Wszystko, co musisz wiedzieć o elektrolitach

elektrolity do picia
Najprościej mówiąc elektrolity to jony soli, występujące w naszym ciele w takich płynach jak osocze, krew czy płyny tkankowe | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Niedobór elektrolitów może prowadzić do poważnych zaburzeń, takich jak skurcze mięśni, osłabienie, problemy z układem nerwowym czy odwodnienie. Dlatego tak ważne jest, aby uzupełniać elektrolity regularnie, szczególnie w przypadku osób uprawiających sport lub po przebytej chorobie, która mogła narazić nas na osłabienie i wycieńczenie. W dzisiejszym artykule zdradzamy wszystko, co warto wiedzieć o elektrolitach.

Czym są elektrolity?

Najprościej mówiąc elektrolity to jony soli, występujące w naszym ciele w takich płynach jak osocze, krew czy płyn tkankowe. Co istotne, elektrolity biorą udział w wielu ważnych procesach, zachodzących w ludzkim organizmie. To one w dużej mierze odpowiadają za prawidłową pracę mózgu czy mięśni, a także innych organów. Utrzymują równowagę w gospodarce wodno-elektrolitowej człowieka.

Za jedne z ważniejszych elektrolitów uznaje się m.in.: potas, magnez, sód czy wapń. Obok nich ważne są także chlorki, które jako aniony zapewniają naszemu organizmowi równowagę kwasowo-zasadową, wspierając też produkcję kwasu solnego w żołądku.

Elektrolity w saszetkach, elektrolity w tabletkach czy elektrolity musujące znajdziesz w Nowa Farmacja

elektrolity dla dorosłych
Elektrolity dla seniora to świetna opcja na uzupełnienie brakujących składników w organizmie, szczególnie np. po biegunce czy problemach żołądkowych, które wywoływały częste wymioty | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Elektrolity do picia — dla kogo?

Elektrolity dla dzieci i elektrolity dla seniora to świetna opcja na uzupełnienie brakujących składników w organizmie, szczególnie np. po biegunce czy problemach żołądkowych, które wywoływały częste wymioty. Takie przypadłości są bowiem prostą drogą do odwodnienia organizmu, a co za tym idzie, prowadzą do niedoboru elektrolitów. Elektrolity tracimy również podczas upałów czy intensywnego treningu, kiedy nasze ciało nadmiernie się poci. Także infekcje wirusowe i inne, w których pojawia się wysoka gorączka, są prostą drogą do tego, by zaburzyć naszą gospodarkę wodno-elektrolitową.

Po elektrolity mogą więc sięgać zarówno dzieci, jak i dorośli. Należy jednak przed ich zastosowaniem skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ zależnie od wieku oraz przypadłości zalecana może być nieco inna dawka. Ponadto szczególną ostrożność przy uzupełnieniu diety o elektrolity na wzmocnienie powinny zachować chorzy z cukrzycą oraz nadciśnieniem.

Jak rozpoznać niedobór elektrolitów?

Zastanawiasz się, jak rozpoznać niedobór elektrolitów i kiedy powinieneś po nie sięgnąć? Do najczęstszych objawów należą: ból głowy, senność, nudności, zaparcia, skurcze mięśni i ich drżenie czy poddenerwowanie. 

Co więcej, zaburzona gospodarka wodno-elektrolitowa może doprowadzić do omdlenia czy nieprawidłowej pracy serca, a nawet łamliwością kości! Dlatego tak ważne jest, by uzupełniać niedobory elektrolitowe. Upewnij się więc, że w twojej domowej apteczce ich nie brakuje.

Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story