Clint Eastwood to bez wątpienia ikona kina. Aktor ten należy do grona najbardziej aktywnych postaci Hollywood, ponieważ w swojej kilkudziesięcioletniej karierze zajmował się nie tylko aktorstwem. Zajął się także reżyserią oraz produkcją filmów. Jako młody chłopak marzył o tym, aby zostać znanym sportowcem, gdyż pasjonowała go szczególnie lekkoatletyka. W 1958 roku przyjął jednak jedną z głównych ról w serialu „Rawhide”, od którego rozpoczęła się jego błyskotliwa kariera aktorska. Jego oszczędny i nieco ubogi w emocje sposób gry zafascynował nie tylko widzów, ale również reżyserów.
Droga na szczyt sławy
Clint Eastwood przez pierwsza lata swojej kariery kojarzony był przede wszystkim z westernami, w których tak chętnie był obsadzany. Do dziś chętnie oglądana jest trylogia z jego udziałem „Za garść dolarów„, „Za kilka dolarów więcej” oraz „Dobry, zły i brzydki„, w której wykreował postać nieco brutalnego twardziela mówiącego przez zaciśnięte usta. Przez lata zagrał w wielu kasowych produkcjach, które stały się światowymi hitami i przyniosły mu jeszcze większą popularność. Do kultowych produkcji zaliczyć trzeba przede wszystkim „Tylko dla orłów” (1968), „Złoto dla zuchwałych” (1970), „Brudnego Harry’ego” (1971) czy „Ucieczkę z Alcatraz” (1979). Ma na swoim koncie jednak role, w których pokazuje prawdziwy kunszt aktorski i udowadnia, że świetnie sprawdza się także w zupełnie innych rolach.
Po drugiej stronie kamery
Mimo ogromnej popularności i sukcesów jako aktor Clint Eastwood nieustannie poszukiwał nowych wyzwań. W latach 70. zaczął samodzielnie reżyserować filmy, w których najczęściej sam grał główne role. Pozostał wierny przede wszystkim westernom, które znał od podszewki. Jednymi z najbardziej znanych tytułów wyreżyserowanych przez Eastwooda są „Wyjęty spod prawa Josey Wales” (1976), „Bronco Billy” (1980). W 1992 roku do kin trafił film „Bez przebaczenia„, za który został uhonorowany Oscarem. W jego filmach widać ewidentnie zamiłowanie do tradycji oraz pielęgnowanie zanikających wartości, takich jak męstwo czy nieustanne poszukiwanie sprawiedliwości.
Od lat 90. jego filmy są jednak zdecydowanie łagodniejsze. Porusza w nich różnorodną tematykę i porusza trudne tematy. Do najlepszych filmów, których jest nie tylko reżyserem, ale także producentem można zaliczyć poruszające dramaty „”Co się wydarzyło w Madison County” (1995), „Rzeka tajemnic” (2003), „Za wszelką cenę” (2004) czy „Gran Torino” (2008). Ostatnie filmy twórcy to często gorzkie i przewrotne spojrzenie na współczesny świat.
Clint Eastwood to niewątpliwie postać ikoniczna. Grani przez niego bohaterowie na stałe zapisali się na kartach historii światowej kinematografii. O jego niesamowitej pozycji może świadczyć także fakt, że Amerykański Instytut Filmowy uznał go za „skarb narodowy”. Jego łagodny głos oraz minimalistyczny i nieco szorstki wygląd kojarzą bowiem praktycznie wszyscy. Jest także kompozytorem muzyki do większości swoich filmów, co czyni go jeszcze bardziej wszechstronną osobowością.
SKI