego i umieszczania wkładów chłodzących, możliwość zabrania ze sobą niemal w dowolne miejsce np. na plażę i piknik. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że torby termoizolacyjne utrzymują niską temperaturą przechowywanych produktów przez bardzo krótki czas i mają niewielką pojemność w stosunku do lodówek przenośnych.
Aby móc w pełni cieszyć się komfortową podróżą na wymarzone wakacje, oprócz dodatkowego wyposażenia takiego, jak lodówka turystyczna, należy zadbać o inne aspekty. Sprawna klimatyzacja czy elektryka w aucie to podstawa, dlatego warto skorzystać z profesjonalnego serwisu samochodowego, np. https://www.feuvert.pl/kontakt/nasze-serwisy.html, zwłaszcza przed daleką drogą. Dzięki dodatkowemu przeglądowi i wykonaniu potrzebnych usług, podróż będzie przyjemniejsza i bezpieczniejsza.
Materiał partnera zewnętrznego