Wkrótce wyjeżdżasz na zagraniczne wakacje lub udajesz się na migrację zarobkową? A może po prostu nawiązujesz transakcje z kontrahentami, których siedziba znajduje się poza granicami kraju? W każdym z tych przypadków staniesz przed koniecznością wymiany waluty. W przeciwnym razie zostałbyś obarczony ogromnymi kosztami przewalutowania. Nie unikniesz tego między innymi w przypadku wypłat z bankomatów za granicą czy płatności dokonywanych kartą. Ofertę wymiany walut posiadają wszystkie popularne banki w Polsce. Czy jednak warto z niej skorzystać, a jeśli nie, to jaka istnieje alternatywna opcja?
W banku tanio nie będzie…
Przede wszystkim wymienianie walut w instytucjach bankowych jest nieopłacalne pod względem finansowym. Sytuacja pogorszyła się jeszcze bardziej od momentu, kiedy banki zostały obarczone przez rząd dodatkowymi podatkami. Instytucje te oczywiście nie mogły pozwolić sobie na spadek zysków, dlatego koszty przerzuciły na klientów. Tracimy nie tylko ze względu na standardowy spread (różnicę pomiędzy kursem kupna i sprzedaży) wynoszący zwykle kilka procent, lecz także musimy zapłacić dodatkową marżę (powiększającą spread) naliczaną przez bank. Sporadycznie pojawiają się promocyjne oferty wymiany po atrakcyjnych kursach. Jednak długi czas, jaki musimy poświęcić na ich odnalezienie sprawia, że staje się to mocno uciążliwe.
Jeszcze do niedawna osoby spłacające kredyt w bankach nie miały wyboru. Musiały godzić się na regulowanie rat na nieopłacalnych warunkach proponowanych przez bank. Ucierpieli na tym zwłaszcza frankowicze. Odkąd wprowadzono ustawę antyspreadową w 2011 roku, to wyłącznie od samego kredytobiorcy zależy, skąd pozyskuje walutę na spłatę kredytu. Dzięki temu nie trzeba już narażać się na ogromne straty finansowe, wynikające ze spreadu.
Czy bankowa wymiana walut jest bezpieczna?
Kiedy decydujesz się na zawarcie transakcji z bankiem nie musisz obawiać się oszustwa, a czas potrzebny na dokonanie wymiany walutowej jest stosunkowo krótki. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że Twoje pieniądze w formie gotówki mogą paść łupem złodziei, zanim dowieziesz je do banku. O ile w przypadku małych kwot nie ma powodów do paniki, to już przy większych sumach sprawa zaczyna być poważna. Lepiej więc dmuchać na zimne – tym bardziej, że można wymienić walutę bez wychodzenia z domu.
Poznaj możliwości jakie niosą platformy wymiany społecznościowej
Z wymienionych wyżej powodów warto poszukać innej metody wymiany walut. Największe oszczędności możesz sobie zapewnić, jeżeli skorzystasz z oferty serwisów społecznościowych online. Są to platformy, które gromadzą wiele tysięcy zarejestrowanych użytkowników, którzy chcą zawierać transakcje po korzystnych kursach. Co istotne, mogą oni sami proponować warunki wymiany i są zwolnieni ze spreadu. Jak to działa? Po prostu zakładasz konto walutowe w banku, zasilasz elektroniczny portfel, zamieszczasz ofertę i czekasz na jej akceptację przez innego użytkownika. Zaoszczędzisz czas, jeśli w bazie już znajduje się ofertą, która spełnia Twoje oczekiwania. Wszystko zajmie Ci nie więcej niż kilkanaście minut.
Podsumowanie
Nie pozwól więc sobie na ponoszenie niepotrzebnych opłat związanych z wymianą walut. Możesz ich uniknąć, jeśli zaufasz elektronicznym platformom społecznościowym. Największa spośród nich – dostępna na stronie https://www.walutomat.pl/, liczy już ponad 246 tysięcy użytkowników. Opłata jaką poniesiesz wyniesie tylko 0,2% od transakcji, a może być jeszcze obniżona do 0,06% – klient uzyskuje wtedy tzw. rabat od obrotu.
Materiał partnera zewnętrznego