Zapewnienie bezpieczeństwa małemu dziecku w czasie jazdy samochodem powinno być priorytetem rodziców. Powinni oni zwracać uwagę na parametry techniczne, dopasowanie do samochodu, rodzaj homologacji, a także pozytywnie zaliczone testy zderzeniowe w renomowanym laboratorium badawczym. Mowa tu o Teście Plus, ADAC, a także TUV. Pozostaje więc zasadnicze pytanie: jaki model fotelika wybrać dla niemowlęcia – montowany przodem czy tyłem?
Siły działające na głowę i szyję dziecka podczas jazdy – fotelik RWF nawet 5 razy bezpieczniejszy. Kup go w sklepie dla niemowląt
Stosunek masy głowy do reszty ciała zmienia się wraz z wiekiem. U dorosłego wynosi 6%, a u niemowlęcia w wieku 9 miesięcy 25%. Do tego dochodzą jeszcze bardziej wiotkie mięśnie oraz obecność ciemiączka. Wszystko to sprawia, że wypadek może być dla dziecka tragiczny w skutkach, zwłaszcza jeśli podróżuje przodem do kierunku jazdy. Musicie wiedzieć, że w przypadku fotelików RWF na głowę i szyję dziecka działa wielokrotnie mniejsza siła, co może mu uratować życie. Siły działające na szyję są nawet 4-5 razy mniejsze. Warto wiedzieć, że Test Plus mierzy siłę graniczną która może działać na głowę i szyję dziecka, aby nie doszło do przerwania rdzenia kręgowego, kalectwa czy śmierci. Taki test pozytywnie przechodzą jedynie foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy. Doskonałej jakości modele, także te, które pozytywnie przeszły Test Plus oferuje sklep dla niemowląt Smile. Na pewno znajdziesz odpowiedni model fotelika. Są one wyposażone w specjalny pałąk, który pełni funkcję ochronną w czasie zderzenia.
Fotelik z uniwersalnym montażem – alternatywa na dłuższy czas
Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz wybrać fotelika montowanego tylko tyłem do kierunku jazdy bądź chcesz zaoszczędzić nieco na tym elemencie, ale jednocześnie zadbać właściwie o zdrowie i bezpieczeństwo dziecka, to możesz zdecydować się na fotelik z uniwersalnym montażem. Są to zwykle foteliki z grup mieszanych, np. 0-36 kg. Taki fotelik będzie również odpowiedni dla niemowlaka. Oczywiście musisz zwrócić uwagę, jaką ocenę dostał chociażby w testach ADAC, czy jest wyposażony w ochronę przed uderzeniem bocznym, a także czy posiada odpowiednią regulację zarówno w zakresie wysokości, jak i szerokości. Warto przy tym wiedzieć, że takie modele można montować przodem w przypadku niemowląt, które potrafią już siedzieć. Jednak najlepiej wzorem Szwedów przewozić dziecko tyłem nawet do 5 czy 6 roku życia.
Fotelik z i-Size oraz top tether – zmniejszy ryzyko zbyt dużego pochylenia podczas kolizji i uszkodzenia czy nawet zerwania odcinka szyjnego
Jeśli nie fotelik RWF z grupy do 9 kg, to odpowiedni będzie model, który posiada normę i-Size. Dzięki temu prawdopodobnie będzie pasował do kanapy samochodowej. Niemniej jednak istotne znaczenie ma tutaj obecność mocowania ISOFIX. W przypadku niemowląt trzeba zredukować siły działające na głowę i szyję. Dlatego obok ISOFIX należy zastosować pas top tether, który mocuje się w miejscu oznaczonym kotwicą. Taki element może nawet o 20% zmniejszyć siłę oddziaływania na głowę i szyję dziecka w trakcie wypadku.
Fotelik wyposażony w specjalną wkładkę dla niemowlęcia – lepsze dopasowanie to większa ochrona
Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt, a mianowicie wkładkę dla niemowlęcia czy noworodka. Warto wiedzieć, że wiele modeli fotelików samochodowych jest w nie zaopatrzonych. Dzięki temu można zapewnić optymalny kąt podparcia małemu dziecku. Fotelik powinien rozkładać się niemal do pozycji leżącej, zapewniając niemowlakowi najwyższy komfort, wszak do 6 czy nawet 8 miesiąca życia nie potrafi jeszcze stabilnie siedzieć.
Jaki zatem fotelik wybrać dla niemowlęcia. Zdecydowanie rekomendujemy ten z grupy podstawowej do 9 kg, montowany tyłem do kierunku jazdy. Nie jest istotne czy montuje się go na bazę ISOFIX czy pasami samochodowymi, bo specjalne prowadnice ułatwiają prawidłowy montaż. Jeśli chcecie zaoszczędzić na foteliku, to możecie się pokusić o model, nawet 0-36 kg. Pamiętajcie jednak by zwrócić uwagę na obecność wkładki dla niemowlęcia, a także dobrych ocen w testach zderzeniowych.
Materiał partnera