Rozwój dziecka uzależniony jest od wielu czynników. Głównym z nich jest dostarczanie młodemu człowiekowi odpowiednich bodźców do nauki i doświadczania. Dzięki prawidłowo dobranym metodom możliwe jest wspomaganie rozwoju intelektualnego, emocjonalnego, wychowawczego, jak i fizycznego. Wśród znanych i popularnych technik edukacji maluchów jest wykorzystanie książeczek dla dzieci. W jaki sposób książki i czytanki wpływają na umysł, psychikę i sprawność najmłodszych? Jakie można wyróżnić najciekawsze nowości książkowe dla dzieci? Dlaczego właśnie one zajmują wysoką pozycję w bibliotecznym zbiorze?
Znaczenie książek w rozwoju młodego człowieka
Czytanie maluchowi, oglądanie z nim obrazków i innych ilustracji z pewnością rozwinie wiele jego sfer życiowych. Dzięki odpowiednio dobranym treściom możliwe jest kształtowanie pamięci, logicznego myślenia, kreatywności czy pomysłowości. Zabawa z książką ponadto przyczyni się do kształcenia aparatu mowy i słuchu, wzbogacania zasobu słów oraz wypowiadania się. Ciekawa książka zachęci każdego brzdąca do nauki i zdobywania różnego rodzaju doświadczeń. Wspólne czytanie przybliży również do siebie członków rodziny, będzie sposobem na wyciszenie się i zaśnięcie lub wpajanie zasad prawidłowego postępowania.
Wśród najbardziej pożądanych pozycji są książki edukacyjne, jednakże posiadające ciekawą treść i przyciągającą stronę wizualną. Książki z morałem bawią, jednocześnie ucząc zasad przyzwoitego zachowania.
Nowe propozycje ciekawych książeczek dla dzieci
Obecny rynek oferuje swoim odbiorcom wiele propozycji. Jak wybrać tę najlepszą dla swojego dziecka? Kupując książkę warto dobrać ją przede wszystkim do wieku malucha, poziomu jego rozwoju, zainteresowań oraz zasad moralnych opiekunów.
Wśród najnowszych propozycji ciekawych i cenionych książek dla dzieci znajdują się:
- „Jak ratowaliśmy Wigilię” – autorstwa Ellen Carlson. To bardzo ciekawa propozycja na czasie. Opowiada o tradycjach Bożo Nardzeniowych, które odkrywane są dzień po dniu. Podzielone na 25 rozdziałów opowiadania uzupełniają piękne ilustracje zaprojektowane przez Cecilię Heikkila. Ta niesamowita książka adwentowa przykuje uwagę każdego młodego odbiorcy. Głównym bohaterem opowieści jest chłopiec o imieniu Tim. Młodzieniec nie może doczekać się Świąt, a zadanie wyznaczone w szkole przywodzi mu na myśl pewien pomysł. Jaki?
- „Klimat” – autorstwo Boguś Janiszewski, ilustracje Max Skorwider. Najnowsza propozycja serii książek „To o czym dorośli Ci nie mówią” opowiada o problemach związanych z klientem – czyli jakże obecnym i burzliwym w ostatnich czasach tematem. Opowieść rozpoczyna się od wyjaśnienia młodemu czytelnikowi skąd wzięło się życie i co potrzebne jest do jego kontynuowania. Prosty przekaz, dostosowany do wieku najmłodszych zachęca do dalszego studiowania lektury. Opisy uzupełniają piekę obrazki, które jeszcze bardziej podnoszą powagę problemu.
- „Fascynujące eksperymenty naukowe” – to propozycja dla nieco starszych dzieci, które ciekawe są świata i różnego rodzaju doświadczeń. Książka zawiera wiele różnorodnych eksperymentów, które może wykonać każde dziecko. Zabawa proponowana przez autorów wzbogaci wiedze malucha, jak również poprawi jego manualność i cechy motoryczne.
- Innymi, cenionymi propozycjami są: „Charlie ciuch – ciuch” – Beryl Evans, „Kiedy nie możemy się przytulić”, „mój dom” czy „Miasto Potwór”
MJA