Kobiety, które marzą o posiadaniu dziecka, ale zmagają się z poważnymi problemami ginekologicznymi lub obciążeniami genetycznymi, często nie są w stanie zajść w naturalną ciążę. Niektóre z nich nie posiadają już swoich komórek jajowych lub ich komórki są niewystarczające nawet do przeprowadzenia udanej procedury zapłodnienia pozaustrojowego in vitro. Czy istnieje jeszcze jakieś rozwiązanie, które pozwoli im spełnić marzenie o macierzyństwie, cieszyć się ciążą i narodzinami dziecka? W takich sytuacjach niepłodne pary mogą skorzystać z dodatkowej opcji leczenia niepłodności jaką jest metoda in vitro z dawstwem komórek jajowych. Jest to bezpieczna procedura, która pomogła już niejednej kobiecie zostać mamą.
Czym jest in vitro z komórką dawczyni?
Zabieg in vitro z komórką jajową dawczyni jest podobny do zwykłej procedury zapłodnienia pozaustrojowego, natomiast główna różnica polega na tym, że stymulacja jajników za pomocą terapii hormonalnej, punkcja jajników i pobranie komórek jajowych odbywa się u dawczyni. Pozyskane w ten sposób komórki jajowe są następnie zapładniane w warunkach laboratoryjnych wcześniej pobranym nasieniem partnera biorczyni. Dopiero sam transfer in vitro zarodka do jamy macicy odbywa się u biorczyni. Czasami lekarz może zalecić jej przyjmowanie określonych leków, aby mogła być bardziej przygotowana na zagnieżdżenie się zarodka. Co więcej do zapłodnienia, mogą być wykorzystane zarówno mrożone, jak i świeże komórki jajowe dawczyni.
Przy tym warto wyjaśnić, jedną kwestię, która często pojawia się przy tym temacie. Czy para będzie wiedziała, kim jest dawczyni? Według polskiego prawa procedura in vitro z wykorzystaniem komórki dawczyni jest w pełni anonimowa. Tym samym dawczyni nie uzyska informacji do kogo trafiły jej komórki jajowe, a biorczyni nie otrzyma danych dawczyni. To oznacza także, że nie można skorzystać z dawstwa ze wskazaniem, na przykład na siostrę, czy koleżankę, które gotowe są zostać dawczynią komórek jajowych.
W jakich sytuacjach skorzystać z komórek jajowych dawczyni?
Zapłodnienie invitro z komórką jajową dawczyni jest rozwiązaniem dla tych par, które nie mogą zajść w ciążę metodą naturalną, ale też dla których metody zapłodnienia pozaustrojowego z wykorzystaniem własnych gamet nie przynoszą efektów. Szczególnie jest zalecana w sytuacji, gdy problem z niepłodnością leży po stronie kobiety, która nie posiada już własnych komórek jajowych lub jej oocyty są bardzo słabej jakości i nie są w stanie zapewnić wymarzonej ciąży. Wskazaniem do przeprowadzenia tego typu procedury, mogą być zatem:
- niska rezerwa jajnikowa,
- przedwczesne wygasanie funkcji jajników (POF/POI),
- zaburzenia genetyczne,
- wcześniejsze, nieudane próby in vitro,
- wielokrotne poronienia,
- przedwczesna menopauza,
- zabieg usunięcia jajników,
- przebyta terapia przeciwnowotworowa.
Gdzie wykonać in vitro z komórką dawczyni?
Wyspecjalizowanym miejscem, w którym pary mogą się poddać in vitro z komórką dawczyni są kliniki leczenia niepłodności. Jednym z takich miejsc jest Klinika Bocian z placówkami w Warszawie, Szczecinie, Białymstoku, Katowicach i Poznaniu, która posiada swój własny bank komórek rozrodczych i zarodków. Proces kwalifikacji do In vitro z komórką dawczyni – Klinika Bocian prowadzi bezpośrednio w swoich ośrodkach. Dzięki temu specjaliści mogą w szybki sposób zweryfikować dostępność komórek jajowych dawczyni o odpowiednim fenotypie oraz wskazać czas oczekiwania na procedurę in vitro.
Na czym polega wybór dawczyni?
Dawczyniami zostają młode kobiety, które nie mają problemów zdrowotnych. Potencjalne kandydatki, które dobrowolnie zdecydowały się oddać swoje komórki jajowe przed kwalifikacją do programu dawstwa, są zobowiązane do przejścia pełnej oceny medycznej w tym wykonania szeregu badań hormonalnych, w kierunku chorób zakaźnych, badań genetycznych, cytologii oraz morfologii krwi. Także są weryfikowane pod względem psychologicznym. Potencjalna dawczyni musi też posiadać odpowiednie BMI, a także nie może zmagać się z nałogami, na przykład takimi jak palenie papierosów. Mamy karmiące piersią nie będą również dopuszczane do programu, mogą się zgłosić, gdy już zakończą ten etap. Cały proces weryfikacji dawczyni jest po to, by procedura przebiegała bezpiecznie i zapłodnienie in vitro miało jak najwyższe szanse powodzenia. Dobór odpowiedniej kandydatki odbywa się na podstawie cech fenotypowych biorczyni oraz jej grupy krwi. Lekarz dokonuje wyboru m.in. na podstawie wzrostu, wagi, budowy ciała, koloru skóry, włosów, oczu.
Materiał partnera