Japońska popkultura bije rekordy popularności na całym świecie, a charakterystyczna kreska komiksów i animacji z Kraju Kwitnącej Wiśni często gości także w polskich mediach i księgarniach. Jeśli i Ty chciałbyś przyjrzeć się jej bliżej, zacznij od zgłębienia podstaw: przed Tobą pigułka informacji na temat mangi i anime!
Manga – co to jest?
Manga to japońska sztuka komiksu, wywodząca się z połączenia krajowej techniki plastycznej ukiyo-e oraz zachodnich trendów rysowniczych. Forma, którą znamy dziś, narodziła się w latach 40. XX wieku – klasyczne mangi wydawane są w cyklicznie ukazujących się magazynach, a poza okładką i kilkoma pierwszymi stronami ich rysunki są wyłącznie czarno-białe.
W odróżnieniu od komiksu zachodniego manga pełni w japońskiej kulturze funkcję bliższą dziełom literackim – traktuje się ją jako formę powieści i pełnoprawną dziedzinę sztuki. Autorzy mangi tworzą dzieła przeznaczone dla czytelników w każdym wieku, często nie stroniąc od tematów kontrowersyjnych, brutalnych scen przemocy i mniej lub bardziej zawoalowanej erotyki.
Anime – co to jest?
Dla Japończyków termin „anime” oznacza wszystkie animowane filmy i seriale; reszta świata wyróżnia tym określeniem produkcje japońskie i ich charakterystyczny styl. Podobnie jak w przypadku mangi, świat anime jest bardzo szeroki i różnorodny: mieszczą się w nim tytuły dla dzieci i dorosłych, produkcje przynależne do wszystkich gatunków filmowych, tworzone zarówno na podstawie oryginalnych scenariuszy, jak i adaptacji komiksów.
W przeszłości animatorzy rysowali kolejne kadry ręcznie, tak samo, jak autorzy mangi. Dziś coraz większą część rynku przejmuje grafika cyfrowa, a największe studia producenckie zatrudniają setki pracowników i notują wielomilionowe przychody. Wiele pełnometrażowych filmów anime, w tym „Księżniczka Mononoke”, „Ghost in the Shell” czy „Spirited Away: W krainie bogów” ma swoje stałe miejsce w światowej historii kinematografii.
Anime vs manga – podobieństwa i różnice
Podstawową różnicą między obiema wymienionymi dziedzinami sztuki jest ich nośnik: manga utrwalona jest na papierze, zaś anime na taśmie filmowej. Związki między obydwoma gatunkami są wyraźnie widoczne na płaszczyźnie wizualnej. Uproszczona kreska, postacie o dużych oczach i wyrazistej ekspresji mimicznej wyróżniają zarówno japoński komiks, jak i animację. Do wspólnych cech mangi i anime niewątpliwie zaliczyć można także ich globalną popularność – japońska popkultura jest wspaniałą wizytówką swojego kraju na całym świecie!
Materiał partnera