W poniedziałek w Warszawie odbyła się uroczysta premiera nowego filmu Krzysztofa Zanussiego „Eter”. Międzynarodowa produkcja była wcześniej prezentowana na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Busan, 34. Warszawskim Festiwalu Filmowym, Festiwalu Camerimage oraz Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rzymie. „Eter” w kinach pojawi się już w najbliższy piątek, 30 listopada. W rolach głównych Jacek Poniedziałek i Andrzej Chyra.
Zobacz Jacka Poniedziałka w niepokojącym fragmencie filmu:
Reżyser, Krzysztof Zanussi, tak mówi o filmie:
– „Eter”, mimo kostiumu, nie jest widowiskiem – przeciwnie, stawiam na opowieść ascetyczną, omijając liczne drastyczności, które powinny pojawiać się bardziej w wyobraźni widza aniżeli dosłownie na ekranie. Film ma wiele odniesień do historii, ale są to odniesienia przybliżone. Opowieść dziejąca się na dawnych polskich kresach zawiera elementy etniczne – obecna jest Polska, Rosja, Ukraina i ludy Austro-Węgier.
Jacek Poniedziałek podkreśla, jak ważny jest aspekt dobra i zła w filmie:
– Myślę, że postać, którą gram w filmie „Eter” żyje w pewnym chaosie pojęciowym. Chociaż jest niewierzący decyduje się na pewnego rodzaju dialog – czy jest to bóg, czy też szatan przekonają się Państwo w filmie. Oczywiście jest to metafora. W każdym z nas tkwi element zła i dobra. Są w nas emocje, nad którymi nie jesteśmy w stanie zapanować. Jeśli jesteśmy wierzący możemy je interpretować jako boga lub szatana. Ja uważam, że to część ludzkiej natury.
Akcja „Eteru” rozgrywa się na początku XX wieku, na Podolu. Lekarz (Jacek Poniedziałek) pasjonuje się eterem – substancją uśmierzającą ból i odbierającą świadomość, tajemniczą i śmiertelnie niebezpieczną. Gdy ofiarą jej działania pada młoda dziewczyna, lekarz zostaje skazany na śmierć. Niespodziewanie udaje mu się uniknąć stryczka. Doktor znajduje pracę w zaborze austriackim, w wojskowej twierdzy dowodzonej przez komendanta (Andrzej Chyra). Poza oficjalną praktyką, na własną rękę ponownie zaczyna prowadzić coraz dziwniejsze eksperymenty: na żywych i na umarłych. Obsesyjnie doskonali swoją wiedzę o eterze pozwalającym manipulować bólem, pożądaniem i wolą poddanych mu ludzi. Jaką cenę przyjdzie mu zapłacić za próbę zawładnięcia ludzkim umysłem?
W sieci dostępny jest zwiastun filmu:
W filmie znalazła się międzynarodowa obsada: Jacek Poniedziałek, Andrzej Chyra, Zsolt László, Ostap Vakuliuk, Małgorzata Pritulak, Maria Riaboshapka. Za montaż odpowiada Milenia Fiedler, laureatka Orła – Polskiej Nagrody Filmowej za film „Weiser” i gdyńskich Złotych Lwów („Weiser” i „Czas zdrady”). Joanna Macha, scenografka filmu, to laureatka Orła i Złotych Lwów za „Wenecję”. Autorką kostiumów jest Katarzyna Lewińska, ubiegłoroczna laureatka Europejskiej Nagrody Filmowej za „Pokot” (jak również Złotych Lwów za „W ciemności”, „Sponsoring” i „Boisko bezdomnych”).
ETER w kinach 30 listopada 2018 r.
- Reżyseria: Krzysztof Zanussi
- Scenariusz: Krzysztof Zanussi
- Zdjęcia: Piotr Niemyjski
- Muzyka: Richard Wagner
- Montaż: Milenia Fiedler
- Scenografia: Joanna Macha
- Kostiumy: Katarzyna Lewińska
- Charakteryzacja: Karolina Kordas
- Dźwięk: Maria Chilarecka/Bartłomiej Woźniak
- Kierownictwo produkcji: Andrzej Besztak
- Obsada: Jacek Poniedziałek, Andrzej Chyra, Zsolt László, Ostap Vakuliuk, Małgorzata Pritulak, Maria Riaboshapka
- Producent: Krzysztof Zanussi, Janusz Wąchała
- Produkcja: Studio Filmowe TOR
- Producent wykonawczy: Janusz Wąchała
- Koprodukcja: Interfilm Production Studio (Ukraina), Laokoon Filmgroup (Węgry), Studio Uljana Kim (Litwa) z udziałem Revolver, Bielle Re (Włochy), Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych , Telewizja Polska S.A., Canal+, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Lithuanian Radio and TV
- Film powstał przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ukrainian State Film Agency, , Hungarian Film Fund, Hungarian Film Incentive, Lithuanian Film Centre, Friuli Venezia Giulia Film Commission
Materiał partnera zewnętrznego