Każdy właściciel marzy o tym, aby jego pies był ułożony, grzeczny i posłuszny. Zachwycamy się, kiedy na dworze spotykamy czworonoga, który spaceruje przy nodze i nie obszczekuje przechodzących ludzi. Jednak to jego opiekun musiał włożyć ogrom pracy, aby jego pupil zachowywał się tak, jak należy. Jak właściwie wychować psa? Odpowiadamy poniżej!
Zaufanie i zrozumienie potrzeb
Kiedy chcemy, aby pies zaczął nas słuchać, to przede wszystkim musimy zasłużyć sobie na jego zaufanie, co wcale nie jest prostym zadaniem. Zwłaszcza, jeśli niewłaściwie się do niego zabierzemy. Musimy psu pokazać, że z naszej strony nie spotka go żadna krzywda. Dlatego pod żadnym pozorem nie można go bić, sprawiać bólu i podnosić na niego głosu. Nie stosując się do tej rady, możemy jedynie w zwierzęciu wyzwolić strach, który z czasem może przeobrazić się w problemy psychiczne. Poza tym psy zlęknione dość często reagują agresją i to wtedy, kiedy najmniej się tego spodziewamy. Niekoniecznie musi być ona skierowana wobec nas. Równie dobrze zaatakowany może zostać ktoś z domowników lub zupełnie przypadkowa osoba. I tym samym udało nam się przejść do kolejnego punktu związanego z wychowaniem psa, a mianowicie języka ich ciała. Nierzadko możemy zauważyć, że nasi czworonożni przyjaciele potrafią wyczuć, jakie emocje nami aktualnie targają. Dlatego też powinniśmy się odwdzięczyć im tym samym. Musimy nauczyć się, które gesty oznaczają chęć zabawy, odpoczynku, czy potrzeby wyjścia na zewnątrz. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, wystarczy bacznie obserwować psa i odpowiednio reagować.
Czas i zaangażowanie
Wychowanie psa wymaga nakładów nie tylko pracy, ale również czasu. To po stronie opiekuna leży obowiązek zapewnienia mu komfortu psychicznego i fizycznego. Nie może być tak, że przez tydzień staramy się pracować ze zwierzakiem i skoro nie widzimy rezultatów, rezygnujemy. Z czasem uda się nam wypracować pewną rutynę i szkolenia będą po prostu przyjemnością. Każdemu treningowi powinna towarzyszyć metoda pozytywnego wzmocnienia. Czworonogi w dużej mierze swoje zachowanie opierają na skojarzeniach. Dlatego powinniśmy je nagradzać za każdym razem, gdy postąpią zgodnie z naszą komendą, to po pewnym okresie będą wiedzieć, że czeka ich coś przyjemnego. Pies musi zrozumieć, czego od niego oczekujemy, a jakich zachowań nie pochwalamy. Jeżeli będziemy konsekwentni i jednocześnie cierpliwi, to osiągniemy oczekiwane efekty. Z kolei, gdy nasz pupil nie wykonuje komend, to w takim przypadku pozostajemy obojętni. Chociaż ciężko jest wytrwać spojrzenie typu: ja cię tak kocham, pogłaszcz mnie lub daj smakołyk, to musimy sobie z tym poradzić. Pies potrafi wyczuć, że człowiek jest wobec niego uległy, szybko zmięknie i chętnie to wykorzysta. W trakcie wychowania nie możemy pozwolić sobie na żadne ustępstwa. Z drugiej strony nie powinniśmy też przesadzać. Psiaki podobnie jak ludzie potrzebują swojego miejsca, chwili w samotności i możliwości bycia sobą.