Rok 2020 upływa pod znakiem koronawirusa, który skutecznie zablokował lub przesunął większość wydarzeń kulturalnych, nie tylko w kraju ale i na całym świecie. Epidemia nie oszczędziła kin, teatrów ani koncertów. Na szczęście sytuacja ta nie wpłynęła szczególnie dewastująco na rynek literacki, dzięki czemu już niedługo doczekamy się kilku niezwykle ciekawych premier książkowych. Oto kilka z najciekawszych jesiennych i zimowych nowości wydawniczych.
Szczepan Twardoch „Pokora”
„Pokora” to najnowsza propozycja literacka jednego z najpopularniejszych obecnie polskich autorów, czyli Szczepana Twardocha. Premiera książki ma się odbyć dokładnie 16 września, choć przedsprzedaż ruszyła już miesiąc wcześniej a sama książka zdobywa coraz większą popularność. Akcja nowej powieści autora „Króla” oraz „Królestwa” rozgrywać się będzie w przeszłości, a dokładnie około 100 lat temu, na terenie Niemiec i Górnego Śląska. Głównym bohaterem powieści będzie porucznik Alojz Pokora, który po wyjściu z jednego z berlińskich szpitali będzie musiał stawić czoła nowej, powojennej rzeczywistości, która tworzy się na jego oczach. „Pokora” to wielowątkowa opowieść o wojnie, rewolucji i miłości, rozgrywająca się między tak podzielonymi społecznie i etnicznie mieszkańcami Górnego Śląska. To historia opowiadająca o pożądaniu i władzy oraz o cenie, jaką trzeba zapłacić w walce o swoja godność.
Małgorzata Gutowska –Adamczyk „Nieznajoma. Osiedle Sielanka”
„Nieznajoma. Osiedle Sielanka” to początek nowej serii autorki niezapomnianej „Cukierni pod Amorem”, której premiera zapowiedziana została na pierwszy dzień września. Akcja powieści rozgrywa się na jednym z warszawskich osiedli, gdzie do nowo powstałych apartamentowców wprowadzają się nowi lokatorzy burząc spokój starych mieszkańców ulicy. Wydarzenie to rozpoczyna cichą wojnę między dawnymi a nowymi mieszkańcami, reprezentującymi dwa różne światopoglądy i podejścia do życia. Nowa propozycja Małgorzaty Gutowskiej – Adamczyk to niezwykle barwna opowieść pełna uniwersalnych prawd o nas samych, przeplatana dużą dawką humoru i dynamicznych wydarzeń z życia mieszkańców osiedla. To opowieść o codzienności i trudnych relacjach międzyludzkich, w której każdy znajdzie coś dla siebie.
Mariusz Sepioła „Klerycy. O życiu w polskich seminariach”
Książka klerycy, której premiera przewidziana została na dzień 14 października to reportaż o różnych obliczach polskiego Kościoła ukazana dzięki rozmowom z byłymi i obecnymi klerykami. Autor, który jest jednym z najlepszych twórców reportaży w Polsce reklamuje ją jako zbiór całkowitych prawd o życiu w polskich seminariach duchownych. „Klerycy” to książka, w której znajdziemy odpowiedzi na najbardziej nurtujące nas pytania dotyczące codzienności za murami seminarium, nie pomijająca tych najtrudniejszych tematów, takich jak homoseksualizm, molestowanie, skandale obyczajowe czy polityka. Autor rozprawia się w niej z wieloma mitami dotyczącymi życia księży oraz rzuca nowe światło na pobudki, dla których wielu mężczyzn decyduje się wstąpić do tego specyficznego świata. „Klerycy” to opowieść o niezwykle ciekawym i na co dzień niedostępnym dla nas świecie, który skrywa wiele tajemnic, o których przeciętny katolik nie ma najmniejszego pojęcia.
MKA