Jak zwiększyć ilość pokarmu? 9 sposobów na pobudzenie laktacji

Kobieta karmiąca dziecko piersią
Chcąc zwiększyć laktację, pamiętaj o karmieniu na żądanie. Jeżeli jednak niemowlę nie domaga się mleka zbyt często, przystawiaj malucha co 2-3 godziny | fot.: stock.adobe.com

Karmienie piersią jest niezwykle ważne w rozwoju niemowlęcia. Chociaż na początku faktycznie produkcja mleka jest wolniejsza, w ciągu kilku dni laktacja się rozkręca. Możesz jednak przyspieszyć ten proces, stosując się do kilku wskazówek.

Wiele kobiet ma wrażenie, że ich piersi nie są pełne mleka. Obawiają się, że taką ilością pokarmu nie będą w stanie wykarmić niemowlęcia. Tymczasem większość pań nie powinna mieć powodów do niepokoju – wszystko jest w porządku, jeżeli:

  • niemowlę prawidłowo przybiera na wadze,
  • moczy nawet 8 pieluszek na dobę,
  • w trakcie karmienia słyszalny jest odgłos połykania.

Jeśli jednak obawiasz się, że masz za mało pokarmu, dowiedz się, jak zwiększyć laktację.

1. Większa częstotliwość karmień

Organizm dostosowuje poziom laktacji do potrzeb dziecka. Dlatego im częściej przystawiasz malucha do piersi, tym więcej pokarmu jest produkowane.

Chcąc zwiększyć laktację, pamiętaj o karmieniu na żądanie. Jeżeli jednak niemowlę nie domaga się mleka zbyt często, przystawiaj malucha co 2-3 godziny.

2. Karmienie nocne

W nocy dochodzi do wzmożonej produkcji prolaktyny – hormonu odpowiadającego za produkcję pokarmu. Dlatego nie możesz rezygnować z karmienia piersią w nocy – rób to jak najczęściej. Jeśli maluch nie budzi się na jedzenie, po prostu go obudź – przynajmniej raz.

3. Prawidłowa technika karmienia

Czy wiesz, że to jak przystawiasz niemowlę do piersi, ma znaczenie dla poziomu laktacji? Musisz zadbać o odpowiednią technikę karmienia, ponieważ przekłada się ona na efektywność ssania.

Jeżeli niemowlę chwyta wyłącznie brodawkę, wówczas ssanie jest płytkie. Dlatego tak ważne jest, by dziecko objęło ustami nie tylko brodawkę, ale i większą część otoczki.

Warto przy tym poszukać takiej pozycji, w której maluch ssie pierś najbardziej efektywnie. Może to być pozycja spod pachy lub pozycja w leżeniu bokiem. Musisz wypróbować kilka wariantów i wybrać ten najbardziej odpowiedni.

4. Karmienie aż do opróżnienia piersi

Nie tylko częstotliwość, ale i czas trwania karmienia odgrywa znaczącą rolę. Jeśli chcesz pobudzić laktację, koniecznością jest pełne opróżnianie piersi.

5. Bez dokarmiania

Dużym błędem popełnianym przez wiele kobiet jest dokarmianie malucha wówczas, gdy nie najada się on mlekiem. Takie postępowanie może spowodować nawet zanik laktacji, a przecież nie o to chodzi.

Jeżeli chcesz pobudzić produkcję pokarmu, zrezygnuj z podawania dziecku mleka modyfikowanego. Zamiast tego częściej przystawiaj do piersi, co zaowocuje zwiększeniem laktacji. Warto przy tym pamiętać, że podawanie mleka w butelce może zwiększyć niechęć do ssania piersi, ponieważ wymaga to znacznie większego wysiłku ze strony niemowlęcia.

6. Korzystanie z laktatora

Laktator to urządzenie, dzięki któremu możesz porządnie rozkręcić laktację. Wystarczy korzystać z niego między karmieniami lub w momencie, gdy niemowlę nie opróżniło piersi do końca.

W stymulowaniu laktacji świetnie sprawdza się interwałowa metoda 7-5-3. Polega ona na naprzemiennym odciąganiu mleka przez 7 minut, 5 minut i 3 minuty – raz z jednej, raz z drugiej piersi. Nie należy zrażać się, jeśli początkowo nie uda się odciągnąć dużej ilości mleka – z czasem będzie się ona zwiększać.

7. Preparaty na laktację

W procesie zwiększenia laktacji wsparciem mogą okazać się specjalne preparaty pobudzające produkcję mleka. Bazują one na ekstrakcie ze słodu jęczmiennego, który – dzięki zawartości beta-glukanu – pobudza laktację. Potwierdzają to badania kliniczne – po 2 tygodniach stosowania preparatu aż 93% kobiet zauważyło zwiększoną produkcję mleka[1].

8. Brak stresu

Stres nie jest sprzymierzeńcem laktacji, dlatego nie możesz być zestresowana i zmartwiona. Nie frapuj się również tym, że piersi nie produkują dostatecznej ilości mleka. Na karmienie piersią spójrz z większym optymizmem, dzięki czemu szybko zauważysz wyraźną poprawę.

9. Odpoczynek

Zmęczony organizm działa na zwolnionych obrotach, a więc i laktacja może być spowolniona. Jeśli chcesz zwiększyć laktację, musisz zadbać o odpoczynek. O ile to możliwe, niech w domowych obowiązkach wyręczą Cię najbliżsi. Ty zaś postaraj się wyspać, korzystając z drzemek malucha.

Kiedy szukać wsparcia u specjalisty?

Wystarczy odrobina cierpliwości i determinacja, aby rozkręcić laktację. Jeśli jednak mimo wszystko nie udaje się zwiększyć ilości pokarmu, poproś o pomoc specjalistę. Doradca laktacyjny przyjrzy się sposobowi karmienia i zaleci odpowiedni sposób postępowania.

[1] https://femaltiker.pl/femaltiker/femaltiker/co-wyroznia-femaltiker


Materiał partnera zewnętrznego