Podróże z literaturą: oto miejsca, które zwiedzisz w towarzystwie wielkich pisarzy

Stambuł Orhana Pamuka
Stambuł Orhana Pamuka | fot.: Fotolia

Każdy obieżyświat wie, że dobra książka to świetny towarzysz podróży. Tym bardziej, jeśli na jej kartach odkrywamy żywy obraz celu naszej wyprawy odmalowany piórem wybitnego pisarza. Centrum lotnicze Sky4Fly.net prezentuje 4 miasta, które warto zwiedzać z książką w ręku.

Zakopane Stanisława Ignacego Witkiewicza

Choć Witkacy dorastał w cieniu sławnego ojca, Stanisława seniora, twórcy stylu zakopiańskiego w architekturze, to udało mu się wpisać w świadomość rodowitych górali niezwykłą twórczością i ekscentrycznym zachowaniem. Dziś postać skandalizującego artysty stanowi nieodłączny element zakopiańskiej historii. Najpełniejszy obraz Zakopanego znaleźć możemy w jego epistolografii, w której nie tylko dzielił się ze swymi korespondentami miłością do gór, ale i serdecznie zapraszał, by wraz z nim spędzali czas w artystycznej stolicy Polski.

Willa „Witkiewiczówka” przy ulicy Antałówka 6 oraz Teatr Witkacego to obowiązkowe punkty dla każdego, kto pragnie zwiedzać Zakopane śladami autora Pożegnania jesieni – opowiada Piotr Chalimoniuk ze Sky4Fly.net.

Willa Witkiewiczówka przy ulicy Antałówka 6
Willa „Witkiewiczówka” przy ulicy Antałówka 6 | fot.: infoWire

Nowy Jork Janusza Głowackiego

Janusz Głowacki to polski pisarz, który w Stanach Zjednoczonych mieszka od lat 80. Nie dziwi zatem, że jak mało kto potrafił w niebanalny sposób sportretować jedno z najwspanialszych miast świata. Jego powieść Good night, Dżerzi z 2010 roku została oparta na biografii innego polskiego pisarza – Jerzego Kosińskiego, który podobnie jak Głowacki znaczną część życia spędził w mieście nad rzeką Hudson. Przemierzając dzielnice Nowego Jorku w towarzystwie tej książki, odkryjemy świat, w którym spełniają się wszystkie marzenia. Tak opisuje Amerykę jeden z bohaterów: „U nas, jak w szpitalu wariatów, wybierasz sobie, kim chcesz być i jesteś”.

Nowy Jork Janusza Głowackiego
Nowy Jork Janusza Głowackiego | fot.: Fotolia

Stambuł Orhana Pamuka

Kiedy w 2006 roku Pamuk otrzymał literacką Nagrodę Nobla, tylko nieliczni z polskich czytelników kojarzyli nazwisko tureckiego pisarza. Wydana w 2008 roku powieść Muzeum niewinności, podobnie jak poprzednie książki tego autora, za miejsce akcji wybiera rodzinne miasto pisarza – Stambuł. Urzekające magicznym pięknem miejsce zostaje przedstawione czytelnikom jako przestrzeń ścierania się poglądów konserwatywnych z nowoczesnymi. Orientalna podróż jest tym bardziej fascynująca, że naszym przewodnikiem jest zakochany w znacznie młodszej kobiecie Kemal. Każde ze sportretowanych w książce miejsc jest pomnikiem niespełnionej miłości.

W 2012 roku Pamuk otworzył w Stambule prawdziwe Muzeum Niewinności, które stanowi unikatowy projekt artystyczny. To niezwykłe miejsce, w którym literacka fikcja zamienia się w rzeczywistość, a zwiedzający mogą oglądać przedmioty, które jako rekwizyty miłości opisane zostały pierwotnie na kartach powieści – opowiada Piotr Chalimoniuk ze Sky4Fly.net.

Praga Milana Kundery

Choć czeski pisarz już kilkadziesiąt lat temu odciął się od czeskiej literatury i zaprzestał pisania w swoim narodowym języku, to akcja wielu jego powieści toczy się w stolicy Czech. Jedną z najbardziej znanych w dorobku twórcy jest Nieznośna lekkość bytu, która została zekranizowana już w 4 lata po publikacji – w 1988 roku. Opowiada ona historię miłosną Tomasza i Teresy, dla której tło stanowią wydarzenia Praskiej Wiosny 1968 roku. Książka opisuje trudną historię Pragi i odkrywa przed czytelnikiem realia życia czeskich intelektualistów tamtego okresu. Odmalowane przez Kunderę miejsca, jak chociażby praski dworzec, po dziś dzień chętnie odwiedzają miłośnicy jego twórczości.

Praga Milana Kundery
Praga Milana Kundery | fot.: Fotolia

@infoWire