O jakich chorobach może świadczyć mrowienie w kolanach?

mrowienie w kolanach
Mrowienie, ale i drętwienie, uczucie „przebiegnięcia prądu” czy zmiany temperatury skóry (uczucie silnego gorąca lub zimna) określa się jako parestezje | fot.: materiał partnera

Mrowienie w kolanach może mieć rozmaite przyczyny. Nierzadko doświadczają go osoby prowadzące siedzący tryb życia. Dolegliwość ta pojawić się może na skutek ucisku wywieranego na nerwy czy w przebiegu stwardnienia rozsianego. Sprawdź, co jeszcze może powodować mrowienie w tej części ciała.

Co to jest mrowienie w kolanach?

Mrowienie, ale i drętwienie, uczucie „przebiegnięcia prądu” czy zmiany temperatury skóry (uczucie silnego gorąca lub zimna) określa się jako parestezje. Inaczej nazywa się je czuciem opacznym. Może być odczuwane w różnych częściach ciała. Nierzadko pojawia się w obrębie kolan. Mrowienia w tej okolicy doświadczać mogą osoby prowadzące mało aktywny tryb życia i spędzające wiele godzin w pozycji siedzącej. Mrowienie mija niedługo po zmianie ułożenia ciała lub podjęcia ruchu. Jednak za uczucie mrowienia w kolanach odpowiadać mogą również liczne stany chorobowe. Takie podłoże podejrzewa się wówczas, gdy mrowienie pojawia się często i nagle. 

Mrowienie w kolanach a nerwy

Dziwne uczucie w kolanach może być związane z zaburzeniem przewodnictwa bodźców czuciowych z nerwu do mózgu. Nieprawidłowość tę wywołać może ucisk wywierany na naczynia krwionośne, w konsekwencji czego dochodzi do nieprawidłowego ukrwienia nerwów. Inną możliwą przyczyną okazać się może miażdżyca tętnic kończyn dolnych, w wyniku której następuje zwężenie światła naczyń i również zaburzenia ukrwienia. Mrowienie w kolanach może być też wynikiem ucisku na nerw towarzyszącym chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i/lub krzyżowym. 

Mrowienia w kolanach w półpaścu i cukrzycy

Mrowienie w kolanach towarzyszyć może półpaścowi. To choroba wirusowa wywołana przez wirusa świnki i półpaśca. Wśród jej początkowych objawów wymienia się ból, świąd skóry, mrowienie jednej strony ciała. Nieprzyjemne uczucie w kończynach dolnych pojawić się może u diabetyków, czyli osób z cukrzycą. Jednym z powikłań tej choroby są zmiany w nerwach określane jako neuropatia. Chorzy w jej wyniku odczuwają mrowienie w stopach (tzw. mrowienie skarpetkowe), ale i innych miejscach w kończynach dolnych oraz w dłoniach (tzw. mrowienie rękawiczkowe). 

Mrowienie w kolanach w stwardnieniu rozsianym

Mrowienie w kolanach pojawić się może w przebiegu stwardnienia rozsianego. To zapalna, przewlekła, demielinizacyjna choroba ośrodkowego układu nerwowego. Na początkowym etapie jej zaawansowania pojawia się ogólne osłabienie i parestezje w jednej lub obu kończynach. Czucie opaczne i inny objaw stwardnienia rozsianego ucisku – opasujące zaburzenia czucia na tułowiu wiążą się z zajęciem przez chorobę sznurów tylnych rdzenia kręgowego.

Jakie jeszcze mogą być przyczyny mrowienia w kolanach?

Wśród innych możliwych przyczyn mrowienia w kolanach wymienia się m.in.:

  • niedobory składników pokarmowych, a zwłaszcza potasu, magnezu, sodu, witaminy B12,
  • oddziaływanie bardzo wysokich lub niskich temperatur na nerwy,
  • powikłania stosowania niektórych leków,
  • urazy kolana, a do najczęstszych zalicza się uszkodzenie więzadła, łąkotek, rzepki, zwichnięcie kolana,
  • przewlekłą niewydolność żylną oraz żylaki kończyn dolnych,
  • neuropatię alkoholową,
  • zespół Guillaina-Barrégo (wielokorzeniowe zapalenie demielinizacyjne w wyniku mechanizmów autoimmunologicznych).

Materiał partnera

Tags from the story
,