Pablo Picasso bohaterem drugiej części telewizyjnej antologii „Geniusz”

pablo picasso
Portret Pabla Picassa (Cannes, Francja, 11 września 1956 r.) Fot. Arnold NewmanGetty Images. (2)

National Geographic ogłosił rozpoczęcie produkcji drugiego sezonu głośnej telewizyjnej antologii „Geniusz”, który będzie poświęcony życiu i twórczości hiszpańskiego malarza Pabla Picassa, jednego z najsłynniejszych i najbardziej wpływowych artystów XX wieku. Nowa odsłona serii zadebiutuje na małym ekranie już w 2018 roku. Pierwszy sezon produkcji „Geniusz”, poświęcony sylwetce Alberta Einsteina, obejrzało na całym świecie ponad 45 milionów widzów, co daje mu największą oglądalność wśród nowych produkcji National Geographic. W sobotę 24 czerwca od godz. 17:10 i niedzielę 25 czerwca od godz. 17:30 będzie można obejrzeć wszystkie odcinki pierwszego sezonu wraz z premierą odcinka finałowego o godz. 21:30.

Wszystko zaczyna się od pomysłu, który potem przeradza się w coś zupełnie innego.

Pablo Picasso

Pablo Diego Jose Francisco de Paula Juan Nepomuceno Maria de los Remedios Cipriano de la Santisima Trinidad Ruiz y Picasso żył 91 lat, a jego kariera artystyczna trwała ponad 80 lat. Przez wiele lat artysta mieszkał we Francji, która stała się jego drugą ojczyzną. Podobnie jak Albert Einstein, który był bohaterem pierwszej części antologii, Picasso postrzegał i interpretował otaczający go świat w śmiały i nowatorski sposób, zmieniając na zawsze postrzeganie sztuki i artystycznych środków wyrazu. Picasso był niezwykle płodnym artystą – jego dorobek obejmuje ponad 50 tys. prac. Najsłynniejsze z nich to „Stary gitarzysta”, czyli słynny obraz z okresu błękitnego, który jest obecnie częścią kolekcji Instytutu Sztuki w Chicago, „Guernica” – dzieło stworzone w hołdzie zbombardowanemu przez faszystów niewielkiemu hiszpańskiemu miasteczku o tej samej nazwie, które obecnie można zobaczyć w Muzeum Reina Sofia w Madrycie oraz kubistyczne „Panny z Awinionu”, do którego pozowała mu jego muza i kochanka Fernande Olivier, wystawiony w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.

Porywczy temperament i niezwykła wena twórcza Picassa były nierozerwalnie związane z jego pełnym zawirowań życiem prywatnym – burzliwymi małżeństwami, licznymi romansami, zmieniającymi się sympatiami politycznymi i przelotnymi fascynacjami. W pierwszej połowie XX wieku Picasso spędzał wiele lat w tętniącym życiem Paryżu, gdzie stał się częścią lokalnej bohemy i poznał znanych pisarzy i artystów m.in. Ernesta Hemingway’a, Coco Chanel, Henriego Matisse’a, Marca Chagalla, Gertrude Stein, Georgesa Braque’a i Jeana Cocteau. Picasso nieustannie wymyślał siebie na nowo, wytyczając nowe trendy w sztuce i przesuwając granice artystycznych środków wyrazu.

Obowiązki głównego producenta najnowszego sezonu pełnić będzie po raz kolejny producent wykonawczy i scenarzysta Ken Biller. Druga część telewizyjnej antologii zostanie wyprodukowana przez wytwórnię Fox 21 Television Studios. W produkcji uczestniczyć będą także spółka Imagine Television (producent serialu „24 godziny” i „Imperium”) i jej producenci wykonawczy – Brian Grazer i Ron Howard, producent wykonawczy Francie Calfo i producentka Anna Culp oraz spółka Madison Wells Media’s OddLot Entertainment. Z jej strony producentkami wykonawczymi będą Gigi Prizker i Rachel Shane. Obowiązki producentów wykonawczych pełnią także Sam Sokolow i Jeff Cooney ze spółki EUE/Sokolow. Zdjęcia rozpoczną się pod koniec tego roku, a serial zadebiutuje na antenie National Geographic Channel w 171 krajach i 45 wersjach językowych już w 2018 roku.

Bardzo cieszymy się, że seria „Geniusz” została doskonale przyjęta przez widzów i krytyków. Z radością przystępujemy do pracy nad drugą częścią antologii. Twórczość Picassa wyznaczała w kulturze nowe trendy w znacznie większym stopniu niż prace współczesnych mu artystów, a my wraz z niezwykle utalentowaną ekipą produkcyjną będziemy mogli pokazać na małym ekranie jego życie i twórczość.

Courtney Monroe, prezes National Geographic Global Networks

Niesamowita historia artysty i wizjonera Pabla Picassa jest doskonałym materiałem na drugi sezon telewizyjnej antologii „GENIUSZ”. Picasso był pionierem malarskiej awangardy i miał ogromny wpływ na sztukę i kulturę swoich czasów. Bardzo cieszymy się, że podobnie jak pierwsza część antologii, drugi sezon serialu, w którym poznamy nieznane fakty z życia genialnego malarza powstanie we współpracy z kanałem National Geographic i wytwórnią Fox 21 Television Studios. 

Ron Howard, producent wykonawczy

Pierwszy sezon był dla nas fantastycznym doświadczeniem i czujemy się teraz dłużnikami Courteney, Carolyn i całej ekipy National Geographic, z którą wspaniale się nam współpracowało. Picasso był niewątpliwie jednym z najbardziej wpływowych artystów ubiegłego wieku, a historia jego życia jest tak ciekawa, że aż trudno uwierzyć, że jest prawdziwa. To doskonały materiał na serial dla Rona, Briana i Kena.

Bert Salkie, prezes wytwórni Fox 21 Television Studios

W pierwszym sezonie serii „Geniusz” w rolach głównych wystąpili Geoffrey Rush jako profesor Einstein, Johnny Flynn jako młody Albert Einstein oraz Emily Watson jako jego druga żona i siostra cioteczna, Elsa Einstein. Produkcja została doskonale przyjęta przez krytyków. Dziennik Los Angeles Times napisał, że „ogląda się ją z przyjemnością”, The New York Times dodał, że serial jest „niezwykle wciągający”, a recenzent San Francisco Chronicle podkreślił, że grający w niej aktorzy „po mistrzowsku wcielili się w swoje role”. Dziesięcioodcinkowa seria „Geniusz” przedstawia kolejne etapy życia Alberta Einsteina – począwszy od wczesnych lat młodości, przez trudne początki kariery naukowej i próby zdobycia uznania w środowisku akademickim, po światową sławę i uznanie.


Materiał partnera zewnętrznego