Obrzeże trawnikowe – pomaga dbać o porządek w ogrodzie

Obrzeże trawnikowe
Montaż obrzeża trawnikowego to świetny sposób na wydzielenie obszarów przeznaczonych do pełnienia różnych funkcji | fot.: materiał partnera

Piękny ogród to marzenie wielu osób, które posiadają własny kawałek ziemi koło domu. Projektowaniu go poświęcają bardzo dużo czasu i starają się, by wysiłki przekładały się na świetne efekty. Niestety często frustrują się, gdy pieczołowicie zaprojektowany ogród zaczyna żyć własnym życiem: trawa wchodzi na alejki, kamienie i kora zmieniają położenie, co nie tylko wygląda nieestetycznie, ale i utrudnia bieżącą pielęgnację ogrodu. Na szczęście może w tym pomóc obrzeże trawnikowe, więc zobacz, gdzie warto go wykorzystać i jaki rodzaj obrzeża najlepiej wybrać.

Obrzeże trawnikowe – gdzie warto go używać?

Montaż obrzeża trawnikowego to świetny sposób na wydzielenie obszarów przeznaczonych do pełnienia różnych funkcji. Doskonale się sprawdza przy wyznaczaniu ścieżek, które będą wysypane kamieniami, oddzieleniu klombów i rabat od trawnika oraz określeniu pasa przeznaczonego na żywopłot. Obrzeże trawnikowe stanowi barierę, która nie pozwala trawie rozrastać się poza teren dla niej przeznaczony oraz przeciwdziała rozsypywaniu się kory czy kamieni poza wyznaczony obszar. To znacznie ułatwia koszenie trawnika i znacznie zmniejsza liczbę miejsc, w których trzeba posiłkować się nożycami do trawy czy podkaszarką.

Jakie obrzeże wybrać?

W sklepach można spotkać bardzo różne rodzaje obrzeży trawnikowych, które różnią się od siebie rozmiarem, sposobem montażu oraz kolorem. Można znaleźć obrzeża wysokości kilkunastu centymetrów, które przypominają niskie płoty. Są one chętnie wybierane nie tylko jako zabezpieczenie przed rozrostem trawy, ale również jako ozdobne wydzielenie rabat czy klombów. Obrzeża te są dostępne w różnych kolorach, więc także i to może stanowić dodatkowy element dekoracyjny w ogrodzie. Nie każdemu jednak pasuje tak widoczna bariera i to z myślą o takich osobach zostały stworzone niskie listwy, które są niemal niewidoczne.

W zależności od pomysłu na wygląd ogrodu można wybrać obrzeża elastyczne lub proste. Działają one na takiej samej zasadzie, tzn. wbija się je w ziemię w wybranym miejscu i w ten sposób robi się barierę pomiędzy dwoma różnymi powierzchniami. Z obrzeży elastycznych można stworzyć np. okręgi wokół drzewek czy krzewów ozdobnych lub wydzielić ścieżki o fantazyjnie falujących kształtach. Miłośnicy prostych geometrycznych kształtów mogą zaś sięgnąć po obrzeża proste, z pomocą których łatwo wyznaczą równe linie wzdłuż prostych ścieżek czy żywopłotu.

Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
,