Filmy o chorobach psychicznych, które na zawsze zapadają w pamięć

tasma filmowa popcorn
Losy bohaterów, którzy musza się zmagać z dysfunkcjami psychicznymi, fascynują widzów na całym świecie, a jednocześnie pozwalają chociaż częściowo zrozumieć osoby z takimi problemami| fot.: stock.adobe.com

Tematyka chorób psychicznych jest od wielu lat jedną z najczęściej podejmowanych w kinie. Losy bohaterów, którzy musza się zmagać z dysfunkcjami psychicznymi, fascynują widzów na całym świecie, a jednocześnie pozwalają chociaż częściowo zrozumieć osoby z takimi problemami. Jakie są najlepsze filmy w tej tematyce i co sprawia, że są tak cenione wśród kinomanów?

Wybitne jednostki

Historia zna wiele przypadków osób, które w swoim niezwykłym życiu zmagały się z chorobami psychicznymi. Najlepszym przykładem takiej postaci jest wybitny matematyk John Nash, o którego losach opowiada film z 2001 roku pod tytułem „Piękny umysł”. Jest to biografia naukowca, który przez większą część swojej kariery zawodowej zmagał się z jedną z najpoważniejszych chorób psychicznych – schizofrenią paranoidalną. Przykład Nasha, w którego postać wcielił się zdobywca Oscara Russel Crowe, nie jest odosobniona pod względem ukazania wpływu zaburzeń psychicznych na osiągnięcia w życiu zawodowym. Podobny temat podejmuje też Darren Arronofsky w filmie „Czarny łabędź”. Ta niezwykle głośna produkcja opowiada historię młodej kobiety, która starając się o główną rolę w przedstawieniu baletowym, coraz bardziej pogrąża się w swojej chorobie psychicznej. Oba filmy podejmują ważny temat ukazania trudu funkcjonowania osób zmagających się z takimi zaburzeniami w codziennym życiu, co jest szczególnie ważne biorąc pod uwagę, że jest to często unikany podczas rozmów temat tabu.

Choroba nie do końca na poważnie

Filmy podejmujące temat chorób psychicznych można podzielić na dwie główne kategorie, czyli na te poruszające zagadnienie w sposób poważny i stonowany oraz filmy bardziej humorystyczne. Do tej drugiej grupy można zaklasyfikować „Miłość Larsa”, czyli historię samotnego mężczyzny, który decyduje się na związek z plastikowym manekinem. Absurd zdarzeń przedstawianych na ekranie jest jeszcze bardziej prawdziwy, ukazując w luźny sposób trud życia z różnego rodzaju zaburzeniami, a przy tym jednocześnie poruszający. Również „Poradnik pozytywnego myślenia” w reżyserii Davida O. Russela podejmuje temat radzenia sobie z depresją, czyli z jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku, wplatając w fabułę wątki komediowe.

Zakład psychiatryczny – nie taki straszny jak go malują

Nieodłącznym elementem z jakim kojarzone są choroby psychiczne są szpitale i zakłady przeznaczone dla osób cierpiących na tego rodzaju zaburzenia. W historii kinematografii wiele filmów próbowało przedstawić na ekranie obraz tego rodzaju miejsc. Najbardziej znanym filmem z tej kategorii jest „Lot nad kukułczym gniazdem”, czyli historia beneficjentów zakładu zamkniętego, którzy okazują się bardziej ludzcy, niż większość „normalnych” ludzi. „Przerwana lekcja muzyki” z Winoną Ryder i Angeliną Jolie skupia się na osobach z pogranicza borderline, czyli chorobie mało znanej lecz dotykającej dużego odsetka populacji. Niektóre produkcje koncentrują się na ukazaniu pacjentów ośrodków zamkniętych z perspektywy lekarzy i terapeutów. Mowa tutaj o świetnych filmach pod tytułem „Przebudzenia” i „K-Pax”, które pozwalają nam wczuć się w rolę osób próbujących pomóc pacjentom zaburzonym psychicznie. Pozwala to na wytworzenie jeszcze większych pokładów empatii i zrozumienia, co jest szczególnie ważne dla społecznej akceptacji zaburzeń tego rodzaju.

Filmy o chorobach psychicznych niosą ze sobą nie tylko ładunek informacyjny, uświadamiając widzów w temacie złożoności ludzkiego umysłu, ale też pozwalają poczuć emocje, takie jak współczucie i empatię dla osób zaburzonych. Z tego powodu warto oglądać i znać filmy, które podejmują w swojej treści ten ważny społecznie temat.

PKU

Tags from the story